Erzurum Arkeoloji Müzesi: Giriş Ücreti, Nerede, Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

Erzurum Arkeoloji Müzesi Hakkında Kısa Bilgi

 #  Erzurum’daki arkeolojik kazılarda gün yüzüne çıkarılan tarihi eserler 1942 yılında Çifte Minareli Medrese‘de toplanıyordu. Sonraki yıllarda medresenin yetersiz kalmasından dolayı yeni bina çalışmalarına başlanmıştır.

 #  Yeni müze binası Murat Paşa Mahallesi’ndeki bir arsada inşa edilmiştir. Erzurum’da devam eden arkeolojik kazılardan çıkan eserler müzenin zenginleşmesini sağlamıştır. Erzurum Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen eserlerin başında; Urartu keramikleri, Urartu yazıtları, madeni kaplar, silahlar, adak stelleri ve mühürler gelmektedir. Bunların yanı sıra; heykeller, kutsal ocaklar, pişmiş topraktan yapılan lahitler, cam şişeler, sikkeler müzede sergilenen eserler arasındadır.

 #  Bir bahçe içerisine inşa edilmiş olan müzenin genişliği, yaklaşık 6 bin metrekaredir. Müze olarak kullanılmakta olan binanın tarihi bir değeri yoktur. Müzeyi önemli kılan içinde bulundurduğu tarihi eserlerdir.

 ?  Eserlerin daha güvenli korunabilmesi ve ziyaretçilerin daha güzel ağırlanabilmesi için yeniden inşa edilmek üzere belirli bir süre ziyaretçi alımına kapatılacak, yeni bina tamamlandıktan sonra tekrar hizmete açılacaktır.

Müzede Bulunan Salonlar

  • Kazılar Salonu
  • Roma, Hellenistik, Trans – Kafkas Salonu
  • Urartu Ve Sikke Salonu
  • Urartu Yazıtları ve Tabiat Tarihi Salonu
  • Ermeni Katliamı Salonu

Giriş Ücretleri & Ziyaret Saatleri
Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam bilet 6 TL

Erzurum Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Erzurum Arkeoloji Müzesi haftanın yedi günü de açıktır. Saat 09:00 – 19:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz. Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz. Müzeye 2019 giriş ücreti 6 TL‘dir.

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Erzurum Arkeoloji Müzesi Nerede, Nasıl gidilir?

İletişim Bilgileri
Adres: Yenişehir Cad. No:11 Yakutiye / Erzurum
Telefon: 0 (442) 233 04 14

Yol Tarifi: Havuzbaşı güzergahından yaya olarak gidilebileceği gibi ; Şehrin her noktasından toplu taşıma araçları ile ulaşım sağlanabilmektedir. Paşalar Caddesi üzerinde yer almakta olup, Palandöken Devlet Hastanesinin alt kısmında yer almaktadır.


 »  Eğer yolunuz Erzurum’a düşerse daha önceden hazırladığımız Erzurum’da gezilecek yerler adlı içeriğimizi inceleyebilir, yazımızı kendinize rehber edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL