Ana sayfa Türkiye Kayseri Kayseri’de Gezip Görülecek Yerler

Kayseri’de Gezip Görülecek Yerler

17631
PAYLAŞ
İnstagram hesabı açıldı. Takip etmek için; @gezilesiyer

Kayseri Tanıtım

Kayseri de gezilecek yerleri sıralamadan önce isterseniz gelin biraz detaylara inip kayseriyi tanımaya çalışalım.

Kayseriye bağlı 17 adet ilçe bulunmak da olup, İç Anadolu bölgesinde yer almaktadır.

Akkışla, Bünyan, Develi, Felahiye, Hacılar, İncesu, Kocasinan, Melikgazi, Özvatan, Pınarbaşı, Sarıoğlan, Sarız, Talas, Tomarza,Yahyalı ve Yeşilhisar

2015 İstatistiklerine göre 1.322.376 kişilik bir nüfusu olan kayseri, geçen yıla gönder oldukça iyi bir düzeyde artış göstermiştir.

Şehrin merkezinde bulunan surlar ve burçlar da bu döneme ait kalıntılardır.  Kayseri, uzun tarihinde üzerinden sayısız medeniyetlerin gelip geçtiği bir yerleşim merkezidir.

Selçuklularla birlikte kelimenin tam anlamıyla ilim, ibadet ve ticaret kimliğine kavuşan Kayseri, Dini mimarinin en estetik ve en yoğun görüldüğü bir Müslüman şehridir.

Kayseri Camileri ↓

Ulu Cami, Develi Ulu Cami, Gülük Camii, Hacı Kılıç Camii, Hunat Hatun Camii, Kayseri Han Camii, Kurşunlu Camii, Lala Paşa Camii, Kale Camii, Bünyan Ulu Cami

Orta Anadolu’nun ticâret ve sanâyi merkezi, kara ile demiryollarının kavşak noktası olan Kayseri tabiî güzellikleri yanında çok zengin târihî eserlere sâhiptir. Çok eski bir yerleşim merkezi olduğundan pekçok târihî eser ve yeri vardır. Bunların en önemlileri Selçuklu veOsmanlı devrine âit olanlardır.

Başlığı daha fazla egale etmeden önce eğer yolunuz bir gün Kayseri’ye düşerse nereleri gezebilir ve görebilirsiniz hakkında bilgi edinelim.

Kapuzbaşı Şelalesi

Kapuzbaşı Şelalesi

Ziyaretçilerini yazın sıcağında buz gibi çağlayan sularının serinliği ile karşılayan şelaleler, görenleri büyüleyecek güzelliktedir. Yörede 5 tanesi büyük, iki tanesi küçük olmak üzere yükseklikleri 30 ile 76 m arasında değişen 7 şelale vardır. Tepe adlı blok kayadan çıkan şelalelerin beşi tepenin doğusunda, ikisi güneyinde yer alır.

Melikgazi Kalesi

Melikgazi-Kalesi

Melikgazi Kalesi, Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesindeki Melikgazi köyündedir. Melikgazi Türbesi’nin devamındaki tepelik alanda kurulmuştur. Çevre araziye oldukça hakim konumdaki Melikgazi Kalesi, Bizans döneminde Zamantı ile Elbistan yollarını kontrol altında tutmak amacı ile yapılmıştır.

Erdemli Harabeleri

Erdemli-Harabeleri

Erdemli Harabeleri, Kayseri ilinin Yeşilhisar ilçesinde yer almaktadır. Erdemli Vadi’sinde göz kamaştırıcı bir tabiat içerisinde manastır, kilise ve kaya mekanlar bulunmaktadır.

Palas Tuzla Gölü

Palas Tuzla Gölü

Görünüşü olarak Avusturalya’daki Tuhaf Pembe Göl‘ü andıran Palas Tuz Gölü İç Anadolu da insanoğlunun olumsuz etkilerinden kısmen kurtulmayı başaran tek tuzlu göldür.

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri şehir merkezine 25 km mesafede, 3917 m yüksekliğindeki Erciyes Dağı`nda kurulu, Türkiye`nin gelişen kayak merkezlerinden biridir. Kayak tesislerinin yüksekliği 1800-3000 m`dir. Pistlerin eğimleri %10 ile %30 arasında değişmektedir. Tesislerde bir adet kabinsiz-oturaklı bir adet de tutacaklı teleferik mevcuttur.

Kent ve Mimarsinan Müzesi

Kent-Mimarsinan-Müzesi

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kent ve Mimar Sinan Müzesi yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Dijital bir bilgi merkezi olan Kent ve Mimarsinan Müzesi, 6 katlıdır. Müzenin giriş katı, Kent Müzesi olup, birinci katı ise Mimar Sinan Müzesi olarak kullanılmaktadır. Müze binasının üst katları ise; seyir terası, lokanta ve cafeler oluşturmaktadır. Kayseri gezinizde Kent ve Mimarsinan Müzesi’ni mutlaka ziyaret etmelisiniz. Müze hem benzersiz bir gezi alanı hem de harika bir dinlenme yeridir.

