Doğubayazıt Gezilecek Yerler Listesi | En İyi 10 Yer (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Ağrı’nın en kalabalık nüfusa ve en güzel turistik mekanlarına sahip ilçeleri arasında birinci sırada geliyor Doğubayazıt. Doğal dokusu ve yüzyıllara tanıklık etmiş köklü tarihiyle tatilinizi en verimli geçirebileceğiniz yerler arasında bulunuyor. Doğubayazıt’ın en güzel yerleri nerelerdir, sizler için Doğubayazıt turistik yerler listesinde bir araya getirdik.

Doğubayazıt gezilecek yerler listemize başlamadan önce birkaç genel bilgi paylaşmak istiyoruz. İlçe yaklaşık 120 bin kişilik nüfusa ve 2.425 km2’lik bir nüfusa sahip. Karasal ve sert iklimin etkileri net bir şekilde ilçede görülür. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan Doğubayazıt gezilecek yerler listesine başlayalım.

Doğubayazıt Gezilecek Yerler Listesi

Doğubayazıt gezilecek yerler listesi doyurucu ve verimli bir tatil geçirmek isteyenlere hitap ediyor. Hem doğanın güzelliklerinden faydalanmak hem de tarihi yerleri keşfetmek istiyorsanız Doğubayazıt turistik yerler listemizde sizler için hepsini detaylıca anlattık.

Doğubayazıt Kalesi

Urartu Kalesi, Doğubayazıt
Urartu Kalesi, Ağrı

Diğer adı Urartular Kalesi olarak bilinen Doğubayazıt Kalesi maalesef tadilat açısından gerekli önemin gösterilmediği yerler arasında bulunuyor. Ayrıca hakkında çok fazla tarihi bilgi de bulunmuyor. Ancak buna rağmen mimarisiyle ve içerisinde bulunan mezar kalıntısıyla keşif yapmaktan hoşlananların seveceği bir yapı.

Kayaların üzerine inşa edilmiş kalenin içerisinde mezar kalıntılarının yanı sıra bir de mabet kalıntısı bulunuyor. Kale üç kısımdan oluşuyor ve inşa özellikleriyle tam anlamıyla Urartu döneminin bir yansıması olarak karşımıza çıkıyor.

 • Urartu Kalesi hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
 • Adres: Ahmedihani, Doğubayazıt / Ağrı
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Balık Gölü

Ağrı Balık Gölü
Ağrı Balık Gölü

Hem yaz mevsiminde hem de kış mevsiminde gelen misafirlerine tam anlamıyla bir görsel şölen sunuyor. Çok sayıda balık türünü gözlemeyebileceğiniz gölde özellikle alabalık ve sazan balığı türlerine rastlayabiliyorsunuz.

Küçük bir sandal gezisiyle tatilinizi taçlandırabileceğiniz Balıklı Göl sizi görüntüsüyle ve eşsiz doğasıyla emin olun mest edecek.

 • Adres: Taşlıçay / Ağrı
 • Konum bilgileri için tıklayın.

İshak Paşa Sarayı

İshak Paşa Sarayı, Ağrı
İshak Paşa Sarayı, Ağrı

İnşası yüz yıla yakın sürmüş, destansı aşklara konu olmuş kelimenin tam anlamıyla Ağrı’nın göz bebeği olarak biliniyor İshak Paşa Sarayı. 19. Yüzyılın eşsiz mimarisini sonuna kadar gözlemleyebileceğiniz kalenin tamı tamına 366 odası bulunuyor.

Selçuklu döneminin mimarisi, duvarlarına işlenmiş motifleri; içerisinde bulunan fırın, ibadethane gibi bölümleriyle efsanelerden fırlamışçasına bir görüntü sunuyor.

Her bir parçasıyla kendini hayran bırakan yapı ihtişamlı görüntüsüyle yerli-yabancı binlerce turistin akınına uğruyor. Şayet Doğubayazıt’a yolunuz düşerse gezi listenize almanız gereken en önemli yerlerden biri İshak Paşa Sarayı.

 • İshak Paşa Sarayı hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
 • Adres: Yukarıtavla, Doğubayazıt / Ağrı
 • Ziyaret Saatleri: 08:00 – 19:00 saatleri arasında
 • Giriş ücreti: 7 Türk lirası
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Bayazıt Camii

Beyazıt Eski Camii
Beyazıt Eski Camii

Yavuz Sultan Selim’in hükümdarlığında inşa ettirilen camii en az İshak Paşa Sarayı kadar ihtişamlı ve görkemli bir görüntüye sahip. Yamaç üzerine inşa edilmiş caminin mimarisi oldukça sade şekilde yapılmış. Yamacın üzerine inşa edilmesi nedeniyle eşsiz bir manzara sunuyor.

