Sivas’ta Gezilecek Yerler | En İyi 20 Gezi Noktası (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Sivas ili, coğrafi bölge olarak toprak çoğunluğu İç Anadolu Bölgesi olmak üzere Karadeniz Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan bir ildir.

Tarihi İpek Yolu güzergahlarının kesiştiği bir yerde konumlanmış ve ünlü Kral Yolunun da geçtiği önemli bir ilimizdir. Şifalı sulara ev sahipliği yapan kaplıcaları, doğal güzellikleri, kültürel değerleri ve tarihi zenginlikleri ile bir çok tatil olanakları  ziyaretçilerine sunar.

Sivas’ta gezilecebilecek yerler olarak internette bulabileceğiniz en kapsamlı listeyi hazırlamaya çalıştık. Eğer Bir gün yolunuz Sivas ve çevresine düşerse gezmeniz gereken yerler şu şekilde;

Sivas Gezip Görülecek Yerler Listesi

Sızır Şelalesi

sizir-selalesi-sivas-gezilesiyercom

Sızır Şelalesi: Türkiye’nin doğal güzelliklerinden sadece bir tanesi olan Sızır Şelalesi, Sivas’da gezip görebileceğiniz en güzel yerlerin en başında gelmektedir. Gemerek ilçe sınırlarında olan Sızır Şelalesi, özellikle yabancı turistlerin ziyaret ettiği bir noktadır.

Hobbit Evleri

Sivas Hobbit Evleri

Hobbit Evleri: Sivas Belediyesi, dünya çapında gişe rekoru kıran “Yüzüklerin Efendisi” ve “Hobbit” serisi filmlerdeki Hobit karakterin yaşadığı evlerden esinlenerek inşa etmiştir. İlk olarak 2 ev inşa eden belediye daha sonra bu sayıyı 6’ya çıkardı. Önümüzdeki yıllarda buu sayının 100’e çıkarılması öngörülmektedir.

Divriği Ulu Cami

divrigi-ulu-camii-gezilesiyercom

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası olarak bilinen bu yapı topluluğu, cami, darüşşifa ve türbeden meydana gelen bir külliyedir. Anadolu Selçuklu Devleti’ne bağlı Mengücek Beyliği döneminde inşa edilmiştir. Ulu Cami, Süleyman Şah’ın oğlu Ahmet Şah tarafından; Darüşşifa ise eşi Melike Turan Melek tarafından yaptırılmıştır. 1228 yılında başlanıp 1243 tarihinde tamamlanan yapı kompleksinin Baş Mimarı Muğis oğlu Ahlatlı Hürrem Şah’tır.

Sivas Eğri Köprü

Sivas Eğri Köprü
Sivas Eğri Köprü

Sivas Eğri Köprü: Köprü doğudan batıya doğru düz şekilde iken ortada güneye doğru eğik olarak kesme taştan inşa edilmiştir. On sekiz gözlü olup gözleri teşkil eden kemerler sivridir.

Zara Tödürge Gölü

Zara-togurge-golu-sivas-gezilesiyercom

Tödürge Gölü: Sivas’ta varolan, doğal yolla oluşmuş bir göldür. Göl, Hafik ile Zara ilçeleri arasındadır. Hafik’in 5 km doğusunda yer almaktadır. Sivas – Erzurum kara yolunun 50.km’sindedir. 1 km güneyinde gölün adını taşıyan Tödürge Köyü vardır. Birçok kuş balık avlamak için bu göle gelmektedir.

Gürün Gökpınar Gölü

Gürün-Gökpınar-Gölü-sivas-gezilesiyercom

Gürün Gökpınar Gölü: En güzel doğal ve tabiat güzellikleri arasında yer almaktadır. Bu eşsiz güzellikte ki gölün turkuaz mavisi görüntüsü herkesi büyülemeye yeter. İlk bahar aylarında çiçeklerin açmasıyla birlikte hem turkuazın mavisi hem de yeşilin güzelliği ile adeta cennetten bir bahçeye dönüşen Gürün Gökpınar Gölü, havaların güzel gitmesiyle birlikte binlerce kişiyi ağırlamaya başladı bile.

Gök Medrese

Gürün-Gökpınar-Gölü-sivas-gezilesiyercom

Gök Medrese: Asıl adı Sahibiye Medresesi. İsmi bazen bitişik olarak “Gökmedrese” şeklinde de yazılabilir. Anadolu Selçuklu Devleti’nin önemli eserlerinden biri olan Gökmedrese Sivas İli sınarları içerisindedir.

