Salda Gölü Tanıtımı | Giriş Ücreti, Nerede ve Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

Salda Gölü Hakkında Kısa Bilgiler

Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinin kuzey batısında, ilçe merkezine 4 km. uzaklıkta, ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyonal ovalarla çevrili hafif tuzlu tektonik bir göldür.
Kapladığı Alan : 57 km2
Kordinatlar: D 29’ 40° K 37’ 33°
Derinlik: 185 metre (ölçülebilen)
Ortalama Yükseklik: 1.193 metre

Salda Gölü, 1989’da Sit Alanı ilan edilmiş, ancak kısıtlı yapılaşmaya izin vermek amacıyla 1992’de koruma derecesi düşürülmüştür. Alana ait Sulak Koruma Bölgesi Sınırları belirlenmiş olup Ulusal Sulak Alan Komisyonu tarafından onaylanmıştır.

Salda Gölü Neden Beyaz?

Kumsalın beyaz rengi, içerisinde bulunan tatlı soda suyunda yer alan magnezyumun gölde bulunan bakteriler tarafından minerale çevrilmesiyle oluşuyor.

Salda Gölü Burdur

Tehlikeli mi / Yüzülebilir mi ?

Göre girmek tehlikeli değildir.Göle girmek tehlikeli ve yasaktır” levhaları ise sadece yetkililerin sorumluluktan kurtulmak için astıkları uyarıcı işaretlerdir. Boğulma riski haricinde rahatça girilebilir, keyfi sürülebilir.

Salda Gölünde Neler Yapılır?

Maldivlerin hayalini kurup gitme imkânı olmayanlar için Maldivleri ayağa getiren bir doğa harikasıdır adeta. Kafa dinlemek isteyenlerin yürüyüşe gittiği, tatile çıktığı yerlerden biri olan Salda Gölünde bu sıralar Su sporları ve yamaç paraşütünün de olması için çalışmalar başlatılmış durumda.

Bu harika yere sadece fotoğraf çekmek için gelenlerinde sayısı bir hayli yüksek.Bu anlamda Salda Gölüne tatile veya gezmeye gidenlerin fotoğraf makinelerini unutmamalarını mutlaka tavsiye ederiz. Salda Gölünde suya girebilir, bembeyaz sahilinde yürüyüş yapabilir, eşsiz manzarası izleyebilir, Salda Gölü kamp alanında kamp yapabilir ve kışın çevresinde ki kayak merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Kamp Yapılır mı ? / Konaklama

Salda Gölü ve çevresi, 1989 yılında “Doğal Sit Alanı” olarak koruma altına alındı. Doğal sit alanı kapsamına alınan Salda Gölü’nün sit alanı derecesi düşürülmüş ve kamp yapabileceğiniz belli başlı plajları bulunmakta. Bunların başında ise “Yeşilova Belediye Halk Plajı” gelmektedir.

 • Kendi çadırlarını kurmak isteyen ziyaretçilerden kamp için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Ayrıca çadırınıza elektrik çektirebilme imkanınız bulunuyor.
 • 2017 Haziran ayı günlük çadır kiralama bedeli 30 TL’dir. Ocak 2018 tarihine kadar bu ücret tarifesi geçerlidir.
 • Detaylı bilgileri resmi sitesinde bulabilirsiniz.

Salda Gölü Burdur

Salda Gölü Kamp Alanı

Eskiden Salda’da kamp yapılabilen üç yer varmış, ama artık Tabiat Parkı’nda (Orman Plajı) kamp yapılamıyor.

Burdur Belediyesinin halka açtığı bu plaj tamamen ücretsiz. Bu bölgede sezonluk çadır kuranlar, karavan kampı için kullananlar ve bizim gibi çadır kampı yapanlar var. Beğendiğiniz bir yere burada hiç bir ücret ödemeden çadır kurabilirsiniz.

Burada elektrik,duş,tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı karşılayamazsınız ama halk plajına göre daha sakin olur. Tercih sizin.