 • Adres: Ahmedihani, Doğubayazıt / Ağrı
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Ahmed-i Hani Türbesi

Ahmet Hani Kent Müzesi, Ağrı
Ahmet Hani Kent Müzesi, Ağrı

İshak Paşa Sarayı’na yakın bir konumda bulunuyor türbe. Dönemin önemli ilim adamları arasında yer alan Ahmed-i Hani pek çok şeyle ilgileniyor. Bunların arasında şiir ve edebiyatın yanı sıra astronomi gibi konularda bulunuyor.

Vefatı kesin olarak bilinmeyen Ahmed-i Hani vefatından sonra İshak Paşa Sarayı yakınlarında bulunan bir bölgeye gömülüyor. Mezarı daha sonrasında türbeye çevriliyor. İshak Paşa Sarayı’na gelenlerin sıklıkla ziyaret ettiği yerler arasında bulunuyor.

 • Adres: Doğubayazıt, Ağrı
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Meteor Çukuru

Meteor Çukuru, Doğubeyazıt
Meteor Çukuru, Doğubeyazıt

1892 yıllarında meydana gelen bir meteor çarpması sonucunda oluşmuş olan Ağrı Meteor Çukuru dünyanın en büyük ikinci meteor çukuru olmasıyla dikkat çekiyor.

Görüntüsüyle ve silindirik şekliyle turistlerin büyük ilgisini çeken meteor çukuru devasa boyutlara oluşan ihtişamıyla tam anlamıyla bir doğa harikası.

Doğubayazıt’ı turistik yerler arasında kılan Meteor Çukuru Doğubayazıt gezi listesinde önemli bir yer tutuyor.

 • Adres: Sarıçavuş, Doğubayazıt / Ağrı
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Keşişin Bahçesi

Doğubayazıt - agri gezilecek yerler kesisin bahceleri
Keşişin Bahçesi

Yemyeşil görüntüsüyle insanı kendine hayran bırakan ve yüz yıllar boyu efsanevi aşk hikayelerine konu olmuş harika bir gezi noktası Keşişin Bahçesi. Meşhur Kerem ile Aslı hikayesini duymayan yoktur.

İşte o büyük aşkın bu bahçede yaşandığı söylenir. Doğasıyla, yemyeşil dokusuyla, görkemli güzelliğiyle gelen turistleri kendine hayran bırakıyor Keşişin Bahçesi.

 • Adres: Yukarıtavla, Doğubayazıt / Ağrı
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Nuh’un Gemisi

Nuh'un gemisi, Ağrı
Nuh’un gemisi, Ağrı (foto: şahin atar)

Yüzyıllar boyu onlarca kişi tarafından aranmış olan Nuh’un gemisi hala büyük bir sır. Ancak Ağrı bölgesinde olduğu pek çok kişi tarafından söyleniyor. Doğubayazıt’ta bulunan doğal anıtsa bunu kanıtlar nitelikte. Bir gemiyi andıran siluete sahip anıt Nuh’un gemisi olarak nitelendiriliyor. Nuh’un gemisi olduğu söylenen anıtta birçok kez çalışma da yapılmış. Yıl içerisinde çok sayıda turistin ziyaret etmeye geldiği bu anıt bölgenin en önemli turistik merkezlerinden.

Buz Mağarası

Buz Mağarası, Doğubeyazıt, Ağrı
Buz Mağarası, Doğubeyazıt, Ağrı

Doğubayazıt’ın en ilgi çekici yerlerinden biri de Buz Mağarası. Farklı boyutlarda onlarca buz sarkıtının ve dikitinin bulunduğu mağara kış aylarında gittiğinizde sizi sıcak havayla karşılarken yaz aylarında ziyaret ettiğinizde soğuk havayla karşılıyor. Tek ilgi çekici yanıysa bu değil.

Birbirinden farklı boyut ve şekillerde ki buz sarkıt ve dikitlerine ışık tuttuğunuz takdirde ortaya büyüleyici, rengarenk bir tablo çıkıyor. Eşine çok zor rastlanan Buz Mağarası hem oluşumuyla hem de doğa harikası manzarasıyla insanı kendine bağlıyor.

Doğubayazıt Sazlığı

Doğubayazıt Sazlığı
Doğubayazıt Sazlığı

Onlarca kuş türünü gözlemleyebileceğini doğa harikası bir yaşam alanı Doğubayazıt Sazlığı. Ülkemizin en önemli sayılan kuş alanlarından bir tanesidir. Balıkçıl, erguvan, kızılbacak ve çayır delicesine varana kadar onlarca çeşit kuş türünü görebilirsiniz. Özellikle doğal yaşamı sevenler için birebir gözlem alanları arasında yer alıyor.

Çevre’de Gezilecek Yerler

Diyadin Doğubayazıt Eleşkirt
Hamur Patnos Taşlıçay
Tutak

Bölgede gezilecek en popüler yerlerli listeledik. Tablodaki ilçelerden gezilecek yerleri inceleyebilirsiniz. Tüm yerleri görmek için Ağrı’da gezilecek yerler listemize gözatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.