Panorama 1453 Tarih Müzesi Hakkında Bilgiler

31 Ocak 2009 tarihinde eski Başbakan Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla açılışı gerçekleşen Panorama 1453 Tarih Müzesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından şehrimize kazandırılmıştır. Kuşatmanın geçtiği Topkapı-Edirnekapı surlarının karşısında bulunmasıyla da İstanbul’un tarihe açılan kapısı olan Panorama 1453 Tarih Müzesi, Kültür A.Ş. tarafından işletilmektedir. İstanbul Panorama 1453 Tarih Müzesi Türkiye’nin de ilk panoramik müzesi olma özelliğine sahiptir.

Helikopter Simulasyonu: Bir ülkenin bütün bölgelerini kapsayan dünyadaki ilk ve tek gerçek çekimli simulasyondur. Rüzgar, yağmur, kar, dokunma gibi realistik efektlerle zenginleştirilmiş 3 boyutlu helikopter ve kara çekimlerinden oluşan bu simülasyon farklı tur seçenekleri sunmaktadır.

Hediyelik Eşyalar

Giriş yaptıktan sonra karşınıza müze içerisinde hediyelik eşya satan işletmeler çıkıyor. Kendinize bu dükkanlardan günün anısına mini eşyalar satın alabilirsiniz.

Fiyat konusunda hediye almadığım için ne yazık ki bilgi almayı unuttum. Çok pahalı olduklarını düşünmüyorum.


Giriş meydanında kırmızı şeritlerle çevrili Fatih Sultan Mehmet heykeli bulunuyor. Balmumu çalışması olduğunu düşündüğüm heykel gerçekten çok gerçekçi duruyor. Başka bir heykel çalışmasını Madame Tussauds İstanbul Müzesinde görmüştüm.

Gittiğimiz yerleri instagram hesabımızda da hikaye olarak paylaşarak online canlı yayınla yorumlara cevap arıyoruz. Sizde isterseniz bizi takip edebilir, aklınıza takılan yerleri sorabilirsiniz.

Simülasyon Bölümü

Ana salondan bir kat aşağıya inildiğinde yolda bir çok bilgi veren tablolar göreceksiniz. Her birini teker teker okuyun. Hiç bilmediğiniz ve duymadığınız bilgiler edinebilirsiniz.

Panorama 1453 Müzesi Resimler & Video Görüntüler

Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Tarife Giriş ücreti
Yetişkin 7,5 TL
İndirimli (Öğrenci, Öğretmen) 3 TL
Yabancı Uyruklar 15 TL

Yetişkin bireyler için giriş ücreti 7,5 TL‘dir. Yabancı uyruklar için 15 TL, Öğrenci ve Öğretim görevlilerine 3TL‘dir. Ayrıca yaşlı insanlara Ücretsiz‘dir.

Panorama 1453 tarihi müzesini haftanın her günü 08.00 17.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Panorama 1453 Tarih Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Panorama 1453 Tarihi müzesi İstanbul’un Zeytinburnu ilçesindedir.
Adres: Merkez Efendi Mahallesi Topkapı Kültür Park Zeytinburnu / İstanbul
Telefon: (0212) 415 14 53

 Tranvay ile:  Kabataş – Bağcılar tramvay hattına binin ve Topkapı durağında inin. Artık ulaşım yürüme mesafesindedir.
 Otobüs İle:  Topkapı’ya giden bütün İEET otobüslerini kullanabilirsiniz. Resmi sitesini kullanarak bu konuda sorgu yapmanız mümkündür.
 Metrobüs İle:  Topkapı durağında inin. Tarihi surlar yönünde üst geçidi geçin. Parkın içinden kısa bir yürüme mesafesindedir.
 Araç İle:  Navigasyon yardımı ile trafiksiz ulaşmak daha mantıklıdır.

 NOT: Otopark Ücretsizdir…

Google Map / Konum Bilgileri


 »  Yakın civarda bulunan Miniatürk ve Pierre Loti Tepesini’de ziyaret edebilirsiniz. Veya önceden hazırlamış olduğumuz İstanbul’da gezilecek yerler listemizi inceleyebilir, kendi gezi planınızı oluşturabilirsiniz.

3 KİŞİ TARAFINDAN YORUM YAPILDI.

  1. Sanki savaşın ortasındaymissin hissi uyandıran her anını doyumsuzca yaşatan bir ortam sunmakta. Efektler biraz daha gerçekçi olabilirdi. Mesela barut kokusu, duman efektleri. Görseller biraz daha canlı olsaydı tadından yenmezdi.

  2. Biz sınıfça gittik ve hayran kalmamak elde değil.. her ne kadar yapay olsa da kendinizi koca bir resmin içerisinde hissettiriyor. sanatçılar bu konuda tüm ayrıntıları işlemiş… Eğer dikkatli bakarsanız bulutların arasında Fatih’in siluetini göreceksiniz 😉

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Please enter your name here