Bitlis’de Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel +15 Yer ?

Hakkında Bilgiler

Bitlis’in şehir merkezi hariç 6 adet ilçesi bulunmaktadır.

Adilcevaz Ahlat Güroynak
Hizan Mutki Tatvan

Bitlis nüfusu 2015 yılı istatistiklerine göre 338.023 kişilik bir nüfusa sahiptir. Doğu Anadolu Bölgesinde Van Gölü’nün batısında bulunan bir ildir. İsmi Makedonya Kralı Büyük İskenderin, şehirdeki kaleyi yaptırttığı komutanlarından Bedlisten gelmektedir. Tarihsel yapıların ağırlıkta olduğu bir vadi içinde kurulduğundan Vadideki Güzel Şehir diye anılır.

16. Yüzyılda çevresindeki Tatvan, Ahlat, Muş, Bulanık ve Hınıs nahiyeleri kendisine bağlı olan bir Osmanlı Vilayeti iken daha sonraları Muş Sancağına bağlı bir kaza olarak 19. yüzyılın ortalarına kadar gelmiştir. 1879’da Siirt, Muş, Genç, Bitlis merkez sancaklarının bağlı olduğu 4 sancak, 19 kaza, 8 nahiye ve 2088 köyden oluşan bir vilayet olan Bitlis 1919 yılında yeni bir düzenlemeyle ikinci sınıf vilayet olmuş, 1929’da Muş vilayetine bağlı bir kaza haline getirilmiştir. 6 yıl ilçe olarak yönetilen Bitlis, 25 Aralık 1935 tarih ve 2885 sayılı Kanunla tekrar il haline getirilmiştir.

4 Ocak 1936 tarihinde yürürlüğe giren bu kanunla Bitlis, Mutki, Ahlat, Hizan ve Kotum ilçelerinden müteşekkil Bitlis Vilayeti kurulmuştur.

Bu kanundan kısa bir süre sonra ilçe merkezi Kotum’dan Tatvan’a nakledilmiştir.

Ahlat’a bağlı bir bucak merkezi olan Adilcevaz ilçe haline getirilmiş, 1 Mart 1953 yılında son idari şeklini almış iken, 04.07.1987 tarihinde 3392 sayılı kanunla Güroymak Bucağının da ilçe haline gelmesiyle ilimiz bugünkü idari yapısına kavuşmuştur.

Muş, Siirt, Van ve Ağrı Komşu illeridir. Eğer yolunuz düşerse muhakkak gezmenizi öneririm. Bağlantılara tıklayarak detayları inceleyebilirsiniz.

Bitlis’de gezip Görülecek yerleri şu şekilde sıralayalım.

Bitlis Gezilecek Yerler Listesi

Bitlis’de gezip görmeniz gereken en güzel yerleri sizler için hazırladık. Listemiz fotoğraflar ve detaylardan oluşmaktadır. Ayrıca Slayt Video‘ya bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Nemrut Krater Gölü

Nemrut Krater Gölü

Nemrut Krater Gölü: Nemrut, yaklaşık 10 kilometrelik genişliğiyle dünyanın en büyük kraterlerinden birine sahiptir. Ülkemizin en büyük krater gölü özelliğine sahip olan Nemrut Gölü dünyanın en büyük ikinci krater gölüdür.

Tatvan

Bitlis Tatvan

Tatvan: Bitlisin ilçesi olan Tatvan, şehrin en bilindik yerlerindendir. Eğer yolunuz düşerse uğramadan dönmeyin.

Ulu Kümbet

Ulu Kümbet

Ulu Kümbet: Yapı iki katlı olup, Ahlat’a özgü (volkanik tüf taşı) kesme taşından yapılan kaide kısmı , 9X9 m. ebattın da bir kare teşkil eden kümbetin cenazeliğine doğu kenarda bulunan ve zeminden bir metre derinde bulunan bir kapıdan girilmektedir.

Aygır Gölü

Aygır Gölü: Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde bulunur. İlçe merkezine 8 kilometre, il merkezine 130 kilometre mesafede yer alır. Süphan Dağı’nın güney tarafındaki çanakta bulunur. Süphan Dağı Türkiye’nin en büyük üçüncü dağıdır. Aygır Gölü tektonik oluşumlu bir göl olarak geçer. Doğal yapısı ile göz kamaştıran gölün çevresi mesire yerleri ile çevrilidir. Bölgede görülmeye değer alanların başında gelir. Aygır Gölü isminde Türkiye’de birkaç yer daha bulunur. Fakat bu yazıda anlatılan Bitlis’teki göldür.