 • Kamp için Ücret ödemezsiniz.

Giriş Ücretleri & Ziyaret Saatleri
Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam Bilet 3,5 TL
İndirimli (Öğrenci vs.) 1,5 TL
Bisiklet 3,5 TL
Motorsiklet, ATV 5 TL
Minibüs, Kamyonet, Pikap 31 TL
Midibüs 52 TL
Otobüs 94 TL

Salda Gölü 2019 Giriş Ücreti ve Ziyaret Saatleri

Salda gölü haftanın her günü ziyaretçi kabul etmektedir. Kişi başı 3,5 TL olan Salda gölünde öğrenci indiriminden yararlananlar 1,5 TL ödüyor. Otomobil ve diğer araç tipi modellerin 2019 fiyat listesi tabloda göründüğü gibidir.

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Salda Gölü Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Salda Gölü, Burdur ilinin yaklaşık 60 kilometre kadar batısında yer almaktadır. Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlı olan Salda Gölü’nün Yeşilova’ya yaklaşık 4 kilometre uzaklığı bulunmaktadır.

Minibüs ile Salda Gölü’ne gitmek için Burdur, Antalya veya Denizli otogarlarından kalkan Yeşilova minibüsleri kullanılmalıdır.

Salda Gölü’ne Burdur üzerinden gitmek için Burdur-Hacılar-Yeşilova rotası izlenmelidir.

 »  Eğer yolunuz Burdur ve çevresine düşerse daha önceden hazırladığımız Burdur’da gezilecek yerler adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

 • gülen damla
  gülen damla - 14:45

  Su yılanı olduğu söyleniyor doğru mu ?

  Cevapla

  • gezilesiyer.com
   gezilesiyer.com - 14:48

   Bu konu hakkında inanın hiç bir bilgim yok, ancak İnstagram’da Salda gölüne gitmiş kişilerin böyle bir kaç iddia’da bulunduğunu okumuştum.

   Cevapla

 • ilker
  ilker - 00:31

  Göründüğü gibi değil çevre düzenlemesi ve bakıma ihtiyacı var

  Cevapla

 • melike
  melike - 22:47

  salda gölüne kışın gidilir mi?

  Cevapla

  • Site Yöneticisi
   Site Yöneticisi - 23:15

   melike hanım, Zatürre olmak istiyorsanız gidilebilir 🙂

   Cevapla

 • Osman Türk
  Osman Türk - 02:32

  Göldeki çekilme artık geri döndürülemez seviyede. Türkiye’nin en derin göllerinden biri olan, 300 bine yakın su kuşuna, endemik kuş türlerine ve özellikle dünyada nesli tükenmekte olan dikkuyruk ördeklerinin yüzde 70’ine ev sahipliği yapan Burdur Gölü’nde yürütülen son çalışmalar gerçeği ortaya çıkardı. Gölün su seviyesindeki azalmanın kritik noktayı aştığı söyleyen bilim insanları, sürecin insan ve hayvan sağlığını ciddi şekilde etkileyeceğini vurguluyor. Bilim insanlarına göre göldeki çekilme artık geri döndürülemez seviyede. Göl öldü. 🙁

  Cevapla

 • Kadir Özarslan
  Kadir Özarslan - 16:14

  Toplamda gölün 2 adet plajını gördüm. 1. plajda bungalovlar, kamp alanları ve yeme/içme mekanları mevcut yalnız bu seçeneklerin çok olması sebebiyle orantılı olarak insan sayısı çok fazla. 2. plajda ise sadece içecek alabileceğiniz küçük bir büfe mevcut ama bu plaj diğerine oranla daha sakin ve geniş, bu sebeple kamp kurmak isteyen isteyen arkadaşlar burayı tercih edebilir. Temmuz ayı sonunda orada bulunmamıza rağmen gece titreyerek uyandım, yaz aylarında geceyi burada geçirecek arkadaşların yanlarında polar götürmelerini tavsiye ederim.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL