Mersin’de Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel +20 Yer ?

Hakkında Bilgiler

Mersin’de şehir merkezi hariç toplam da 13 İlçe bulunmaktadır.

Akdeniz, Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mezitli, Mut, Silifke, Tarsus, Toroslar, Yenişehir

2017 İstatistiklerine göre Toplamda 1.793.931 Kişilik bir nüfusa sahip olup, geçen yıla orantılı hızlı bir artış göstermektedir.

Adana, Niğde, Konya, Karaman, Antalya gibi komşuları olan Mersin Akdeniz Bölgesinde Yer Almaktadır.
Bir liman şehri olan Mersin, Başta Tantuni olmak üzere bir çok bir çok kendine has ve meşhur olan özel şeyler bulunmakta. Mersin’e eğer yolunuz düşerse Tantuni yemeden dönmeyin bence.

Turistlik açıdan da aktif olan şehrimizin en güzel yerlerinden biridir. Son dönemlerde Tatilini mersinde geçirmek isteyenlerin sayısı oldukça artmakta. Eğer sizinde öyle bir planınız var ise, Size hazırladığımız listeye bir göz atın.

Mersin’de Gezilecek Yerler Listesi

Köşekbükü Mağarası

Köşekbükü Mağarası

Köşekbükü Mağarası: Mersin’de Anamur’da bulunur Köşekbükü Mağarası. Ovabaşı Köyü sınırlarında olan Köşekbükü Mağarası hem turistik bir gezi alanıdır hem de sağlık açısından ziyaretçi sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Mağaranın astıma iyi geldiği bilinmektedir. Mersin tatilinizde Köşekbükü Mağarası yakınındaki otellerin birinde konaklayarak bu 20.000 yıllık mağarayı kolaylıkla gezebilirsiniz.

Anamur Çayı

Anamur Çayı

Anamur Çayı: Dragon Çayı üzerinde bulunan Dibek mevkisindeki mesire yerlerinde buz gibi suya girebilir, balık avlayabilir, tutamazsanız bile oradaki restorantlarda alabalık yiyebilirsiniz.

Mamure Kalesi

Mamure Kalesi

Mamure Kalesi: Mamure Kalesi Türkiye’nin güneyinde, Mersin’in Anamur ilçesinde kıyı boyu uzanan bir Orta Çağ kalesi. İçerisinde Restorant çalışmaları başlamıştır ve Kısa sürede Ziyaretçilerine hizmet sunacaktır.

Ilısu Şelalesi

Ilısu Şelalesi

Ilısu Şelalesi: Yüksek debili bir suya sahip olup 70 metre yükseklikten dökülerek inanılmaz bir görüntü oluşturur. Mersin’in Gülnar ilçesinde bulunan Ilısu Şelalesi aynı zamanda yazın bunaltıcı sıcaklarından kaçıp yanına gelenleri serin havasında keyiflendiriyor.

Bir şey daha vardır ki bu manzara fotoğraf karelerinde her ziyaretçisi tarafından ölümsüzleştirilmiştir. Sadece suların seslerini duymak bile ruhunuzu dinlendirmek için yetecektir; fakat bununla yetinmeyerek merakla çevreyi keşfetmeye başlarken bulacaksınız kendinizi.

Yerköprü Şelalesi

Yerköprü Şelalesi

Yerköprü Şelalesi: Mut-Gülnar- Ermenek Üçgeninde Yer Alan, Bir Doğa Harikası Olan Yerköprü Şelalesi, Mut-Ermenek Güzergahından 5 Km. Kadar Gidildikten Sonra Şelaleye Gelinir.

Toros Dağlarının Derinliklerinde Yer Alan Ve Milli Parklar Kanunu Çerçevesinde Tabiat Anıtı Kapsamına Alınan Ender Güzellikteki Şelale, Adeta Saklı Bir Cenneti Andırıyor.

Zeyne Türbesi

Zeyne Türbesi

Zeyne Türbesi: Büyük bir bahçe içerisinde bulunan Zeyne Türbesi, Mersin’in Mut ilçesine bağlı olan Zeyne Kasabası’nda bulunmaktadır.

Mersin’e özel aracınızla seyahat edecekseniz eğer hem Zeyne Türbesi’ni hem de Hazreti Mikdat Camii’ni ve Donuktaş Anıtı’nı kolaylıkla ziyaret etme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Dağpazarı Kilisesi

Dağpazarı Kilisesi

Dağpazarı Kilisesi: Dağpazarı Kilisesi Mersin’e tatil için gelen turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Dilerseniz siz de tatilinize bu kiliseyi dahil edebilirsiniz. Kilise, özellikle tarih severlerin dikkatini çekmektedir.

