Emirgan Korusu Tanıtımı | Kahvaltı ve Giriş Ücreti, Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

Emirgan Korusu denince akla Lale bahçeleri, Köşkleri ve Boğaz manzarası geliyor. Her yıl geleneksel olarak nisan aylarında düzenlenen Lale Festivali sayesinde şehrin dört bir yanından ziyaretçi akımına uğruyor.

İstanbul’da gezilecek yerler listemizde de yer verdiğimiz Emirgan Korusu, Temiz havası ve muhteşem atmosferi sayesinde yerleşkeye yakın olan ziyaretçilerine Boğaz manzarasında piknik, 3 köşkten birinde sabah kahvaltısı, Yürüyüş parkurlarında koşu sporları yapma olanağı sunuyor.

İstanbul Lale Festivallerinin en çok ilgi gören yerlerinin başında gelen Emirgan Korusu dışında Gülhane Parkı ve Yıldız Parkı geliyor. 1 – 30 Nisan arasında düzenlenen Emirgan Lale festivalinde yaklaşık 190 farklı türde 2.8 milyon lale sergileniyor. İstanbul Lale Festivali kapsamında, her gün yerli müzik gruplarına da rastlayabilirsiniz.

Emirgan Korusu Hakkında Bilgiler

Emirgan Korusu

Bizans döneminde “Kyparates” adıyla anılan IV. Murat’ın İran seferinden dönerken yanında getirdiği Emirgune’nin oğlu Tahmasb Kulu Han’dan geliyor.

Çevresi duvarlarla çevrili olan Emirgân Korusu’nda 120’yi aşkın bitki ve ağaç türü vardır. Aralarında fıstık çamı, kızılçam, Halep çamı, ağlayan çam, veymut çamı, sahil çamı, Japon kadife çamı, Londra çamı, Avrupa, mavi ve konik ladinler ile mavi atlas, Lübnan ve Himalaya sedirleri, kayın, dişbudak, sabunağacı, salkımsöğüt, Macar meşesinin yanı sıra Kolorado gümüşi köknarı, Çin mabet ağacı, kaymakağacı, Kaliforniya su sediri, sahil sekoyası ve kafur ağacı gibi ender bitki türleri bulunuyor.

472.000 m2’lik bir araziye sahip olan Emirgan Korusunda iki su göleti ile İBB bünyesinde halka açık şekilde işletilen Pempe Köşk, Sarı Köşk ve Beyaz Köşk yer alır.

Emirgan Korusu Bölümleri

Emirgan Korusu Köşkleri

Lale festivali süresince Osmanlı döneminden kalma 3 köşk’de hizmete açıktır. Festival sonrası sadece Sarı köşk hizmetine devam ediyor. Günümüzde Restorant olarak halka hizmete açılmıştır. Sarı Köşk hariç Beyaz ve Pembe köşk’de düğün yada önemli organizasyonlarınızı yaptırabilirsiniz. Köşk İşletmesi BELTUR ‘a aittir.

Emirgan Korusu Piknik Alanı

Emirgan Korusu Piknik Alanı

Emirgan Korusu içerisinde ailece piknik yapabileceğiniz bir çok Piknik alanı bulunuyor. Piknik alanı yanlarında çocuklar için düşünülmüş oyun parkları bulunuyor. Oldukça geniş bir alana yayılmış olan masalı banklar sayesinde ağaçların gölgesinde çayınızı yudumlarken kuşların cıvıltılarını dinleyebilirsiniz.

Emirgan Korusu Gezilecek Yerler Listesi

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu’nun en güzel yeri olan meydan, en kalabalık kısmıdır. Oturmak için konulan banklarda yer bulmak oldukça güç. Ortadaki göl ve içinde yüzen ördekler muazzam bir görüntüye sahip. 2016 lale festivalinde gölle birleşik olan şelaleler artık suya ilave olarak eklenmiştir. Eski Yeşilçam filmlerinin bir çok bölümü burada çekildiğini biliyor muydunuz ?

Dört bir yanı rengarenk laleler ile çevrili olan Emirgan korusu Cennet Bahçesinden birisi gibi adeta.

Emirgan Korusu

5 yön eklense de bir çok ayrı eklenmiş güzellikler ve yenilikler mevcut. özel kesim çimler ve ağaçlar en çok ilgi çekenler arasında.

Emirgan Korusu

Ağaçlara işlenmiş özel motiflerde çok dikkat çekici. Bu ağaca işlenmiş güller çok güzel bir görünüme bürünmesine ağaç ile resim çektirmek için yarış yapmalarına neden olmuş.

Emirgan Korusu

Burası üst bölüm. Emirgan Korusu’nun merkezi diyebilir, gitmek istediğini yeri buradan seçebilirsiniz. İstanbul’a ve Emirgan Korusu’na gelmiş ve İstanbul hatırası fotoğrafı çekmemek ayıp olur. Hemen kendinize bir yer kapın ve anı ölümsüzleştirerek yakınlarına ve Koruya henüz gelmeyenlere hava atın.

