Çanakkale

Çanakkale

Asya ve Avrupa kıtasında topraklara sahip olan Çanakkale Tekirdağ, Edirne ve Balıkesir illeri ile komşudur. Topraklarının büyük bölümünün Marmara Bölgesi’nde yer aldığı Çanakkale’nin Ege Bölgesi’nde toprakları bulunmaktadır.

Çanakkale’de Karadeniz ve Akdeniz iklimleri gözlenmektedir. Birinci Dünya Savaşı’nda Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde deniz ve kara savaşlarında yazılan destana ev sahipliği yapan Çanakkale Türk tarihinde özel bir yere sahiptir.

İlde yer alan şehitlik her yıl yerli ziyaretçilerle birlikte Yeni Zelanda ve Avustralyalı ziyaretçilere ev sahipliği yapmaktadır. Şehirde anıtlar ve müzeler bölgenin tarihini yansıtan turistik öneme sahip merkezlerdir. Doğal güzelliklere de sahip olan şehir kültür turizminin önde gelen illeri arasında özel bir yere sahiptir.

aşağı sürükleyin

Giriş 10 TL

Kilitbahir Kalesi, 1452'de İstanbul kuşatması esnasında Papalık Donanması’nın Bizans İmparatorluğu’na yardım etmesini önlemek amacıyla Fatih Sultan Mehmet tarafından Çanakkale'nin karşısındaki Kilitbahir Köyünde yaptırılmıştır. Kilitbahir Kalesinin Tarihçesi  » Çanakkale Boğazı’nın kontrolü…

 »  Çanakkale Türküsü içinde geçen "Çanakkale içinde Aynalı Çarşı" sözleriyle akıllarda yer etmiştir. 1890 yılında yapımı tamamlanan çarşı, bugün Çanakkale merkezde restore edilmiş haliyle ziyaretçilerine hizmet etmektedir.  »  Yaklaşık 30…

11B
1

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.