Sümela Manastırı Rehberi | Efsanesi, Nerede ve Giriş Ücretleri

Hakkında Bilgiler

Sümela Manastırı, Karadeniz bölgesinde bulunan Trabzon il sınırları içerisinde yer alan, Maçka ilçesinden yaklaşık 18 kilometre uzaklıkta bir dağın yamacına inşa edilmiş en önemli turizm kaynaklarımızdan biridir.

Trabzon’da gezilecek yerler listemizde ilk sırayı verdiğimiz bu tarihi manastırı, yerli ve yabancı turistler tarafından yıllık ortalama 250 bin kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Sümela Manastırı
Sümela Manastırı

Deniz seviyesinden yaklaşık 1500 metre yükseklikte bir dağın yamacına inşa edilmiş olan Sümela Manastırı‘nın ünü hemen hemen tüm ülkeyi sarmış, neredeyse duymayanımız kalmamıştır.

Sümela Manastırı‘nın yapılış tarihi tam olarak bilinmese de M.Ö 350 ila 400 yılları arasında yapıldığı tahmin ediliyor. Yani Sümela Manastırı yaklaşık 1700 yıldır ayakta kalmayı başarabilen nadir yapılardan biridir.

Sümela Manastırı içerisinde bir mağaranın oyulmasıyla 350-400 m2 genişliğinde bir kilise bulunuyor. Toplamda 6 kattan oluşuyor ve son iki katı teras niteliğindedir.

Sümela Manastırı’nda, Anakaya kilisesi, ayazma, şapeller, mutfak, yemekhane, çan kulesi, kütüphane ve öğrenci odaları gibi bölümler yer almaktadır. Bir çok dönem tamir görmesine rahmen, bugün tüm ihtişamıyla ayaktadır.

Manastır içerisinde Meryem Ana ve İsa‘nın doğumu ve mabede sunuluşları gibi bazı freksler de yer alıyor. Bunların dışında Hz. Adem ve Hz. Havva‘nın yasaklı elma sonucu cennetten kovulduğunu anlatan resimlerde bulunuyor.

Sümela Manastırı Efsanesi ve Tarihi

Sümela Manastırı içi, Trabzon
Sümela Manastırı içi, Trabzon

Efsaneye göre biri İstanbul’da diğeri Atina’da yaşayan iki keşiş rüyalarında Aziz Luka‘nın resmettiği Hz. Meryem ve Hz. İsa ikonasının uçarak bir dağa girdiğini görürler. Ardından Hz. Meryem’in “bana burada bir ev yapın” dediklerini işitirler.

Birbirlerinden haberdar olmayan bu iki keşiş, gördükleri rüyadan etkilenir ve yola düşmüşler. Trabzon’a geldiklerinde liman bölgesinde tesadüfen karşılaştıktan sonra, Hz. Meryem’inn onlara tarif ettiği Maçka Altındere Vadisindeki Karadağ‘a gidip Aziz Luka’nın ikonunu aramaya başlamışlardır.

Geceyi ormanda geçiren bu iki genç, sabah olduğunda kendilerini bir mağaranın önünde bulurlar. Mağaranın içine girdiklerinde Aziz Luka’nın resmettiği ikonayı karşılarında görürler. Buradaki mağarayı kilise dönüştüren keşişlerin, ölümlerine kadar burada yaşadıkları ve aynı anda öldükleri, ölümlerinden sonrada buranın manastıra dönüştürüldüğü rivayet edilir.

Sümela Manastırı’nın asıl ismi Meryem Ana Manastırı’dır. Sumela Rumcadaki ismidir. Trabzon Rum imparatorluğu III. Alexios döneminde bu eserlere katkıda bulunulmuş ve rivayetler arasında buranın kurucusunun III. Alexios olduğuna dair deliller gösterilmiştir.

Bizans döneminde hem manastır hemde keşiş yetiştiren eğitim yeri olan Sumela, tarihte yaşadığı saldırılar ve talanlardan sonra 1923’de ortaya çıkan nüfus mübadelesi sebebiyle içinde yaşayan keşişler manastırı terk etmek zorunda kalmışlar.

