Burdur’da Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel +15 Yer ?

Hakkında Bilgiler

Burdur şehir merkezi hariç 10 adet ilçesi bulunmaktadır. 

Ağlasun Altınyayla Bucak Çavdır Çeltikçi
Gölhisar Karamanlı Kemer Tefenni Yeşilova

Burdur Türkiye’nin Akdeniz Bölgesin’de bulunan bir ilidir.

2015 Sayımlarına göre Burdur’un nüfusu 256.898 kişidir. Burdur nüfusu bir önceki yıla göre 369 azalmıştır.

Burdur Türkiye’nin Güney Batısında, Antalya, Isparta, Afyon, Denizli ve Muğla illeri arasındadır. Göller Yöresinin merkezidir. Plaka kodu 15, telefon kodu 0.248 dir. Doğal güzellikleri ve kültürel zenginlikleri açısından Batı Akdeniz Bölgesinin önemli bir kenti olan Burdur’da bu dönemlere ait 50’ye yakın Höyük ve Tümülüs ile 25’ten fazla ören yeri ve antik kent yerleşim yeri bulunmaktadır. Akdeniz Bölgesinde yer almasına rağmen kışları soğuk ve yağışlı, yazları sıcak ve kurak bir iklime sahiptir.

Eğer yolunuz Burdur ve çevresine düşerse komşusu olan Isparta, Antalya, Muğla, Denizli ve Afyon illerini de gezmenizi öneririm. Detaylar için bağlantılara tıklayabilirsiniz.

Burdur’da gezip Görülecek yerleri şu şekilde sıralayalım…

Gölhisar


Gölhisar: Yaz sıcakları Akdeniz iklimi kadar yüksek değil, kış soğukları da karasal iklim kadar düşük değildir.

Sagalassos Tarihi Kenti

Sagalassos Tarihi Kenti: Sagalassos Türkiye’nin güneybatısında, Burdur’un Ağlasun ilçesinde yer alır. Gelecekte Sagalassos olacak bölgede insana ait ilk izler MÖ 10 000’e kadar uzanır. Sagalassos’un tarihinde en etkili isim büyük olasılıkla Roma’nın ilk imparatoru Augustus’tur.

Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi: Burdur müzesi 57 binden fazla arkeolojik ve etnoğrafik eserin sergilendiği müzedir. 1969 yılında ziyarete açılmıştır.  Müzede 1986’dan beryiher yıl Eski Eser-Müze-İnsan ilişkileri konusunda bir karikatür yarışması düzenlenmektedir. Ödül Töreni Müzeler Günü olan 18 Mayıs’ta gerçekleşir. Ödül Töreni Müzeler Günü olan 18 Mayıs’ta gerçekleşir.

İnsuyu Mağarası

İnsuyu Mağarası: Mağara 1966 yılından itibaren yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. 597 metre uzunluğa sahip mağaranın büyük bölümü gezilebilir haldedir. İçerisinde göller ve akarsular da bulunmaktadır.

Salda Gölü

Salda Gölü: Burdur’un Yeşilova ilçesinde, ilçe merkezine 4 km. uzaklıkta Göl suyunun terkibinde magnezyum, soda ve kil bulunması bazı cilt hastalıklarının tedavisinde yararlı sonuçlara sebep oluyor.

Taş Oda Konağı Etnoğrafya Müzesi

Taş Oda Konağı Etnoğrafya Müzesi: 17.yy.dan kalma Osmanlı sivil mimari örneklerinden biridir. Kınalı Aşiretinden Emin Bey tarafından yaptırılmıştır.Kültür Bakanlığınca 1978 yılında restorasyon çalışmaları başlatılmış ve 1988 yılında da bitirilmiştir. Bina iki katlıdır. Birinci kat taş, ikinci kat kerpiç ve ahşap yapı malzemesi ile inşa edilmiştir.

