Isparta Gezilecek Yerler | En İyi 20 Gezi Noktası! (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Isparta’da şehir merkezi haricinde 12 adet ilçe bulunmaktadır.

Aksu, Atabey, Egirdir, Gelendost, Gönen, Keçiborlu, Senirkent, Sütçüler, Sarkikaragaç, Uluborlu, Yalvaç, Yenişarbademli

Isparta’nın 2017 İstatistiklerine göre 433.830 kişilik nüfusa sahiptir. Geçen seneye orantılı az da olsa artış göstermektedir.

Afyon, Konya, Antalya ve Burdur gibi illerin komşusu olan Isparta Akdeniz Bölgesinde yer almaktadır.

Gülüyle Meşhur olan Isparta Turizm açısından da etkili olup gezip görülecek yerler açısından da geniş bir kitleye sahiptir.

Isparta gezisine başlamadan önce size hazırlamış olduğumuz listeye göz atın.

Antik Kentler ↓

Kubad Abad Sarayı, Eğirdir Kalesi, Sığırlık Kalesi, Uluborlu Kalesi, Atabey Ertokuş Kervansarayı, Atabey Ertokuş Medresesi, Eğirdir Dündar Bey Medresesi, Kutlubey Ulu Camii, Mimar Sinan Camii, Kavaklı Camii, Eğirdir Hızırbey Camii,Yalvaç Devlethan Camii, Firdevs Bey Bedesteni, Aya Baniya (Aya Payana) Kilisesi, Ayastefanos Kilisesi

Pisidia Antik Kenti

Isparta’nın Yalvaç ilçesinde bulunan Pisidia Antik Kenti, şehrin önemli kalıntılarını içinde bulundurmakla birlikte kendi tarihini gözler önüne sermektedir.

Bölgedeki surların tamamı 3000 metre civarında olup, surlar Roma ve Bizans tarafından genişletilmiştir. Şehirdeki sütunlu cadde, antik tiyatro, Tiberius alanı göz doldurmaktadır.

Kuz Mağarası

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde bulunan Kuz Mağarası, Kesme Kasabası sınırları içerisinde bulunuyor. Kuz Mağarası’na ulaşım biraz zor. Kasabadan bir traktör yardımıyla mağaraya çıkabilirsiniz. Fakat inerken bir hayli dikkatli olmanız gerekiyor, çünkü mağaranın ağzı çok tehlikeli.

Adada Antik Kenti

Kovada ölü, Yazılı Kanyon, Eğirdir Gölü, Yalvaç Müzesi, Uluborlu Müzesi Isparta’da gezilecek yerler arasında ilk sırada gelmektedir.

Isparta’da birçok müzenin bulunması tarihi kalıntıların fazlalığındadır. Yapılan arkeolojik kazılar sonucunda gün yüzüne çıkan eserler müzelerde sergilenmeye devam ediyor.

Karacaören Gölü

Isparta-Aksu Çayı üzerinde bulunan Karacaören Gölü, 1989 yılında yapılmıştır. Esasında bir baraj gölü olup, çevresinin doğal güzelliği yıl içerisinde birçok turistin yoğun ilgisini görmektedir. Bölgedeki sulamayı ve enerji üretimini sağlamak amacıyla yapılan Karacaören Gölünde kızılçam ve anıt ağaçlar görmeniz mümkündür. Burada su sporları yapıp, balıkçı lokantalarında dilediğiniz vakit dinlenebilirsiniz.

Yazılı Kanyon

Isparta’daki otellerde veya pansiyonlarda konaklayarak kendinize harika bir Isparta gezi listesi hazırlayabilir, yeni yolculuklara adım atabilirsiniz. Adada Antik Kentiyle, Kovada Gölüyle, Eğirdir Gölüyle ve diğer doğal güzellikleriyle en görülesi yerlerden biridir. Özellikle Yazılı Kanyon gezinizde büyüleneceksiniz.

Yazılı Kanyon Isparta’ya ilk adımı attığınıza zakkum ağaçlarının yanında bulunan masalar sizi dinlendirmek için orada olduklarının mesajını verecek.

Eğirdir Gölü

Isparta Göller Bölgesi’nin önemli noktalarından biridir Eğirdir Gölü. Uluslararası öneme sahip olup; aynı zamanda küçük karabat, macar ördeği, patka, tepeli patka, elmabaş ve sakarmeke gibi su kuşlarına ev sahipliği yapıyor.

Eğirdir Gölü’nün tüm güzelliklerine şahit olmak için ve yeni keşifler yapmak için Eğirdir Gölü çevresinde bulunan otellerde veya pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

Kovada Gölü

Pek çok ağaç türünün yeşillikler grubuna dahil olduğu Kovada Gölü, bir tatil için benzersiz bir noktadır. Göl, Isparta’da bulunmaktadır ve Eğirdir Gölü’nün doğal bir uzantısı olup; Eğirdir’e 24 kilometre uzaklıktadır.