Sümela’nın anlamı nedir?

Sümela adını bulunduğu dağdan almıştır. Karadağlar Latince’de Orasmelas anlamına gelir. Zamanla Soumelas söylemine gelen bu söz, Sumela’ya hatta günümüzde de Sümela’ya dönüşmüştür.

Sümela Manastırı Belgeseli

Sümela Manastırı Gezi Rehberi

Sümela Manastırı 22 Eylül 2015 yılında ummalı bir restorasyon çalışmasına girmiş 18 mayıs 2019 tarihinde tekrar ziyarete açılmıştır. Ziyarete açılmıştır dedik ama tam anlamıyla değil. Bazı bölümlerde çalışmalar halen sürmekte.

Sümela Manastırı, Tırmanış
Sümela Manastırı, Tırmanış

Önceleri Sümela Manastır’ına çıkan kestirme bir patika yol vardı. Kaya düşme riski yüzünden artık kullanımına izin verilmiyor. Manastıra çıkış için artık dolmuş minibüsler kullanılıyor. 5 TL karşılığında size gidiş-dönüş bileti kesiyorlar. (bileti kaybetmeyin, dönüşte göstermeniz gerekiyor.)

3 kilometrelik tırmanış yaklaşık 20 dakika kadar sürüyor. Dolmuş yolculuğu Sümela’ya tırmanmak için merdivenlerin başında son buluyor. Tırmanmadan önce  karşınıza ilk Aya Varvara Kilisesi çıkıyor. Aya Varvara Kilisesi şimdiye kadar atıl durumdaydı ve 2017 yılında Kültür ve Turizm bakanlığınca restore ve rövele edilip ziyarete açıldı.

Ufak bir kilise ziyaretinden sonra sizi Manastıra çıkan 300-400 metrelik dik merdivenler bekliyor. Orta yaşa kadar problem olmaz ancak, orta yaş üstü olanlar için tırmanış bir hayli zorlu geçebilir.

Sümela Manastırı Avlusu
Sümela Manastırı Avlusu

Tırmanış sonrasında sizi Manastırın avlusu ve beraberinde muhteşem bir doğa manzarası karşılıyor. Restorasyon çalışmaları tamamen bitene kadar Sümela Manastırında şuan için görebileceğiniz tek yer burası. Görselde sol tarafta yer alan 100 basamaklı merdiven yapımı devam eden manastırı görebileceğiniz teras bölümüdür. Oradan öteye geçmeye izin verilmiyor.

Peki bu yazıyı neden manastır yapım aşamasındayken hazırladın? Restore bittiğinde bunca emek boşa gitmeyecek mi dediğinizi duyar gibiyim. Size nedenini söyleyeyim öyleyse.

Bende herkes gibi Sümela Manastırı açıldı 2 günde 400 bin ziyaretçi hucum etti gibi başlıklara kanıp ziyarete gittim. Ama karşılaştığım manzara ne yazık ki buydu. Allah’tan Müze Kart‘ım vardı da giremediğim yer için giriş ücreti ödemediğim için kendimi yalandan avuttum.

Sümela Manastırı, Restorasyon Süreci
Sümela Manastırı, Restorasyon Süreci

Fazla uzatmayayım; Bir yetkili ile görüşme fırsatı yakaladım. Biraz sohbet etme fırsatım oldu. Bırakın Manastırın içini, dışını bile yakından göremediğim için üzüldüğümü belirttim. Yetkili de;

Sümela Manastır’ının bulunduğu üst bölgedeki kayalar sağlamlığını iyice yitirdi. Manastırın ziyarete açık olduğu dönemlerde zaman zaman minik taşların düştüğüne şahit olduğumuz için olası kazalara karşın Manastırı ziyarete kapatmak zorunda kaldık.

Gördüğün gibi buraya ulaşım hiç kolay olmuyor, araç yolu yok. Onca makine edevatı için teleferik sistemi kurduk. Yeni geliştirilen lazer sistemi ile tepede bulunan kayalara röntgen çekiyor, çatlakları özel bir sistemle kapatıp, eskisinden daha dayanıklı hale getiriyoruz. Şuan için sadece belirli çalışmaları bitirdik.deyip ayak üstü bir kaç dakika daha sohbet ettik.

