Kilitbahir Kalesi Nerede | Tarihi, Giriş Ücretleri ve Detaylar

Hakkında Bilgiler

Kilitbahir Kalesi, 1452’de İstanbul kuşatması esnasında Papalık Donanması’nın Bizans İmparatorluğu’na yardım etmesini önlemek amacıyla Fatih Sultan Mehmet tarafından Çanakkale’nin karşısındaki Kilitbahir Köyünde yaptırılmıştır.

Kilitbahir Kalesinin Tarihçesi

 » Çanakkale Boğazı’nın kontrolü için yaptırılmış, daha sonra genişletilmiş ve buraya kulelerle tabyalar eklenmiştir. Bunların başında Sarıkule, Mecidiye ve Namazgah tabyaları gelmektedir. Ayrıca Kanuni Sultan Süleyman da 1551’de buraya giriş kapısı kulesi ile yeni bir sur daha eklemiştir. Kilitbahir Kalesinin çevresi bir taraftan deniz, diğer taraftan da geniş ve derin hendeklerle korunmaktadır.

 »  Kalenin hiçbir yerde karşılaşılmayan kendine özgü bir planı vardır. Ancak, nedense surların duvar kalınlıkları Çanakkale’deki diğer kalelerle ölçülemeyecek kadar zayıf tutulmuştur. Buna karşılık yonca planı şeklindeki üç avlulu iç kale çok daha kuvvetli, korunaklı bir yapıya sahiptir. İç kale yedi katlı olup, her katta değişik sayıda ve ölçüde hücreler bulunmaktadır. Duvarları oldukça düzgün moloz taşlardan yapılmış ve kalenin her yüzüne de pencere ve mazgallar açılmıştır.

 »  Kanuni Sultan Süleyman zamanında yapılan köşe kulesi oldukça iri kesme taşlardan yapılmış olup, üç kattan meydana gelmiştir. Üzeri kubbe ile örtülüdür. Giriş kapısı üzerine de bir yazıt konulmuştur. Ayrıca bu girişin kuzeyine 1893-1894 yıllarında kesme taştan mazgalsız bir de koruma duvarı eklenmiştir. Bu duvarın arasında da yer yer tuğla ve mermer parçalarına rastlanmaktadır

Çanakkale - Kilitbahir Kalesi canakkale gezilecek yerler 06

Giriş Ücretleri (2023)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Kısa Tur 10 TL
Uzun Tur 20 TL

Giriş Ücreti: Kısa Tur: 10 TL / Uzun Tur: 20 TL

Tatil Günü: Haftanın 6 Günü açık olup, Pazartesi günleri kapalıdır. Müze ve Örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır. Kilitbahir Kalesi için müze kart geçerlidir. Müze kartınız sayesinde ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Eceabat ilçesinden Kilitbahir feribot iskelesine doğru gidip iskeleden Yalı Caddesi Güney istikametinden devam edip Kilitbahir Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.

Ulaşım Bilgileri
Adres: Kilitbahir Kalesi/Kilitbahir Köyü/Eceabat İlçesi/Çanakkale
İletişim: 0286 814 11 28

 »  Eğer yolunuz Çanakkale’ye düşerse Çanakkale’de Gezilecek Yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.