Burdur Saat Kulesi

Burdur Saat Kulesi: Burdur kent merkezinde bulunur. 1830 yılında Konya valisi tarafından bu kule inşa edilmiştir. Fakat 1914 yıllında meydana gelen depremde yıkılmıştır. Daha sonra Kâhyaoğlu Hacı Ali Emir Bey tarafından 1936-1937 yıllarında yeniden inşa edilmiştir. Yaklaşık 35 metre yükseklikte bulunur. Kulenin en altında dükkan olarak kullanmaktadır. Kulenin en tepesinde her bir köşesinde 4 saat konulmuştur. Ulu caminin kuzeyinde bulunur.

Susuz Kervansarayı

Susuz Kervansarayı: Yapımı 13 . yüzyıla dayanan Susuz Han Bucak ilçesine bağlı Susuz köyünde bulunur ve adını da bu köyden almaktadır . Planı kareye yakın bir dikdörtgen şeklinde olan bu yapı Anadolu Selçukluları dönemine aittir . Beş nefli olan hanın orta nefi yüksektir . Orta yerinde bir kubbe bulunur ve batı cephesinde, tak biçiminde bir giriş kapısı olan hanın kapı katının yan sövelerinde bulunan birbirinden farklı geometrik desenler göz kamaştırıcıdır

Kremna Antik Kenti

Kremna Antik Kenti: Bucak ilçe merkezine 25 km uzaklıkta Çamlık Köyünde yer almaktadır. Aksu Vadisine hakim, çevresi uçurumla çevrili bir tepe üzerinde yer alan antik kent; ilginç konumundan dolayı “uçurum” anlamına gelen Kremna ismini almıştır. Pisidialılar tarafından kurulan antik kent en parlak dönemini MS. 2. Yüzyılda yaşamıştır. Kremna Antik Kentinden günümüze bazilika (mahkeme salonu9, kütüphane, kilise ve akropol kısmı ulaşmıştır.

Kuş Gözlem Evi

Kuş Gözlem Evi: Huzurlu bir mekan.Semaverde çay içilebilecek güzel yerlerden. Zamanında gidilirse sürü şeklinde büyük kuşların uğrak yeriymiş. Güzel fotolar yakalayabilirsiniz.

Taş Oda Konağı

Taş Oda Konağı: 17. yy’dan kalma Osmanlı mimaririsinin güzel örneklerinden biridir. Ayrıca, gitmişken kahvaltıda bir kahvaltıda yapabilirsiniz.

Doğa Tarihi Müzesi

Doğa Tarihi Müzesi: Kavaklı Rum Kilisesi binasının onarılıp teşhir tanziminin yapılmasıyla oluşturulan müzede Burdur’un Kemer İlçesi Elmacık Köyü’nde yapılan fosil kazılarında ortaya çıkan dev bir güney filine ait iskelet ile tarih öncesi canlılara ait kalıntılar sergilenmektedir.

 • Süheyla
  Süheyla - 00:41

  Lavanta köyü lisinia Burdur sınırları içimdedir. Ayrıca Fakir Baykurt ve Hasan Hüseyin Korkmazgil bilgileri eksik

  Yanıtla

 • Asuman Bayar
  Asuman Bayar - 08:51

  Lavanta köyünden bahsedilmemiş
  Burdur’un yüzaklarından biri de lisinya lavanta köyüdür

  Yanıtla

  • Hüseyin USLU
   Hüseyin USLU - 08:58

   Lavanta köyü araştırmalarıma göre Isparta il sınırı içerisinde olduğu için listeye eklemedim. Lavanta köyü Isparta gezi listemizde yer alıyor.
   Sevgiler..

   Yanıtla

  • sülo
   sülo - 14:30

   Asıl Lavanta köyü ısparta da Kuyucak köyü diye geçer

   Yanıtla

 • Rıfkı yurdakul
  Rıfkı yurdakul - 18:11

  Daha çok fotoğraf görmek isterdim.
  İçerik olarak da daha iyi olabilirdi.

  Yanıtla

  • gezilesiyer.com
   gezilesiyer.com - 21:29

   merhabalar, her geçen gün bilgileri güncellemeye ve görselleri yenilemeye çalışıyoruz. Bu konuda çalışmalarımız var efendim.

   Yanıtla

 • ENGİN
  ENGİN - 01:46

  güzel bir yer

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!