Bu sohbetten anladığım kadarıyla şuan için ziyarete açık olan avlu kısmının üstünde yer alan kayalara müdahale edilebilmiş ve onarılmış durumda. Geri kalan, yani manastırın tam üstünde yer alan kayalara müdahale etmek gerçekten çok zor görünüyordu. Tahminimce kısım kısım ilerleyip, kısım kısım ziyarete açacaklar. Allah kolaylık versin diyelim.

İşin proje kısmını ve 4 yılda biten işi görünce “daha yolun yarısında bile değilsiniz” demek geldi içimden. Tahminim bu çalışmaların bitmesi en az 3-4 yıl daha sürecektir. Yani bu yazınında yürürlükten kalkması baya bir sürecektir.

Sümela Manastırı Yeme İçme

Sözde Sümela Manastırı ziyaretimizden sonra dolmuş ile tekrar aşağıya indik. Dolmuşların Manastıra hareket ettiği alanda yer alan tatlı bir işletmeyi video’da da göreceksiniz.

Maçka – Sülema yolu üzerinde de bu gibi dere kenarında restoranlar bulunmasa da yöresel yemekleri tadabileceğiniz pek çok mekan bulunuyor.

Turistlik alanlarda verilen hizmetlerin karşılığında alınan ücretleri az çok tahmin edebiliyorsunuzdur. Bu işletmede gündüz 13:00‘e kadar kahvaltı hizmeti, akşam 18:00‘e kadar da yeme içme hizmeti veriliyor. Kapanış saatleri kış mevsiminde daha erkene alınabiliyor.

Yöresel yemek yiyebileceğiniz Karadeniz sofrasında Mısır ekmeği, Trabzon tereyağı ve peyniri, kuymak ve kaygana ile bir demlik çayla kahvaltınızı yapabilirsiniz.

Sümela Manastırı Konaklama

Restoranın hemen karşısında bulunan günübirlik Bungalov ev kiralayan bir işletme bulunuyor. 2, 4 ve 6 kişi kapasiteli günübirlik bungolov ev kiralayabilir, Sümela manastırı manzarası ve doğasında unutamayacağınız bir macera yaşayabilirsiniz.

Ortalama 2 kişilik günlük kiralık ev ücreti 120 – 150 TL arasındadır. Kiralama ücreti sezonuna göre değişiklik gösterebilir. Yaz aylarında bu fiyat ikiye katlanabilir, kış aylarında yarıya düşebilir.

Giriş Ücretleri (2021)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam bilet 10 TL
Motosiklet 6 TL
Otomobil 12 TL
Minibüs 36 TL
Midibüs 60 TL
Otobüs 108 TL

Sümela Manastırı, Altındere Vadisi Milli Parkı sınırları içerisinde yer alır. Bu milli parka girişler ücretlidir. Manastıra varmadan yaklaşık 1-2 kilometre önce vadi giriş kapısından geçmeniz gerekiyor. Yürüme ihtimaliniz olmayan bu girişte araç modelinize göre fiyatlar değişiyor. 2020 yılı giriş ücretleri tablodaki gibidir. Otopark ücreti giriş ücretine dahildir.

Vadi giriş ücretini ödedikten sonra Sümela Manastırına giriş için ekstra ödeme yapmanız gerekiyor. 2020 yılı Sümela Manastırı giriş ücreti yetişkinler için 10 TL olarak belirlenmiştir. Öğrenci veya indirimli tarife göremedim. Eğer Müzekart‘ınız varsa hem vadiye hemde Sümela Manastırına giriş için ücret ödemiyorsunuz.


Sümela Manastırı Ziyaret Günleri ve Saatleri

Haftanın yedi günü ziyarete açık olan Sümela Manastırı’nı sabah 08:00 ile akşam 19:00‘a kadar ziyaret edebilirsiniz. Mevsimsel olarak kapanış saatleri değişkenlik gösterdiği aklınızda bulunsun. Kış aylarında kapanış saatleri 17:00‘e kadar düşmektedir.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Sümela Manastırı, Trabzon’un Maçka ilçesi sınırlarında yer alıyor. Maçka ilçesinden yaklaşık 18 kilometre uzaklık mesafesinde yer alan Sümela Manastırı’na ister özel aracınız ile isterseniz de toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşabilirsiniz.