Akçakıl koyu

Akçakıl Koyu

Akçakıl koyu: Bir tatilden lüks yerine sadelik, hareketli bir gece hayatı yerine sessizlik isteyenlerdenseniz eğer, Akçakıl Koyu’na bir tatil yapmayı planlayabilirsiniz.

Huzuru ve sakinliğiyle dinlendirici bir bölge olan Akçalık Koyu, Mersin-Taşucu’nda bulunuyor. Silifke’nin sınırları içerisindeki bu tabiat güzelliği ilçe merkezine sadece 12 kilometre uzaklıkta. Taşucu’na ise 3 kilometrelik bir mesafede bulunuyor.

Olba Antik Kenti

Olba Urba Antik Kenti

Olba Antik Kenti: Mersin tarihi kalıntılarıyla, doğal güzellikleriyle ve tarihi kalıntılarıyla en çok tercih edilen tatil ve gezi bölgelerinden biridir. Eğer Mersin’e bir seyahat düşünüyorsanız önce Mersin’in gezilecek yerlerinin bir listesini oluşturmalısınız.

Gezi listenize; Silifke Kalesi, Gözne Kalesi, Limonlu Çayı, Anamur Çayı, Mamure Kalesi, Mezgit Kalesi, Uzuncaburç Kalıntıları ve Ilısu Şelalesi’ni ekleyebilirsiniz.

Anemurium Antik Kenti

Anemurium Antik Kenti: İngiliz Albay Francis Beaufor’un, Akdeniz‘de 19. yüzyılda yaptığı keşifler sırasında tanınan kentte, 1960 yılında Kanada Toronto Üniversitesi’nden Elisabeth Alfoldi Rosenbaum tarafından yüzey araştırmaları başlatılmış.

Daha sonra Kanada British Colombia Üniversitesi’nden Prof. James Russel başkanlığında sürdürülen kazı ve restorasyon çalışmalarına ise 1998’de son verilmiş.

Uzuncaburç Kalıntıları

Uzuncaburç

Uzuncaburç Kalıntıları: Türkiye’nin birbirinden güzel şehirleri arasında yer alır Mersin. Tarihiyle, doğasıyla ve lezzetleriyle… Misafirlerine tüm güzel yüzünü gösteren Mersin gezinizde ziyaret etmeniz gereken çok yer var.

Mezgit Kale

Mezgit Kalesi

Mezgit Kale: Mersin Silifke’nin Türkmenuşağı Köyü’nde bulunan Mezgit Kalesi, aslında bir kale değil Korkusuz Kral olarak bilinen bir Kralın anıt mezarıdır.

Silifke gezi listenize ekleyeceğiniz Mezgit Kalesi, günümüze kale gibi salam geldiği için kale olarak isimlendirdiği bilinmektedir.

Limonlu Çayı

Limonlu Çayı

Limonlu Çayı: Aksıfat ve Eldilek derelerinin birleşiminden doğar Limonlu Çayı. Mersin-Erdemli’de gizlenmiş olan Limonlu Çayı çevresindeki otellerin veya pansiyonların birinde konaklayarak unutamayacağınız bir yolculuğa başlayabilirsiniz.

Geziniz sırasında Limonlu Çayı’nda yemek yiyip doğayı dinleyeceğiniz tesislerde bulunuyor. Çayın uzunluğu 130 kilometreyi bulur. Doğanın içinde muhteşem bir alanda kendini gösteren Limonlu Çayı’na Uzuncaburç yönünden gidip Kızılgeçit Köyü’nden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Yanışlı Mağarası

Yanışlı Mağarası: Mersin’e gelmişken burada suya girmeden mağara içerisinde dinlenmeden dönmeyin.

Yedi Uyurlar mağarası

Yedi Uyurlar mağarası: Gençler tek bir Allah’a inanmaktadırlar, fakat dönemlerinde ki hükümdar putlara tapmaktadır. Hükümdar gençlerin inancını duyduktan sonra, gençleri yanına çağırır ve inançlarından vazgeçmelerini söyler.

Gençler bunu kabul etmez ve hükümdara rağmen inançlarından vazgeçmezler. Bunun üzerine hükümdarın onlara zarar vereceğini anlayan gençler, yaşadıkları toplumu terk etmeye karar verirler.