Emirgan Korusu

Burası Korunun En güzel yerlerinden sadece birisi. Çevresi rengarenk laleler ile çevrili olan bu mini akar gölet içerisinde tatlı su balıkları barındırmakta. En çok ilgi görülen yerler arasında olduğu şüphesiz.

Emirgan Korusu

Burasıda aynı gölet üzerinden geçen mini köprü. Bir çok yeni evlilerin düğün fotoğraflarına ev sahipliği etmekte.

Emirgan Korusu

Daha geniş bir açı. kartpostal gibi mübarek.

Emirgan Korusu

Biraz yukarı kısma çıktığınız taktirde deniz manzarasına şahit olacaksınız. Yine oturmak için yer ve manzara karşı çay çorba içmeniz mümkün.

Emirgan Korusu

Emirgan Korusu

Bunun gibi bir kaç mini şelale ve gölet daha yapıldı bilin istedim. her geçen yıl şaşırtan şeyler eklenmekte buda burayı vazgeçilmez kılıyor.

Emirgan Korusu

Son olarak bu görseli paylaşarak konuyu toparlıyorum. Sabahları kahvaltıya akşamları çay içmeye gelmek için muazzam bir yer.

Emirgan Korusu Kahvaltı ve Fiyatları

Konumu itibariyle boğaz manzarası eşliğinde hafta sonu kahvaltısında en çok ilgiyi gören Sarıköşk, İstanbul’da bir çok kahvaltı mekanı ile kıyaslandığında fiyatları gayet uygundur. Beltur tarafından işletilen Sarıköşk, Cumartesi ve Pazar günleri 09:00 – 13:00 arasında hizmet veriyor. Hafta sonları açık büfe kahvaltının fiyatı sadece 35 TL ‘dir.

Giriş Ücretleri & Ziyaret Saatleri
Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Otopark Ücreti 10 TL

Emirgan Korusu Giriş Ücreti

Emirgan Korusu’na giriş için yayalardan ücret alınmıyor. Eğer özel aracınız ile gelirseniz sadece koru içerisinde yer alan otopark ücreti ödüyorsunuz. Emirgan Korusu otopark ücreti 2019 yılı için 10 TL’dir.

Emirgan Korusu Ziyaret Saatleri ve Günleri

Emirgan korusu haftanın her günü açıktır. Sabah 07:00 saatlerinde ziyaretçilerine kapılarını açan koru, akşam 22:00 saatlerine kadar koru boşalmadan kapılarını kapatmıyor. İçeride mekanlar haricinde orman aydınlatmaları bulunmuyor. Hava kararmaya başlayınca ufaktan terk edersiniz zaten.

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Emirgan Korusu Nerede ve Nasıl Gidilir?

Avrupa Yakasında olup Sarıyer / İstinye‘dedir.

 • Beşiktaş – Tarabya Minibüslerin hepsi
 • Mecidiyeköy tarafından gelmek için 29Ş dereiçi Otobüsü
 • Karşıdan gelecekseniz eğer Levent’e ulaşın ve Maslak Sarıyer istikametine ilerlerseniz 10 dakikada ulaşabilirsiniz.
 • Konum bilgileri için tıklayın.

2019 Emirgan Lale festivali de yapıldı.  Şunu söyleyebilirim ki her geçen yıl ziyaretçi sayısı gözle görülebilecek seviyede artmakta. Araçla gelenler artık sıkıntı yaşamaya başlıyor diyebilirim. Bu yıl ki ziyaretimden bir adet görseli aşağıya ekledim.

 #  Eğer yolunuz Sarıyer bölgesine düşmüşse yakın civarda bulunan gezi yerleri olan aşağıdaki listeye göz atın derim.

Sıkça Sorulan Sorular Soru Sor

Yayalar için giriş ücreti yoktur. Sadece aracınızı park etmek için 10 TL otopark ücreti ödüyorsunuz.

İstanbul kartında geçtiği 1 TL karşılığında girilebilen turnikeli tuvaletler var.

Profesyonel çekim haricinde amatörce çekilen fotoğraf çekimi yasak değildir. (Profesyonel çekimden kastım Düğün, reklam, dergi vs.)

Piknik yapabilirsiniz ancak mangal yakmak yasak!

 • Nurullah
  Nurullah - 14:37

  İçeride kamp kurabiliyor muyuz veya kamp alanı var mı?

  Cevapla

  • Site Yöneticisi ✅
   Site Yöneticisi ✅ - 14:50

   Nurullah bey hiç şahit olmadım. hiç zannetmiyorum ama siz yinede yetkili kişileri arayıp bir sorun derim..

