Gümüşhane’de Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel +15 Yer ?

Hakkında Bilgiler

Gümüşhane’nin İl merkezi haricinde toplamda 5 Adet ilçesi bulunmaktadır.

Kelkit, Köse, Kürtün, Şiran, Torul

2017 İstatistiklerine göre 170.173 kişilik bir nüfusu olup geçen yıla göre artış göstermektedir.

Türkiye’nin Karadeniz Bölgesinde bulunan Gümüşhane, Rize gibi ufak illerinden bir tanesidir.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Gümüşhane’nin doğusunda Bayburt, batısında Giresun, kuzeyinde Trabzon ve güneyinde Erzincan yer almaktadır. Sahip olduğu dağlık ve engebeli arazisinin Kuzeyini Zigana Dağları ile Trabzon Dağlarının Güney kısımları oluşturmaktadır.

Gümüşhane gezilecek yerler ve tarihi mekanlar bakımından oldukça zengindir. Biz şu şekilde sıraladık.

Gümüşhane Gezilecek Yerler Listesi

Satala (Sadak) Antik Kenti

Satala Antik Kenti

Satala (Sadak) Antik Kenti: Kelkit Sadak Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezine 28 km, il merkezine 99 km mesafededir. Arkeolojik Sit Alanı olan antik kente, Erzincan ana tur güzergâhı üzerinden sola ayrılan kavşakla yaklaşıkk 10 km gidildikten sonra ulaşılır.

Ulaşım: İlçe merkezine 28 km, il merkezine 99 km mesafededir. Erzincan ana tur güzergâhı üzerinden sola ayrılan kavşakla yaklaşıkk 10 km gidildikten sonra Antik Kente ulaşılır.

Limni Gölü

Limni Gölü

Limni Gölü: Şu güzel manzaraya bakıp da hayran olmamak elde değil, sizce de öyle değil mi. Memleketimiz her karışı değerli olmasının nedenlerini bunlara bağlayabilirsiniz.

Boyunyurt Yaylası – Kürtün

Boyunyurt Yaylası Kürtün

Boyunyurt Yaylası: Bilindiği üzere Karadeniz Bölgesi denilince herkesin aklına hemen yeşillik ve huzur gelir. Bunları görmek içinde yayalara gitmek gerekir. Gümüşhane ilimizde bulunan Boyunyurt Yaylası’da yeşillik ve huzur için bulunmaz bir yerdir. Buraya sevdiklerinizle gelip harika zaman yaşayabilirsiniz. Ayrıca yaz aylarında burada çeşitli etkinliklerde yapılmaktadır.

Santa Harabeleri

Santa harabaleri

Santa Harabeleri: 17. yüzyılda Rumlar tarafından kurulan dini, ticari ve kültürel önem taşıyan yerleşimin, Rum çetelerinin sığınağı olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Günümüzde ‘Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı olan Santa, Binatlı, Terzili, Zurnacili, Piştovlu, İşhanlı, Çinganli, Çakallı olmak üzere yedi mahalle, üçyüzü aşkın evden oluşmaktadır. Kentte her mahallesi tümüyle taştan inşa edilen tek katlı konutlar, her mahallede en az bir kilise, her sokakta da bir çeşme mevcuttur. Doğal konumu itibariyle yayla özelliği taşıyan yerleşim tarihi ve kültürel varlıklarıyla çok zengindir.

Ulaşım: İl Merkezine 72 km mesafededir. Ana tur güzergâhından merkez ilçe Arzular Beldesi istikametinde Yayladere Köy yolunu takip ederek Kosdan Dağı geçildikten sonra Taş Köprü Yaylası’na, oradan da Santa’ya ulaşılır.

Krom Vadisi

Krom Vadisi

Krom Vadisi: Eski çağlardan beri önemli bir geçiş bölgesi üzerinde konuşlanmış olması ve İmera, İstavrit gibi dönemin önemli merkezlerinin arasında kalması, Krom Vadisi’ni sürekli bir cazibe merkezi haline getirmiştir. Krom Vadisi’nin maden kaynakları bakımından da zengin olması nedeniyle yüzyıllar önce binlerce kişiye ev sahipliği yaptığı rivayet edilir.

Tohumoğlu Köprüsü

Tohumoğlu Köprüsü

Tohumoğlu Köprüsü: Gümüşhane köprüleri, Osmanlı İmparatorluğu Dönemi yapımıdır. Tarihi İpek Yolu güzergâhı üzerinde konumlanan, bol akarsu ile dere yataklarının mevcut olduğu Gümüşhane’de, maziyi günümüze bağlayan köprülere çok sıklıkta rastlarız.

Konumları ve mimarisi ile birbirinden farklı özellikler içeren köprüler yüzyıllardır insanlara yaya ya da araç ulaşımı amacıyla hizmet vermektedir. Özgün mimarisi; kemer kısmı düzgün yontu taştan, diğer kısımları moloz taş işçiliği ile korkuluklu ya da korkuluksuz, yuvarlak ya da sivri kemerli olmak üzere bir, iki veya üç gözlü olarak inşa edilmiştir. Gümüşhane’de 41 adet tarihi köprü mevcuttur.