Hunat Hatun Medresesi

Hunat Hatun Medresesi

Medrese, şehir merkezinde bulunduğu için kolay bir ulaşıma sahiptir ve diğer medreselere de oldukça yakındır. Eğer Hunat Hatun Medresesi yakınındaki otellerin birinde konaklamayı tercih ederseniz diğer tarihi mekanlarını da rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz.

Zamantı Irmağı

Zamantı Irmağı

Zamantı Irmağı, Seyhan Nehri ve havzasını besleyen iki büyük koldan biridir. Kayseri’nin Pınarbaşı ilcesinde bulunan 1500 metre yükseklikteki Uzunyayla’da yer alan Şerefiye köyünden doğar. Pınarbaşı’ndan başlayarak derin bir boğaz halini alan Zamantı Vadisi boyunca önce kuzey-güney doğrultusunda sonra kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda akarak Kayseri’nin Pınarbaşı, Tomarza, Develi ve Yahyalı ilçelerinden geçer. Tomarza’da batı, Yahyalı’da ise kuzey-güney doğrultusunu alır. Büyükçakır’ı geçtikten sonra Kayseri-Adana sınırını çizerek Mengez’e doğru akar ve Karantı dağının eteklerinde Kayseri sınırlarını terkeder; Adana’ya 80 km kala, Aladağ ilçesinin Akinek Dağı yamaçlarında Göksu Irmağı ile birleşerek Seyhan Nehri’ni oluşturur.

Sultan Sazlığı

Sultan Sazlığı

Sultan Sazlığı Milli Parkı, İç Anadolu Bölgesinde yer alan Kayseri iline bağlı Yahyalı, Develi ve Yeşilhisar ilçelerinin sınırları içerisinde kalmaktadır. 2002 – 2004 yılları arasında yapılan flora çalışmaları sonucunda alandaki doğal bitki türünün 428 olduğu ve bunlarından 48 tanesinin endemik olduğu tespit edilmiştir. Sultansazlığı’nda bu zamana kadar yapılan kuş sayım sonuçlarına göre maksimum 301 kuş türü sayılmıştır. Sultansazlığı’ndaki, kuş türü ve sayısı özellikle sulak alan ekosistemindeki su seviyesinin değişimine ve aylara bağlı olarak büyük değişiklik göstermektedir.

Hacer Ormanı

Hacer Ormanı

Hacer Ormanı, Aladağlar Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan, dik yamaçlardan oluşan vadiyi saran el değmemiş sık ağaçlarla kaplı ülkemizin en iyi post ormanıdır. Oldukça yoğun gözlenen yaban hayatı ve sunduğu görsel zenginlik ile macera tutkunları ve turistler için oldukça cezbedici bir doğa harikasıdır.

Yedigöller

yedi göller

Hacer Vadisi’nden hemen sonra ulaşılan 3000-3500 metre rakımlı bir vadide bulunan Yedigöller, Aladağlar zirvelerinin arasında kar ve buzul suları ile beslenir. Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla eriyen karlarla oluşan yüzlerce göl içinde yaz-kış kurumadan kalan Yedigöller, çevresi ile birlikte cennetten kopan bir mekanmışçasına hafızalardan silinmeyen eşsiz bir tablo gibidir. Kapuzbaşı Takım Şelaleri’nin de Yedigöller bölgesinde eriyen kar sularıyla beslendiği düşünülmektedir.

Erciyes dağı

erciyes dağı

Kayseri’de gezilecek yerler listemizde bulunan ve Kayseri’nin sembolü haline gelen Erciyes, artık kayak turizmi ile de ön plana çıkmış durumda. Biraz daha mütevazi ve ekonomik bir kayak tatili istiyorsanız Erciyes’e gelebilirsiniz. Ya da kış aylarında bir Kayseri ziyaretiniz olacaksa günübirlik bile gidip gelmeniz mümkün.

Soğanlı Harabeleri

Soganli-Harabeleri

Ürgüp ve Göreme’deki oluşumlara benzer özelliklerde inşa edilmiş bir medeniyet merkezi olan Soğanlı Harabeleri, daha çok 4. yüzyılda Hıristiyanlar için bir kaçış noktası olmuş ve burada onlarca farklı kilise inşa edilmiştir. Halen bazı kiliseler içerisinde Hıristiyanlığın ilk yıllarından kalma freskler bulunmaktadır. Kayseri geziniz uzun süreli ise kesinlikle bir gününüzü ayırmanız gereken yerlerden birisidir.

4 YORUMLAR

  1. Terry I loveeee your blog. You’re an iroainptisn. While I was reading through the stories of friends who had lost their family members it brought tears to my eyes. The feelings are so close to home. When I first moved to Turkey in 2000, I remember I used to always fear the worst. I would imagine I would get a phone call from one of my siblings telling me that either mum or dad had passed away. Well, in 2006 that fear became reality. I was told my dad was unwell and that he wanted me by his side. It took me 48 hours to get to Melbourne because I missed the connecting flights. Once I got to Melbourne I had this strange feeling that I wasn’t told the truth. Again my sixth sense was right. I was taken straight to the morgue to see my father for the final time. I can’t even begin to explain the pain and confusion I felt. Even to this day when I recall those 48 hours of travel and not knowing how my father is and then to kiss his cold face for the final time is the hardest and saddest memory I will have for the rest of my life. I empathise and share the sorrows of all those who have lost loved ones and could not be there for them in their last hours.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here