Aynı zamanda bir milli park özelliği taşıyan Kovada Gölü’nde çeşitli ağaçların yanı sıra hayvan türlerinin birçoğu da bulunmaktadır. Gölde; kadife, tatlı su ıstakozu, tatlı su levreği, bunların yanı sıra, keklik, angut, yaban ördeği ve kazlar görmeniz mümkündür. Kovada Gölü Milli Parkı’nda her anınız eğlenceli geçecek.

Lavanta Vadisi

Isparta - Lavanta Diyari isparta

Isparta’nın birçok noktası lavanta kokularıyla karşılar misafirlerini. Keçiborlu ilçesindeki birçok köyde üretilen lavantalar, tarlaları süsler yılın belli dönemleri.

Yöre halkının en önemli geçim kaynağıdır çünkü. Özellikle Kuşçular, Aydoğmuş, Kuyucak, Ardıçlı ve Çukurören köylerinde yetiştirilen lavantalar şehre gelen turistlerin fazlasıyla ilgisini çekiyor. Bahsettiğimiz köylerden birine gidip, yöre halkıyla konuştuğunuzda sizleri gönüllü olarak gezdirecek çok insan bulacaksınız.

Köy halkı çok sıcakkanlı ve sizlere yabancı olduğunuzu kesinlikle hissettirmeyecek. Sizleri gezdirmekle kalmayacak, lavanta üretimi hakkında detaylı bilgiler de vereceklerdir mutlaka.

Uluborlu Kalesi

Sarp bir kayalık üzerinde konumlanmış olan kale, çevreye hakim bir manzaraya sahip. Kapıdağ’ın 1.200 metre yüksekliğinde bulunan kalenin hangi yıl ve kim tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmiyor. Kitabesinin de günümüze gelememiş olması ve hiçbir kaynakta adının geçmemesi bu yapının tarihini çözmeyi güçleştiriyor.

Davraz Kayak Merkezi

Davraz Kayak Merkezi, son yıllarda turizm açısından büyük bir gelişme göstermiş önemli bir bölgedir. Kayak Merkezi Isparta’ya yaklaşık 26 kilometrelik bir uzaklığa sahip olup, Süleyman Demirel Hava limanına 50 kilometrelik bir mesafede yer alır.

Aynı zamanda kolay bir ulaşım yoluna sahip olması, kış sezonunda tatilcilerin bu bölgeyi tercih etmesini sağlar. Bölgede kayak yaparken Eğirdir Gölü’nün muhteşem manzarası görülür ve Kayak pistleri her seviyeye uygun olup, pistler tehlikesiz rotalara sahiptir.

Antiocheia Antik Kenti

Pisidia bölgesinin başkenti olan Antiocheia Antik Kenti, devasa tiyatrosuyla, Men kutsal alanıyla, su kemerleriyle ve diğer tüm kalıntılarıyla uzun ama bir o kadar ilginç ve keyif verici bir gezi için en ideal noktalardan biridir.

Aya Baniya (Aya Payana) Kilisesi

1750 li yıllarda yapıldığı tahmin edilen Aya baniya Kilisesi Ispartanın en eski yerleşimlerinden Turan Mahallesinde yer almaktadır.

Zindan Mağarası

Isparta - Isparta Zindan Mağarası

Zindan Mağarası: Mağaranın toplam uzunluğu 765 m kadardır. Zindan Mağarası, mağara tipleri arasında, yatay ve yan aktif bir mağara tipi özelliğine sahiptir.

Zindan Mağarası’nınbulunduğu Göller Bölgesi yurdumuzun en yoğun karstikleşmiş alanlarından birisidir. Bu yörede kireç taşları diğer kaya birimleri ile karşılaştırıldığında yayılım alanı yönünden birinci sırada yer alır.

Yapmadan Dönme

 • Aziz Paul yolunda yürüyüş yap
 • Camgöbeği renginde olan Eğridir gölünü ziyaret et.
 • Davraz Dağına Tırman
 • Dedegöl dağı Melikler Yaylası
 • Güneykent’te Gül Topla
 • Keçiborlu’da Lavanta Tarlalarında Dolaş
 • Kovada Gölü Millî Parkı
 • Köprülü Kanyon’da Rafting Yap
 • Pisidia Antik Kenti
 • Sütçüler Yazılı Kanyonunu gör
 • Yenişarbademli deresi
 •  Zından Mağarasını gez

 • ZEYNEP
  ZEYNEP - 15:54

  Bence çok güzel bir yer lavantalarından tut mağaralar mağaralardan tut park larına muhteşem çok teşekkür ederim işime çok yaradi

  Yanıtla

 • Rumeysa
  Rumeysa - 21:20

  içeriğiniz çok zengin belli ki ciddi bir araştırma yapmışsınız bence çok güzel hepsini not aldım .Ufak tefek kelime -harf hataları olabilir takılmamak lazım diye düşünüyorum.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.