Kov Kalesi

Kov Kalesi

Kov Kalesi: Kale, Merkez İlçe Esenyurt (Kov) Köyü sınırları içerisindedir. İl merkezine 21 km mesafede Gümüşhane – Erzincan Devlet Karayolu üzerinde,Dağteke Köyü istikametinde, kaleye 6 km’lik stabilize yolla ulaşılır.

Aynı zamanda bu yörede antik bir kentin bulunduğu da sanılmaktadır. Kale ve civarı ‘Arkeolojik Sit Alanı’dır. Kov Kalesi, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin halen ayakta duran en görkemli kalesidir.

Karaca Mağarası

Karaca Mağarası

Karaca Mağarası: Gümüşhane’nin turizmini canlandıran Karaca Mağarası, Torul ilçe sınırları içerisinde bulunuyor. Aynı ismi taşıdığı Karaca Mahallesi’ne vardığınızda mağara çok yakınınızda olacak.

İmera Manastırı

İmera Manastiri

İmera Manastırı: Arkeolojik Sit Alanı olan yerleşime ikisu Köyü, Karaca Mağarası yol ayrımından Yağlıdere Köyü istikametinden ulaşılır. Manastır, günümüze ulaşabilmiş en sağlam yapıtlardandır. Yapının yazıtında 1350 tarihinde yapıldığı yazmaktadır. Manastır, köyün üst sırtındaki geniş bir alana yapılmıştır.

Dikdörtgen planlı yapının, şapeli ve bazı yapıları günümüze sağlam bir şekilde ulaşmıştır. Çevresi duvarlarla çevrili bulunan manastır birçok kez onarım geçirmiştir. Manastırın yakın çevresinde rahiplerin kaldığı konut yapıları mevcuttur. İmera Manastırı’nın faaliyette olduğu dönemde, önemli bir dini merkez olduğu bilinmektedir.

Ulaşım: Merkez ilçe Olucak Köyü sınırları içerisinde olup, il merkezine 38 km mesafededir.

Kürtün Barajı

Kürtün Barajı

Kürtün Barajı: Kürtün Baraj gölünün etrafında bulunan kamelyalarda gelenler dileği gibi hem piknik yapabilmekte hem de baraj gölünü izleyebilmektedir.

Kürtün Baraj gölünde alabalık üretimi çiftliği bulunmaktadır. Ayrıca gölden olta ile tatlı su balığı da tutulabilmektedir. Baraj çevresinde gelenlerin yemek yiyebileceği ve dinlenebileceği şimdilik bir tane olan alabalık tesisi, yılın her dönemi hizmet vermektedir.

Zigana Kayak Merkezi

zigana-kayak-merkezi-01

Zigana Kayak Merkezi: Gümüşhane’ye bağlı Zigana kayak merkezi 2000 ile 2500 metre arasında kurulmuş ve geniş pistlere sahip mekandır. 2032 rakımlı bir yayla olarak söyleyebileceğimiz Zigana bu seçenekleri ile birlikte birçok tatilci ve sporcular için tercih yeri olarak gösterilebilir.

Genellikle burada kar kendini Kasım ayı ile başlar Nisan ayına kadar sürebilmektedir. Etrafı orman ile çevrelenmiş olan Zigana dağı eteklerinden bu kayak merkezi her yıl hatrı sayılı bir ziyaretçi çekebilmektedir. Zigana Gümüşhane’ye yaklaşık olarak 64 km olarak bilinmektedir.

 • hakan
  hakan - 20:00

  bi kaç eksik var ama çok güzel 🙂

  Yanıtla

 • NEHİR
  NEHİR - 20:29

  GÜMÜŞHANE HER YERDEN GÜZEL BENCE

  Yanıtla

 • Aykut
  Aykut - 10:40

  Bu solenen yerlerin hepsi gezilebiliyo dimi adkeolojik kazi yapilan yerleler digil heralde

  Yanıtla

  • Ali BAYRAK Giresun
   Ali BAYRAK Giresun - 09:20

   Güzel kardeşim tabii olarak bu yaylalar eksik olacak GÜMüŞHANELİ ler bu yaylalara gitmez.

   Yanıtla

 • ismet badem
  ismet badem - 11:27

  Örümcek ormanları, güvende-kazıkbeli-kadırga yaylaları eksik kalmış

  Yanıtla

 • murat ay
  murat ay - 14:43

  tomara şelalesi

  Yanıtla

 • Yunus Emre Celep
  Yunus Emre Celep - 09:42

  Tomara Şelalesi

  Yanıtla

 • ahtrabzon.com
  ahtrabzon.com - 18:30

  Sadak resimde görülen 3 taştan ibaret. Bir kazı yapılsa çok şey çıkacaktır ama bu haliyle gitmeye değmez bir yer. Artebel gölleri gitmedim ama favorim,merak ettiğim bir yer.

  Yanıtla

 • Halit
  Halit - 10:20

  Sende cok hossun

  Yanıtla

 • AKANAY
  AKANAY - 09:24

  Çok hoş.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!