Kanlıdivane

Kanlıdivane

Kanlıdivane: Mersin’in tarihi alanlarından biri olan Kanlıdivane, antik bir kent özelliği taşımaktadır. İlginç bir antik kent olan Kanlıdivane, Olba krallığının bir kentidir.

Mersin-Erdemli’deki tatilinizde Kanlıdivane yakınındaki otellerin veya pansiyonların birinde konaklamayı tercih edebilirsiniz. Böylelikle hem bu antik kenti kolaylıkla ziyaret edebilir hem de diğer doğal ve tarihi alanları gezme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Kayacı Vadisi

Kayacı Vadisi

Kayacı Vadisi: Kayacı Vadisi benzersiz manzarasıyla misafirlerini dinlendiren, huzur veren bir atmosfere sahip… Mersin’in Erdemli ilçesindeki bu doğal güzellik Limonlu Çayı’nın tüm görkemini de gözler önüne serer ve şehrin zengin coğrafyasının bir parçasıdır aynı zamanda.

Tarsus Şelalesi

Tarsus Şelalesi

Tarsus Şelalesi: Mersin-Tarsus’ta bulunan Tarsus Şelalesi, bir mesire yeri özelliği taşır. Tam bir dinlenme ve doğayla iç içe olmak için çekici bir yer olan Tarsus Şelalesi yakınındaki otellerin veya pansiyonların birinde konaklayarak harika zamanlar geçirebilirsiniz.

Çevresinde keşfedilmeyi bekleyen güzelliklere şahit oldukça doğaya hakim olduğunuzu hissedeceksiniz. Bu mesire alanında ister tek başınıza ister sevdiklerinizle birlikte muhteşem vakitler yaşayabilirsiniz.

Belenkeşlik Kalesi (Kız Kalesi)

Belenkeşlik Kalesi (Kız Kalesi)

Kız Kalesi: Mersin, bir tatile sadece tabiat güzelliklerini değil, kalelerini, camilerini, kiliselerini ve diğer tüm tarihi kalıntılarını da dahil ediyor.

Mersin’de tatil planlarınız varsa şehrin sağlam yapıları arasındaki Belenkeşlik Kalesi’ni gezmenizi öneririz. Belenkeşlik Kalesi, şehir merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Soğucak Yaylası’nda yer almaktadır. Yapımı sırasında kesme blok taşlar kullanılmış olup, dikdörtgen bir mimariye sahiptir.

Hz. Mikdat Camii

Hazreti Mikdat Camisi

Hz. Mikdat Camii: 6 minaresiyle ünlü olan tek cami Sultanahmet Camii olarak bilinir çoğu zaman. Fakat 6 minareye sahip iki cami daha bulunuyor. Biri Adana’da, diğeri ise Mersin’dedir.

Cennet ve Cehennem Mağaraları

Cennet ve Cehennem Mağarası

Cennet ve Cehennem Mağaraları: Cennet ve Cehennem Çökükleri veya Cennet ve Cehennem Obrukları, Silifke – Narlıkuyu yakınlarında bulunan, doğal yollarla oluşmuş, tarihi ve turistik ilgi çeken, çok derin mağaralardır. Cennet Çöküğü ve Cehennem Çukuru olarak adlandırılmaktadır.

Yapmadan Dönme

 • Çağlayan Vadisi
 • Anamur Anemurion Antik Kenti
 • Anamur Carettaların Yumurtlamalarını İzle
 • Anamur Dragon çayını gör
 • Göksü Kanyonu
 • Kanlıdivane Ören Yerinü gez
 • Korykos Antik Kenti
 • lamos kanyonu
 • Mamure Kalesi
 • Mut Alahan Manastırını gez
 • Mut Yerköprü Şelalesinde dolaş
 • Saklıcennet
 • Silifke Cambazlı Kilisesi
 • Silifke Kilikia Aphrodisiası
 • Silifke Mezgit Kalesini gez
 • Silifle Gilinidire mağarasında gez
 • Soli – Pompeipolis Antik Kenti
 • St. Paul Kilisesi, St. Paul Kuyusu
 • Taşeli Platosu Türkiye’nin en sarp dağlarında dağ keçilerini görmeye çalış
 • Taşucu Eğribük koyu
 • Tisan Adasına çık
 • Yanışlı Mağarası
 • Yedi Uyurlar mağarasını gör
 • Yumuktepe Höyüğü
 • Mersin’de Kız Kalesi’ni Gör
 • SilifkeMezgit Kalesi
 • Tarsus Roma Yolu

 • Yusuf
  Yusuf - 23:24

  Mersinde çilek mahallesinden uzak durun

  Yanıtla

 • ali
  ali - 12:31

  harika cok bilgilendim tşk inş gideriz

  Yanıtla

 • Rubaba
  Rubaba - 14:48

  Cennet ve cehennemi begendim cunku cennete gittigimizde ayaklarimiz kirildi cehenneme gitmek cok kolay ben anladimli cennete gitmek zor ama cehenneme kolay gidiyosun turislere tavsiye ederim??