Çifte Minareli Medrese

Çifte-Minareli-Medrese

Çifte Minareli Medrese: Çifte Minareli Medrese (Sivas) Anadolu’nun en ünlü tarihi yapılarından. Sivas, Medreseler Sokağında İzzeddin Birinci Keykavus Şifahanesi’nin karşısındadır. İlhanlıların büyük veziri Sahip Şemseddin Cüveyni tarafından 1271-1272 (H.670) tarihinde yaptırılmıştır. Medresenin mimarının Kölük bin Abdullah olduğu ileri sürülüyorsa da isim okunamadığından yapan kesin olarak belli değildir.

Karşıyaka Mesire Alanı

Sivas - sivas karsiyaka mesire alani

Karşıyaka Mesire Alanı: 110 dönümlük çamlık bir alan üzerine tasarlanan ve içerisinde; kamelyaları, çocuk oyun olanları, yürüyüş yolları, şelalesi ve süs havuzlarıyla insanların ihtiyaç duyduğu tüm unsurları barındıran mesire alanı adeta Karşıyaka’yı yeni bir cazibe merkezi haline getirdi.

Kangal Balıklı Kaplıcaları

Kangal-Balıklı-Kaplıcaları

Kangal Balıklı Kaplıcaları: Şifalı suyu ve içerisindeki balıklarıyla ünlü kaplıca merkezimizdir. Buranın sedef hastalığı ve bazı romatizmal rahatsızlıklara iyi geldiği bilinmektedir. Suyunun tedavi edici özelliğinin yanı sıra içerisindeki balıklar da deri hastalıklarını iyileştirmektedir.

Eğriçimen Yaylası

Eğriçimen Yaylası

Eğriçimen Yaylası: Sivas’ta bulunan tabii unsurlar arasında önemli bir yerde durmaktadır. Birçok kamp bölgesini bünyesinde barındırmakta olan yayla aynı zamanda farklı ağaç türlerine de ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle yaz aylarında günübirlik ziyaret edilebilecek bir mesire alanına dönüşmektedir.

Kale Cami

Sivas Kale Cami

Kale Cami: 3. Murad’ın veziri Sivas Valisi Ali Beyoğlu Mahmud Paşa tarafından 1580 yılında yaptırılmıştır. Kare planlı, tromp geçişli kubbesi dıştan onikigen tambur ve üzerinde onaltıgen kasnaklıdır. Caminin beden duvarlarıyla, kasnak tamburu kesme taştan ve mermerden yapılmıştır. Mihrabı ve minberi mukarnas süslemelidir.

Sivas Kongre Müzesi

Sivas-Kongre-Müzesi-gezilesiyercom

Sivas Kongre Müzesi: Atatürk Kongre ve Etnoğrafya Müzesi binası; 1892 yılında Mülki İdadi olarak yapılmıştır. Dikdörtgen planlı ve iki katlıdır.  Ön cephe kesme taş örgülüdür. Zemin katta etnoğrafik eserler, 1. katta ise Atatürk ve Sivas Kongresi ile ilgili teşhirer vardır.

Paşabahçe Piknik ve Mesire Alanı

sivas-pasabahce-mesire-alani

Paşabahçe Piknik ve Mesire Alanı: Sivas giden ziyaretçilerin ve Sivaslıların huzur bulduğu yerdir. Önceleri fabrikaların dumanlarının kapladığı vadi şimdilerde masmavi gökyüzü ile her kesime seslenen insanların huzur bulduğu ve hafta sonlarını geçirdiği mükemmel bir yer. Sivas’ın tarihi ve doğal güzelliklerini gezdikten sonra yorgunluğunuzu atmak için semaveriniz ve mangalınızı yanınıza almanız yeterli.

Hafik Gölü

Hafik-Gölü-sivas-gezilesiyercom

Hafik Gölü: Hafik Gölü’yle ve çevresiyle yıl içerisinde birçok ziyaretçisini ağırlar. Koçhisar Gölü olarak da bilinen Hafik Gölü’nde birçok balık türü vardır. Bu bölgeye geldiğinizde serbest olta balıkçılığı yapabilirsiniz. Aynı zamanda gölün çevresinde birçok tesis bulunuyor.

  • Hüseyin Kuyumcu
    Hüseyin Kuyumcu - 00:20

    Merhaba buraya doğanşar dipsiz göl ve şelalesi muhakkak eklenmeli teşekkür ederim tanıtım ve ilginiz için

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.