Salda Gölü Hakkında Kısa Bilgiler

 »  Salda Gölü, Burdur’un Yeşilova ilçesinin kuzey batısında, ilçe merkezine 4 km. uzaklıkta, ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyonal ovalarla çevrili hafif tuzlu tektonik bir göldür.
Kapladığı Alan : 57 km2
Kordinatlar: D 29’ 40° K 37’ 33°
Derinlik: 185 metre (ölçülebilen)
Ortalama Yükseklik: 1.193 metre

 »  Salda Gölü, 1989’da Sit Alanı ilan edilmiş, ancak kısıtlı yapılaşmaya izin vermek amacıyla 1992’de koruma derecesi düşürülmüştür. Alana ait Sulak Koruma Bölgesi Sınırları belirlenmiş olup Ulusal Sulak Alan Komisyonu tarafından onaylanmıştır.

Salda Gölü Neden Beyaz?

Kumsalın beyaz rengi, içerisinde bulunan tatlı soda suyunda yer alan magnezyumun gölde bulunan bakteriler tarafından minerale çevrilmesiyle oluşuyor.

Salda Gölü Burdur

Tehlikeli mi / Yüzülebilir mi ?

Göre girmek tehlikeli değildir.Göle girmek tehlikeli ve yasaktır” levhaları ise sadece yetkililerin sorumluluktan kurtulmak için astıkları uyarıcı işaretlerdir. Boğulma riski haricinde rahatça girilebilir, keyfi sürülebilir.

Salda Gölünde Neler Yapılır?

Maldivlerin hayalini kurup gitme imkânı olmayanlar için Maldivleri ayağa getiren bir doğa harikasıdır adeta. Kafa dinlemek isteyenlerin yürüyüşe gittiği, tatile çıktığı yerlerden biri olan Salda Gölünde bu sıralar Su sporları ve yamaç paraşütünün de olması için çalışmalar başlatılmış durumda.

Bu harika yere sadece fotoğraf çekmek için gelenlerinde sayısı bir hayli yüksek.Bu anlamda Salda Gölüne tatile veya gezmeye gidenlerin fotoğraf makinelerini unutmamalarını mutlaka tavsiye ederiz. Salda Gölünde suya girebilir, bembeyaz sahilinde yürüyüş yapabilir, eşsiz manzarası izleyebilir, Salda Gölü kamp alanında kamp yapabilir ve kışın çevresinde ki kayak merkezini ziyaret edebilirsiniz.

Kamp Yapılır mı ? / Konaklama

Salda Gölü ve çevresi, 1989 yılında “Doğal Sit Alanı” olarak koruma altına alındı. Doğal sit alanı kapsamına alınan Salda Gölü’nün sit alanı derecesi düşürülmüş ve kamp yapabileceğiniz belli başlı plajları bulunmakta. Bunların başında ise “Yeşilova Belediye Halk Plajı” gelmektedir.

  • Kendi çadırlarını kurmak isteyen ziyaretçilerden kamp için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Ayrıca çadırınıza elektrik çektirebilme imkanınız bulunuyor.
  • 2017 Haziran ayı günlük çadır kiralama bedeli 30 TL’dir. Ocak 2018 tarihine kadar bu ücret tarifesi geçerlidir.
  • Detaylı bilgileri resmi sitesinde bulabilirsiniz.

Salda Gölü Burdur

Salda Gölü Kamp Alanı

Eskiden Salda’da kamp yapılabilen üç yer varmış, ama artık Tabiat Parkı’nda (Orman Plajı) kamp yapılamıyor.

Burdur Belediyesinin halka açtığı bu plaj tamamen ücretsiz. Bu bölgede sezonluk çadır kuranlar, karavan kampı için kullananlar ve bizim gibi çadır kampı yapanlar var. Beğendiğiniz bir yere burada hiç bir ücret ödemeden çadır kurabilirsiniz.

Burada elektrik,duş,tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı karşılayamazsınız ama halk plajına göre daha sakin olur. Tercih sizin.

  • Kamp için Ücret ödemezsiniz.

Salda Gölü Nerede / Nasıl Gidilir ?

 »  Salda Gölü, Burdur ilinin yaklaşık 60 kilometre kadar batısında yer almaktadır. Burdur’un Yeşilova ilçesine bağlı olan Salda Gölü’nün Yeşilova’ya yaklaşık 4 kilometre uzaklığı bulunmaktadır.

 »  Minibüs ile Salda Gölü’ne gitmek için Burdur, Antalya veya Denizli otogarlarından kalkan Yeşilova minibüsleri kullanılmalıdır.

 »  Salda Gölü’ne Burdur üzerinden gitmek için Burdur-Hacılar-Yeşilova rotası izlenmelidir.

Google Map / Konum Bilgisi

 »  Eğer yolunuz Burdur ve çevresine düşerse daha önceden hazırladığımız Burdur’da gezilecek yerler adlı içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

9 KİŞİ TARAFINDAN YORUM YAPILDI.

  1. Göldeki çekilme artık geri döndürülemez seviyede. Türkiye’nin en derin göllerinden biri olan, 300 bine yakın su kuşuna, endemik kuş türlerine ve özellikle dünyada nesli tükenmekte olan dikkuyruk ördeklerinin yüzde 70’ine ev sahipliği yapan Burdur Gölü’nde yürütülen son çalışmalar gerçeği ortaya çıkardı. Gölün su seviyesindeki azalmanın kritik noktayı aştığı söyleyen bilim insanları, sürecin insan ve hayvan sağlığını ciddi şekilde etkileyeceğini vurguluyor. Bilim insanlarına göre göldeki çekilme artık geri döndürülemez seviyede. Göl öldü. 🙁

  2. Toplamda gölün 2 adet plajını gördüm. 1. plajda bungalovlar, kamp alanları ve yeme/içme mekanları mevcut yalnız bu seçeneklerin çok olması sebebiyle orantılı olarak insan sayısı çok fazla. 2. plajda ise sadece içecek alabileceğiniz küçük bir büfe mevcut ama bu plaj diğerine oranla daha sakin ve geniş, bu sebeple kamp kurmak isteyen isteyen arkadaşlar burayı tercih edebilir. Temmuz ayı sonunda orada bulunmamıza rağmen gece titreyerek uyandım, yaz aylarında geceyi burada geçirecek arkadaşların yanlarında polar götürmelerini tavsiye ederim.

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Please enter your name here