  Yanıtla

 • tekin
  tekin - 11:52

  yörüklerden uzak durun mersini gezin ama..anlayan anladı..yabancı gördülermi sizi affetmezler her konuda..

  Yanıtla

  • yörük
   yörük - 12:58

   malmısın la

   Yanıtla

 • eylül erdem123
  eylül erdem123 - 20:27

  en çok sevdiğiniz yer neresi yani nereden yaşamaktan memnunsunuz? (mersin hariç)

  Yanıtla

 • eylül erdem123
  eylül erdem123 - 20:26

  ben mersinde yaşıyorum çok da memnunum peki ya siz nerde yaşamaktan memnunsunuz

  Yanıtla

  • Mehmet
   Mehmet - 15:52

   Mersin bambaşka bir şehir

   Yanıtla

 • ecem
  ecem - 13:51

  engüzel yer mersin doğduğum ev ıı ödevdi de

  Yanıtla

  • Dogan
   Dogan - 19:12

   Restorantlarda özellikle yabancı plakalı otomobil gördüler mi fiyat dörtte katlanıyor..

   Yanıtla

 • ipek
  ipek - 11:31

  mersinliyim. istanbulda yaşıyorum. en son 2000 yılında gitmiş fakat akraba ziyareti yapıp dönmüştüm. yani memleketimi ilk defa bu sene tanıma fırsatım olacak. kızkalesinde bir yer ayarladım. öyle tavsiye ettiler. ortada kalıyor heryere rahat gidilebilir diye. doğru karamı verdim acaba?? kızkalesinde kalıp dolu dolu bir hafta içinde nereleri gezebilirim ki acaba?? tabi denize girmekte var bunun içinde

  Yanıtla

  • sertan
   sertan - 12:39

   eğlence ve hareketli olsun isterseniz kızkalesi doğru seçim. ancak sakinlik ve kafa dinlemek isterseniz tisan muhteşem bir yer.

   Yanıtla

 • Firat
  Firat - 11:02

  Burada yazili olan gezilecek yerler rota halindemi yazildi aceba yardikci olabilirmisiniz

  Yanıtla

  • Site Yöneticisi
   Site Yöneticisi - 23:01

   yok rota halinde değil tamamen karışık şekilde listelenmiştir.

   Yanıtla

  • Edii
   Edii - 08:26

   Kim diyor rota halinde degil tarsustan basla mersin anamur muta dogru git gezegeze

   Yanıtla

 • Mersinli
  Mersinli - 15:00

  mersin cennet bahçesi gibi maşallah

  Yanıtla

 • mersin
  mersin - 10:35

  mersin güzellikler diyarıdır gerek yöresel yemek tatları olsun gerekse de tantunisi olsun

  Yanıtla

 • Uğur güloglu
  Uğur güloglu - 10:14

  Mersinde doga seklinde tatil yapabilicegim neresi var

  Yanıtla

  • Nihal
   Nihal - 17:11

   Aydıncık olabilir küçük sade ve güzel yeşillikler içinde

   Yanıtla

 • murat
  murat - 21:11

  16 daki kız kalesi sogucak yaylasinda degil silifkeye baglidir yanlis yazilmis sogucak yaylasi merkezden 20km kuzey tarafta kizkalesi merkezden 50km bati tarafta yer alir

  Yanıtla

 • fatoş S.
  fatoş S. - 13:45

  Mersinin gezilecek yerleri sınırlanamaz, bunlar bir kaç yeri sadece 🙂

  Yanıtla

  • MaLaTYaLı
   MaLaTYaLı - 22:41

   Geride kalanlarda sen yaz ki öğrenelim bizde demi ama

   Yanıtla

 • Mercan kılıç
  Mercan kılıç - 23:43

  Anamur Çayı nasıl güzel bir yer yaa

  Yanıtla

 • TARKAN
  TARKAN - 04:01

  her yeri güzeldir benim memleketimin 🙂

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!