Gök Meydan Camii

Gök Meydan Camii

Gök Meydan Camii: Milâdi 1150 yılında Ebu’l Muzaffer Muhammed tarafından yapılmıştır. Dış görünüşündeki tek özellik kıble tarafında bulunan konik külahlı dış örtüsü ile camiden ayrı bir kule şeklinde yükselen minaresidir. Kitabesinden anlaşıldığına göre minaresi 1492 yılında yapılmıştır. Osmanlı mimari özelliklerini taşıyan minare, restorasyon çalışmaları sonucunda asıl özelliğinden uzak basit bir görünüme bürünmüştür. İbadet saatleri dışında sürekli ziyarete açıktır.

Bitlis Kalesi

Bitlis Kalesi

Bitlis Kalesi: İl merkezindeki çarşının hemen dik yamacında yer alan Bitlis Ka­lesi M.Ö. 312 tarihinde Büyük İskender’in emri ile kumandanla­rından Leys Bedlis tarafından inşa ettirilmiştir. Panoramik olağanüstü güzellikte bir manzara vardır.

Selçuklu Mezarlıkları

Selçuklu Mezarlıkları

Selçuklu Mezarlıkları: Selçukluların 12. ve 13. yüzyılda Ahlat’ta yapmış oldukları anıt eserler ve mezar taşlarının muhteşem görsellikteki işçiliği, insanların yaşam biçimlerini ve inanışlarını en güzel şekilde yansıtmaktadır. Emir Bayındır Kümbeti, mimari yapısının estetiği ile oldukça etkileyicidir.

El Aman Hanı

El Aman Hanı: Anadolu’nun en büyük kervansaraylarından biri olan El Aman Hanı, dükkanları, cami ve hamamı ile bir külliye teşkil etmektedir. XVI. yüzyılda Hüsrev Paşa tarafından yaptırılmıştır. İl sınırları içerisinde bulunan diğer han ve kervansaraylardan başlıcaları şunlardır: Şerefiye, Arasa, Yusufiye, Duhan ve Kokoz Zal Paşa hanlarıdır.

İslahiye Medresesi

İslahiye Medresesi: Günümüzde restorasyon edilen Islahiye Medresesi Bitlis Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır. Tarihi birçok mirası içinde barındıran sağlam ve gösterişli mimarisi ile Islahiye Medresesi görülmesi gereken yerlerdendir.

Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi: 13.09.2005 tarihinde hizmete açılan Müzemizde Bitlisin yöresel kültürünü yansıtan (giyim-kuşam, günlük kullanım eşyaları) eserlerin yanında el yazmaları ve Bitlis Kalesi Kazılarından ele geçen ve Müzeye getirilen eserlerin sergilendiği seksiyonlar bulunmaktadır. Müzede Ağırlıklı olarak Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemlerine ait eserler sergilenmektedir.

Emir Bayındır Köprüsü – Ahlat

Emir Bayındır Köprüsü

Emir Bayındır Köprüsü: Yaptırılmış olduğu tahmin edilmektedir. Cevdet Çulpan, köprünün bir yerinde koyuna benzer bir çift hayvan kabartmasının varlığından bahseder. Tamamen kesme taştan 21 m. uzunluğunda ve tek gözlü olarak inşa edilen köprünün doğu tarafı kemerli kısımla düz bir çizgi meydana getirmeyip yana dönüktür. Her iki ucunda merdivenler bulunur; korkuluklar da kademeli biçimde yapılmıştır. Büyük kemer açıklığı 11,20 m., yüksekliği ise 5,60 m. kadardır; 1954’te tamir görmüştür.

Süphan Dağı / Adilcevaz ve Aygır Gölü

Süphan Dağı / Adilcevaz ve Aygır Gölü

Süphan Dağı: Süphan Dağı, Doğu Anadolu’da Van Gölü’nün hemen kuzeyinde bulunan sönmüş bir stratovolkandır. Sönmüş bir volkan olan Süphan dağı, Anadolu’nun üçüncü yüksek doruğudur. Doruk bir örtü buzulu ile kaplıdır.

Hizan

Hizan

Yapmadan Dönme

  • Adilcevaz Çakıl Adası Plajı
  • Ahlat Selçuklu Mezarlığı gör
  • Güroymak Budaklı köyü kaplıcası
  • İncekaya Kalderasını gör
  • Kalesine tırman
  • Nemrut Krater Gölüne git
  • Süphan dağını yakından gör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!