Erzurum Arkeoloji Müzesi Rehberi | Nerede ve Giriş Ücretleri

Hakkında Bilgiler

Erzurum’daki arkeolojik kazılarda gün yüzüne çıkarılan tarihi eserler 1942 yılında Çifte Minareli Medrese‘de toplanıyordu. Sonraki yıllarda medresenin yetersiz kalmasından dolayı yeni bina çalışmalarına başlanmıştır.

Yeni müze binası Murat Paşa Mahallesi’ndeki bir arsada inşa edilmiştir. Erzurum’da devam eden arkeolojik kazılardan çıkan eserler müzenin zenginleşmesini sağlamıştır. Erzurum Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen eserlerin başında; Urartu keramikleri, Urartu yazıtları, madeni kaplar, silahlar, adak stelleri ve mühürler gelmektedir. Bunların yanı sıra; heykeller, kutsal ocaklar, pişmiş topraktan yapılan lahitler, cam şişeler, sikkeler müzede sergilenen eserler arasındadır.

 #  Bir bahçe içerisine inşa edilmiş olan müzenin genişliği, yaklaşık 6 bin metrekaredir. Müze olarak kullanılmakta olan binanın tarihi bir değeri yoktur. Müzeyi önemli kılan içinde bulundurduğu tarihi eserlerdir.

 ?  Eserlerin daha güvenli korunabilmesi ve ziyaretçilerin daha güzel ağırlanabilmesi için yeniden inşa edilmek üzere belirli bir süre ziyaretçi alımına kapatılacak, yeni bina tamamlandıktan sonra tekrar hizmete açılacaktır.

Müzede Bulunan Salonlar

  • Kazılar Salonu
  • Roma, Hellenistik, Trans – Kafkas Salonu
  • Urartu Ve Sikke Salonu
  • Urartu Yazıtları ve Tabiat Tarihi Salonu
  • Ermeni Katliamı Salonu

Giriş Ücretleri (2021)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam bilet 10 TL

Erzurum Arkeoloji Müzesi haftanın yedi günü de açıktır. Saat 09:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş yetişkinler için 10 TL‘dir.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Yol Tarifi: Havuzbaşı güzergahından yaya olarak gidilebileceği gibi ; Şehrin her noktasından toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Paşalar Caddesi üzerinde yer almakta olup, Palandöken Devlet Hastanesinin alt kısmında yer almaktadır.

İletişim Bilgileri
Adres: Yenişehir Cad. No:11 Yakutiye / Erzurum
Telefon: 0 (442) 233 04 14


 »  Eğer yolunuz Erzurum’a düşerse daha önceden hazırladığımız Erzurum’da gezilecek yerler adlı içeriğimizi inceleyebilir, yazımızı kendinize rehber edinebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!