Özel aracınız ile ulaşmak için öncelikle Trabzon’a gelmeniz daha sonra Maçka tabelasını takip ederek yaklaşık 30 kilometre kadar sürmeniz gerekiyor. Maçka’ya geldikten sonra ilçenin çıkış kısmından yine Sümela Manastırı tabelalarını görüp takip edebilirsiniz. Zaten tek bir yol var, sağa sola sapamazsınız.

Toplu taşıma araçlarını kullanmak isteyenler Trabzon’dan kalkan Maçka yolcu minibüslerine, Maçka’dan kalkan Sümela manastırı minibüslerine binebilirler.

 • Adres: Altındere Vadisi, Maçka / Trabzon
 • Konum bilgileri için tıklayın.
 • Telefon: +90 (462) 326 07 48

# Çal mağarası, Uzungöl ve Atatürk Köşkü Müzesi ile birlikte Trabzon‘un en çok ilgi gören yerlerinden biri olan Sümela Manastırı hakkında verdiğimiz bilgiler bu kadardır. Eğer yolunuz Trabzon’a düşerse sizler için hazırladığımız Trabzon’da Gezilecek Yerler adlı listemize göz atın.

Yol Tarifi / Google Haritalar

 • Mehmet Şahin
  Mehmet Şahin - 14:27

  O kadar yol geldik ettik giriş ücreti olarak kişi başı 50 tl denildi. İnternette yazıldığı gibi değil fiyatlar tamamen soygunculuk bu. Turizm bakanımızın el atması lazım bir an önce.

  Yanıtla

 • emine uygun
  emine uygun - 23:31

  merhaba 17.08.2020 aile olarak toplam 6 kisi sümela manastirini ziyaret etmek icin gittik giriş ucreti kişi başi 50tl olarak degiştirilmiş. 300tl talep edildi. buyuk bir soygun turizm bakanligimiza ve gidecek olanlara duyrulur burada yazildigi gibi 10tl degil malesefff

  Yanıtla

 • Ziyaretçi
  Ziyaretçi - 10:52

  m.ö 350-400 yılları arasında yapıldıysa yaklaşık 2400 yıldır ayakta kalmış oluyor.

  Yanıtla

 • Gezilesiyer.com
  Gezilesiyer.com - 00:26

  Konu yeniden güncellendi.

  Yanıtla

 • Mustafa Can
  Mustafa Can - 15:20

  Resimdeki Kahvaltı yapılan mekanın ismini öğrenebilir miyim acaba? Manzarası çok güzel.

  Yanıtla

  • Gezilesiyer.com
   Gezilesiyer.com - 22:44

   Mekanın ismini hatırlamıyorum ancak manastıra çıkma yolu üzerinde.

   Yanıtla

 • mustafa yılmaz
  mustafa yılmaz - 22:12

  sümela manastırır açıldı iyi gezmeler. Yarın ben de gideceğim

  Yanıtla

 • Gökçen
  Gökçen - 00:38

  10 nisana kadar açılmaz mı acaba ya Bi bilginiz olur mu ya da kimden öğrenebiliriz

  Yanıtla

  • Site Yöneticisi
   Site Yöneticisi - 00:41

   Buna bizim cevap vermemiz mümkün değildir. 0462 326 07 48 arayarak bilgi alabilirsiniz.

   Yanıtla

 • derya cihangir
  derya cihangir - 13:11

  şuan çık mı

  Yanıtla

  • Site Yöneticisi
   Site Yöneticisi - 13:13

   merhaba,

   şuan kapalı. mayıs ayında açılacağı hakkında bilgiler var.

   Yanıtla

   • İsa
    İsa - 22:27

    Merhaba bugun ben bizzat gittim yanliz tamami acilmadi bir kismi acildi gidip gorebilirsiniz bilginize.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!