Çanakkale Saat Kulesi Nerede | Tarihi ve Hakkında Bilgiler

Hakkında Bilgiler

 #  Çanakkale Saat Kulesi Sultan II. Abdülhamid döneminde 1897 yılında yaptırılmıştır. Dönemin Çanakkale İtalyan konsolosu Vitalis Gaptirole de saat kulesinin yapımına katkıda bulunmuştur.

 #  Saat Kulesi yüksek bir kare prizma şeklinde olup, Ayvalık kesme taşından yapılmıştır. İlk bölümü balkon ve diğerleri silmelerden oluşan dört bölüme sahiptir. En üstte bulunan altıgen kubbenin içindeki çanın altında ise 4 bir tarafa bakan yuvarlak kadranlı saatler mevcuttur.

Saat Kulesinin Tarihi Hikayesi

Ne Amaçla Yapılmıştır?: İtalyan Konsolosluğu yapan Vitalis’in çabalarıyla şehre “Su getirilmesi” amacıyla yaptırılmıştır.

 #  Bu olay Çanakkale 18 Mart Üniversitesi öğretim görevlileri tarafından kitabenin günümüz Türkçesine çevrilmesiyle anlaşılmıştır. Vitalis Çanakkale’de kendi için yaptırdığı evinde uzun süreler İtalyan konsolosu ve tüccar olarak meslek hayatına devam etmiştir. Ardından yaşadığı bir sağlık problemi nedeniyle gittiği İtalya’da hayatını kaybetmeden önce verdiği vasiyetiyle Çanakkale’ye bir saat kulesi yaptırılarak şehre aynı zamanda su götürülmesini istemiştir.

Çanakkale - canakkale saat kulesi gezilesiyer

Nerede ve Nasıl Gidilir?

 #   Şehir merkezinde bulunan Saat Kulesi, Çanakkale Deniz Müzesi‘nede oldukça yakın mesafededir. Küçük bir yer olan Çanakkale merkezine Feribottan indikten sonra 5 dakika yürüme süresi sonrasında ulaşabilirsiniz. Kuleye ulaşım için ekstra bir ulaşım aracı kiralamanız ihtiyaç yoktur.


 »  Eğer Yolunuz Çanakkale ve çevresine düşerse, daha önceden hazırladığımız Çanakkale’de gezilecek yerler adlı yazımızı kendinize rehber edinebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.