   Cevapla

 • Derya
  Derya - 14:41

  Merhaba Emirgan korusunun içindeki otoparka tur otobüsü bırakabiliyormuşuz
  Kahvaltı ve lale icin geliyoruz
  Ya4dimlariniz icin tesekkurler

  Cevapla

 • Kenan
  Kenan - 13:45

  Acaba Bisiklet yolu var mıdır ve içeriye girerken bir ücrete tabii tutuluyormu

  Cevapla

  • Site Yöneticisi ✅
   Site Yöneticisi ✅ - 14:51

   İçeride bisiklet yolu yok maalesef 😉

   Cevapla

 • gazanfer
  gazanfer - 22:55

  Merhaba giris ucretlimidir yada ucreti varsa ne kadardir

  Cevapla

 • Zeynep
  Zeynep - 15:49

  İğrenç bir yer kesinlikle hele pazar günleri asla gitmeyin adım atacak yer yok kahvaltı ve yemekleri berbat sadece adı var başka bişeyi yok

  Cevapla

  • Site Yöneticisi ✅
   Site Yöneticisi ✅ - 02:40

   Zeynep hanım yorumunuz için teşekkürler ama size bazı konularda katılamayacağım. Öncelikle gitmek isteyenlere müdahale etmenizi etik bulmuyorum. Emirgan korusu’nun neresini iğrenç buldunuz acaba :/. Kalabalık olması gayet normal çünkü İstanbul’un nüfusu yaklaşık 13 milyon ve sadece 1 aylık ömürleri olan laleleri sizin gibi herkes görmek isteyecektir. Kahvaltı ve yemekleri hakkında bilgi sahibi değiliz oda sizin görüşünüz. Eğer memnun kalmadıysanız Sarıyer bölgesinde bulunan Atatürk Arboretumu‘nu ziyaret edebilirsiniz.

   Cevapla

   • okan
    okan - 23:17

    bence emirgan korusu çok güzel ama sadece lale festivalinde güzelleşiyor onun dışında kuru ve sade.

    Cevapla

    • Site Yöneticisi ✅
     Site Yöneticisi ✅ - 14:59

     Sonuçta orası suni bir yer 🙂 sonbahar’da da çok güzel yapraklar falan..

     Cevapla

   • Hatun
    Hatun - 17:30

    Yarın bir Mayıs acık mıdır

    Cevapla

  • mehmet toker
   mehmet toker - 10:46

   kalabalık istemiyorsan istanbulda yaşamayacaksın git küçük bir köyde yaşa o zaman

   Cevapla

 • Merv
  Merv - 19:49

  Mangal yapmak icin alan mevcut mudur ?

  Cevapla

  • Site Yöneticisi ✅
   Site Yöneticisi ✅ - 22:43

   Piknik yapılabilir ama mangal için uygun bir yer yok ne yazık ki

   Cevapla

 • Esra soylu
  Esra soylu - 16:05

  Nişan için burayı tutabilir miyiz ? Ve fiyatı ne olur ?

  Cevapla

  • Site Yöneticisi ✅
   Site Yöneticisi ✅ - 22:46

   İçeride buluna köşkler Nişan, Düğün, Toplantı ve organizasyonlarınızda hizmet sunmakta. Davetli kişi sayısına göre fiyat veriliyor diye biliyorum. Detaylar için ilgili kişilerle görüşmeniz gerekiyor.

   Cevapla

 • Zeynep
  Zeynep - 13:58

  Merhaba pazar gunleri acik midir acaba?(15 nisan 2018) tesekkurler

  Cevapla

  • Site Yöneticisi ✅
   Site Yöneticisi ✅ - 15:38

   Haftanın 7 günü hizmet vermekte.

   Cevapla

 • Yalçin Yaman
  Yalçin Yaman - 11:14

  Evcil köpeklerin girmesi serbestmi

  Cevapla

 • Serhat
  Serhat - 23:18

  Giriş ücretli mi

  Cevapla

 • Hatice bozma
  Hatice bozma - 19:44

  Düğün veya kına çekimi için fiyat alınıyor mu ?

  Cevapla

  • Site Yöneticisi ✅
   Site Yöneticisi ✅ - 12:18

   Yakın civarda ikamet edenlerin hemen hemen hepsi düğün fotoğraflarını Emirgan korusunda çektirmekte. Fotoğrafçınız varsa zannediyorum korudan izin almanıza gerek yok. Ama sizin yinede yetkili kişilerle irtibata geçmeniz iyi olacaktır.

   Cevapla

 • Cevdet
  Cevdet - 20:08

  Bir de 2018 Lale festivali ne zaman olur bilginiz var mı?

  Cevapla

  • Site Yöneticisi ✅
   Site Yöneticisi ✅ - 20:32

   Her yılın nisan ayında 🙂

   Cevapla

 • Cevdet
  Cevdet - 20:06

  Atatürk havalimanından nasıl gelebiliriz?

  Cevapla

 • Esma aral
  Esma aral - 19:58

  Giriş ücreti kişi başımı

  Cevapla

  • Site Yöneticisi ✅
   Site Yöneticisi ✅ - 23:59

   Ücret Araç için alınmakta, Şahsa ücret alınmıyor 😉

   Cevapla

 • Canan
  Canan - 20:54

  Merhaba bayramda ilk kez gidecegiz ,kahvalti icin gitmeyi dusunuyoruz kahvaltisi guzel midir bilginiz var mi?

  Cevapla

  • Site Yöneticisi ✅
   Site Yöneticisi ✅ - 20:58

   Canan hanım merhaba, kahvaltıları ve servisleri gayet güzeldir. Bayramda yoğun olur mu ona birşey diyemeyeceğim. Kahvaltıdan sonrada istinye sahile inip deniz havası almayı unutmayın 😉

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL