Kıble Dağı Camii Rehberi | Ziyaret Saatleri ve Ulaşım Bilgileri

Hakkında Bilgiler

Rize’nin Güneysu ilçesindeki 1130 rakımlı “Dua Tepesi” olarak isimlendirilmeye başlanan Kıble Dağı’nın zirvesine inşa edilen ve manzarasıyla ziyaretçilerini hayran bırakan Kıbledağı Hacı Hafız Yusuf Yılmaz Camii’nin yapımı 2 yılda tamamlandı. Osmanlı döneminin önemli eserlerinden Üsküdar’daki Şemsi Ahmet Paşa Camisi’nin mimarisi ile yapılan caminin açılışı Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Güneysu ziyareti sırasında gerçekleştirildi.

Kıble dağı tepesi muhteşem manzarasıyla gezip görülecek yerler listesine girmeye çoktan hak kazanmış bir yer. Gerek konum olarak gerekse mimarı yapı olarak inanılmaz bir görünüme sahip. Rize’ye gezmek için geldiyseniz ve Güneysu – Kıble dağı camii’ne uğramadıysanız inanın çok eksik dönmüşsünüz demektir.

Kıble Dağı Camii

Kıble Dağına Tırmanış

Kıble dağına Rize Kalesi‘nde kahvaltımızı yaptıktan sonra gittik. Güneysu merkezden oldukça tepede bulunan Kıble dağı camiisi oldukça dik bir zemine inşa edilmiş. Yaklaşık 25 dakika boyunca tırmandıktan sonra nihayet amacımıza ulaşıp bitiş noktasına vardık.

Öneri: Tepeyi kendi araçla çıkacaksanız devri yüksek kullanın. Çok dik olduğundan aracı boğabilir, yolda kalabilirsiniz.

Kıble Dağı Camii

Kıble Dağında Piknik

Kıble Dağında bir çok yamaca üstü açık ve kapalı mini banklar yapılmış ve çocuklar için oyun alanı mevcut. Tüpünüzü malzemelerinizi getirirseniz Namaz vaktine kadar çay içip sevdiklerinizle sohbet edebilirsiniz.

Öneri: Biz erken saatte geldik ama banklara güneş dolayısıyla oturamadık. Akşam serininde gelirseniz daha iyi olur sizin için.

Kıble Dağı Camii İçi

Kible Dağı Camii’nde Namaz Kılmak

Kıble dağı tepesine ne yalan söyliyeyim tırmanırken ” Boşa tırmanıyoruz, kimse yoktur oralarda” diye içimden geçiriyordum. Öğlen Namazına müteakip bir akım oldu ki hiç sormayın. Camii’nin içi ufak olsa da çok şükür doldurduk.

Kıble Dağı Camii Manzara

Kıble Dağı Manzara

Kıble dağı manzara görseline diyecek hiç bir şey yok. Gidip kendi gözlerinizle görmeniz gerek. Tepe balkonunda bulunan bayrak gururla dalgalanırken uzaklıktaki mesafeyi gözünüzle ölçmek sizin için hayli zor olarak.

Güneysu - kible daği camii

Kıble Dağı Cami İzlenimlerim

Rize Memleketim olduğundan mı nedir, her nereye gitsem farklı bir doğa harikası gözüme çarpıyor ve buranın ayrı bir memleket olduğunu tekrar kendi içimde benimsiyorum. Karadeniz turu halinde gelecekseniz ve güzergahınızda Rize varsa kıble dağı camisini teğet geçmeyin derim.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Dolmuş İle: Rize Merkezde Bulunan Kıble dağı Köyü Dolmuşlarına binebilir, Kısa bir mesafe yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Araç İle: Rize’den Güneysu ilçesine navigasyonla gelin ve merkezden ayrılan yolu takip edin sağa sola sapmadan tırmanmaya başlayacaksınız.

 »  Eğer Yolunuz Rize’ye düşmüşse daha önce hazırladığımız Rize’de gezilecek yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

 • hakkı genç
  hakkı genç - 15:16

  Yolu uzun dar ve dik hava durumunu çok iyi takip etmeli buraya çıktığında burnunu bile göremeyebilirsin yoğun sis dolayısıyla yorgunluğum bana kaldı merak edenlere tavsiyem sadece bir cami ve karadenizin bir çok yerinde olan doğa manzarası.

  Yanıtla

 • ahmet baş
  ahmet baş - 23:51

  müthiş manzarası ve havasıyla kendine çekiyor. epey zorlu ve virajlı yollardan, çay tarlalarından geçerek zirveye ulaşıyorsunuz. cami küçük, güzel, tertemiz.. dönüşte yeşilin her tonunu yakalayacağınız fotoğraflar çekebilirsiniz. yol üzerinde çay fabrikalarından çayınızı kaynağından satın alabilirsiniz. merkezden 45-55dk arası sürüyor. navigasyon 30dk gösteriyor aldanmayın..

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.