Fethiye Kabak Koyu | Kamp Alanları, Nerede ve Giriş Ücretleri

Hakkında Bilgiler

Muğla Kabak Koyu, beton görmeden tatil yapmak isteyen doğa tutkularının Türkiye’deki adreslerinin başında gelmektedir. Koya en yakın yerleşim yeri Faralya Köyü ve oraya ulaşım yaklaşık yarım saatlik bir yolculukla Fethiye’den ve Ölüdeniz’den sağlanıyor.

Çam ve ardıç ağaçlarının ağırlıklı olduğu ormanın çevrelediği koya ulaşmak oradan ulaşılabilir ve el değmemiş gizli bir cennet olan Kabak Koyu’nun mavi sularında ve kumsalında keyifli bir zaman geçirilebilir.

Kabak Koyu Konaklama

Kabak Koyu, Konaklama
Kabak Koyu, Konaklama

Kabak Koyu’nda nerede kalınır akla hemen kamp alanları gelmektedir. Çadır kurma imkanı sağlayan 5 tane tesis vardır. Koydaki kamp alanlarında elektrik ve su imkanı olması da güzel bir avantajdır. Ayrıca, ziyaretçiler tesislerinden sabah ve akşam yemeğinin dahil olduğu paketleri ücrete dahil ederek yemek problemini de çözebilir.

Kamp yapmayı tercih etmeyen ziyaretçiler ise tesislerin ağaç evlerinde kalabilir ya da Faralya Köyü’nde bulunan pansiyonlarda kalabilirler. İster tam pansiyon ister yarım pansiyon şeklinde rezervasyon tercihinde bulunabilirler ancak özellikle yakın tarihler için yer bulmakta zorlanacakları için elleri çabuk tutmaları iyi olur.

Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de koydaki her yere çadır kurabilmek gibi bir şans yoktur. Görevliler,  uygun görmedikleri alanlarda çadır kurulmasına izin vermemektedir.

Kabak Koyu’nda Ne Yapılır

Kabak Koyu’nda yapılabilecek şeyler elbette el değmemiş kumsalda güneşlenmek ve mavinin en güzel turkuazında serinlemekle başlar. Bunun yanı sıra, trekking yaparak kızıl çamların başını çektiği ağaçlarla dolu ormanı keşfedebilen turistler, doğal yaşamının en tatlı hallerinden birini deneyimleme fırsatı buluyor.

Kabak Koyu ziyareti edilip de Kabak Mavi Mağara diye bilinen doğa harikası görülmezse çok şey kaçırmış olunur. Bu mağara koya o kadar yakındır yüzerek ulaşmak da mümkündür. Kimi zaman yüzerek ulaşmak büyük dalgalar yüzünden zor olabiliyor böyle durumlarda karadan ulaşım da tercih edilebilir. Deniz suyuyla dolu bir havuzun olduğu ve içeri süzülen ışıkla masmavi bir görüntüsü olan mağarada keyifli bir vakit geçirip unutulmaz bir deneyim kazanmak mümkün oluyor.

Hava kararınca gökyüzüne bakanlar belki de hiç görmedikleri kadar yıldız görme şansı ederler. O yüzden akşamları eşsiz gökyözü manzarısıyla renklendirmek isteyenler Kabak Koyu’nu tercih edebilir.

Kabak Koyu Yeme İçme

Kabak Koyu, Muğla
Kabak Koyu, Muğla

Kabak Koyu’nda ne yenir sorusunun cevabı oldukça kısıtlı seçeneklerle cevaplanabilir. Öncellikle koyun içinde oraya gelen seyyar araçlarla yapılan yemek satışlarının haricinde yemek alınabilecek bir yer yok ve seyyar satıcıların her an orada olacağının da bir garantisi yok. O yüzden gelen turistlerin birçoğu yeme içme ihtiyaçlarını kaldıkları pansiyonların ya da kamp alanlarının imkanlarıyla gidermektedir.

Kabak Koyu Gezilecek Yerler

Kabak Koyu görülmesi gereken yerlere birçok tarihi ve doğal güzelliğe de oldukça yakın olmasından dolayı tatilleri boyunca yeni yerler keşfetmek isteyen turistler fırsatlar sunuyor.

Görülmesi gereken yerlerin başında da sadece 4 km uzaklığındaki Kelebekler Vadisi geliyor. Kelebekler vadisi de yine el değmemiş doğası olan, yeşil ve mavinin iç içe olduğu sanki bu dünyaya ait değilmiş gibi duran mükemmel bir güzellik. 1985 yılında sit alanı ilan edilen bölgeye giden turistleri sadece güzel bir deniz koy beklemiyor aynı zamanda dağ yürüyüşü ve tırmanışı için olan bir vadi olmasından dolayı bu sporlarla ilgilenenlerin uğraması gereken bir bölgedir.

Kabak Koyu’nu ziyaret edenler ayrıca Likya Yolu gibi hem tarihi kalıntılarıyla hem doğasıyla insanı hayran bırakan bu antik güzergahta keyifli bir yürüyüş deneyimleyebilirler.

Kabak Koyu için Tüyolar

Kabak Koyun’a gidenlerin bilmesi gereken noktaların bazıları aşağıda maddelenmiştir.

  • Eğer Faralya Köyü’nde kalınacaksa veya dağ yürüyüşleri yapılacaksa mutlu spor ayakkabısı da getirilmelidir çünkü plaj terlikleriyle yürüyüş yapmak doğa koşulları nedeniyle oldukça zordur.
  • Erken rezervasyon yaparak hem maddi hem de yer bulamama gibi sürprizlerden kaçınılmalıdır.
  • Sonbahar ve kış aylarında sert havanın etkisiyle rüzgarlı ve soğuk günler yaşanmaktadır.
  • Pansiyonlar ve küçük marketler haricinde hem kumsal hem de köyde yeme içme olanağı bulmanın zor olduğu unutulmamalıdır.
  • Kabak Koyu içinde şezlong ve şemsiye imkanı yoktur bu yüzden sahilde uzun süre vakit geçirecekler şemsiyelerini kendileri getirmelidir.

Giriş Ücretleri (2023)

Bu bölge sit alanı olduğundan çevrede hiç bir tesis yer almıyor. Onun dışında bölgeye giriş içinde herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Plaj kısmında yer alan soyunma ve duş kabinlerini de ücretsiz kullanabilirsiniz.

Kabak Koyu’nda denize girmek ücretsizdir. Yalnızca şezlong ve şemsiye talep ederseniz ücret ödersiniz.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Kabak Koyu, Muğla’nın Fethiye ilçesininde yer alıyor. Fethiye’ye yaklaşık 30 kilometre uzaklık mesafesindedir. Ölüdeniz‘e 5 kilometre, Kelebekler Vadisi‘ne 5 kilometre uzaklıktadır.

Ölüdeniz’den her gün 07-00 – 19:00 saatleri arasında her saatte bir hareket eden Faralya dolmuşları Kabak koyuna gitmek için en iyi alternatif.

  • Adres: Uzunyurt, Fethiye / Muğla
  • Konum bilgileri için tıklayın.

# Eğer yolunuz Fethiye’ye düşerse daha önceden hazırlamış olduğumuz Fethiye gezilecek yerler listesini inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.