Hidiv Kasrı Hakkında Bilgiler

Hıdiv Kasrı, İstanbul’un Beykoz ilçesinde Çubuklu sırtlarında bir yapıdır. 1907 yılında Mısır’ın son hıdivi Abbas Hilmi Paşa tarafından İtalyan mimar Delfo Seminati‘ye yaptırılmıştır. Dönemin mimari modasına uygun olarak art nouveau tarzındadır.

İstanbul’da gezilecek yerler listemizde de yer alan Hidiv Kasrı, turizm açısından en çok ziyaret edilen yerlerden birisidir. Yazın gidilmesi öngörülen Hidiv kasrına ne yazık ki kışın gitme fırsatı yakalayabildik.

Hemen girişte bizi çiçek satan bir bahçe market karşılıyor. Eğer içeride yazın ilginizi çeken her hangi bir bitki olursa satın almak için buraya başvurabilirsiniz.

Bahçeye varıldığında bizi görseli olan mini bir havuz karşılıyor. Oldukça şirin bulsam da etrafta dikkatimi çeken başka unsurlara pek rastlamadım. Diğer resimlerde de göreceğiniz üzere üzeri örtülen yerler zannediyorum yaza hazırlık için bakıma alınmış durumda.

Saray yavrusunun avlusuna vardığımda kapısı ve üzerindeki işlemeler oldukça dikkatimi çekti. Buraya geldiğimde hiç araştırma yapmamıştım ve içeride neler olabileceği hakkında hiç fikrim yoktu. Zemin Katında bulunan iki ayrı bölümde restoran işletmesine rastladım. Bir üst kata çıktığımda ise Mescitler ve Lavabolar vardı. Balkon aradım ama maalesef tüm kapılar kilitliydi.

Hidiv Kasrı Kahvaltı Fiyatları

Hafta içi; 09:00-14:00
Serpme kahvaltı: kişi başı 25 TL
Hafta sonu; 09:00-13:00
Açık büfe kahvaltı: kişi başı 35 TL

Edindiğim bilgilere göre yaz aylarında 1100 kişilik, kış aylarında ise 400 kişiye hizmet verebilme kapasitesine sahip olan restoran, özel davetler için de hizmet vermektedir. Bunlar, düğün, nişan, sünnet töreni, bayii toplantıları, iftar davetleri, brunch ve seminer organizasyonu gibi..

Hidiv Kasrı Resimleri

 » Öneri: Otağtepe

Hidiv Kasrı Ulaşım / Nerede / Nasıl Gidilir ?

Adres: Çubuklu Korusu Çubuklu Yolu No:32 Beykoz / İSTANBUL
Telefon: 0216 413 92 53 – 0216 413 96 64 – 0216 425 06 03 – 0216 425 06 04

Otomobil ile Anadolu yakası için; Çubuklu Korusuna ulaşmak için kullanabileceğiniz en ideal yol, Anadolu yakasından TEM otoyolundan Fatih Sultan Mehmet Köprüsüne ilerlerken, köprüden önce son çıkış olan Kavacık Köprüsünden Hıdiv Kasrı tabelalarını takip etmek olacaktır.

Otomobil ile Avrupa yakası için; Aynı şekilde FSM’den sonra Kavacık köprüsünden Hidiv Kasrı tabelaları takip edilebilir. Ayrıca Eğer Maslak yakınındaysanız İstinye/Çubuklu arabalı vapuru kullanabilirsiniz.

Otopark Giriş Ücreti

Araçla Kasra giriş mevcuttur. İspak himayesinde olan otoparkı günlük 7 TL olarak ücretlendiriliyor.

Google Map / Konum Bilgileri

 »  Eğer yolunuz İstanbul’a düşerse daha önceden hazırladığımız İstanbul’da gezilecek yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Please enter your name here