Erzurum

Erzurum

Doğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan Erzurum bölgenin en kalabalık ikinci şehridir. Akarsular ve verimli ovalarca zengin olan Erzurum ülkemizin önemli tarım ve hayvancılık merkezlerinin başında gelir.

Coğrafi avantajı nedeniyle tarih boyunca önemli medeniyetlerin kavşak noktası olması nedeniyle gözdesi olan ve Dadaşlar Diyarı olarak da bilinen Erzurum, önemli tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle ülkemiz kültür turizminin önemli merkezleri arasındadır.

Evliyaların kültüründe önemli bir yer tuttuğu Erzurum’u Türk – İslam mimarisini yansıtan tarihi eserleri ve doğal güzellikleri bölgeyi turizm yaparken kışı ile ünlü şehrin asıl turizm dönemi kış aylarıdır.

Palandöken Dağı’nda yapılan kayak aktiviteleri ve Winterfest etkinlikleri bölgeye kış aylarında önemli sayıda turistin gelmesine sebep olmaktadır.

aşağı sürükleyin

Halk arasında Sudökülen Şelalesi olarak bilinen Tortum Şelalesi, Erzurum'da Tortum çayının üzerinde Tortum gölünün sonunda bulunmaktadır. Oluşumu açısından dünyanın ikincisi, yüksekliği bakımından ise dünyanın üçüncü şelalesidir. Yüksekliği 48 metredir. Birincisi Afrika'da…

6B
0

Daha fazla içerik bulunamadı. Bu kategoriye daha fazla içerik ekleyin!

Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.