Truva Antik Kenti Hakkında Bilgi

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Alınma Tarihi: 1998
Liste Sıra No: 849
Bulunduğu Bölge: Çanakkale

 »  Çanakkale iline bağlı Tevfikiye köyü yakınlarında bulunan ve günümüzde “Hisarlık” adıyla anılan Truva, Homeros’un İ.Ö. 9. yüzyıla ait ünlü İIyada ve Odysseia destanına konu olan önemli bir yerleşim merkezi olarak bilim aleminde yerini almıştır. Bu bağlamda Truva kazıları da, arkeolojik alandaki çalışmaların önde gelenlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

 »  Avrupa ile Asya arasındaki başlıca ticaret yollarından biri üzerinde yer alan Truva, H. Schliemann tarafından 1871 yılında başlatılan çalışmalarla açığa çıkarılmış, bunu W. Dörpfeld ve C. Blegen’in kazıları izlemiştir. 1938 yılında ara verilen kazıları ve restorasyon çalışmalarını 1988 yılından beri M. Korfmann sürdürmektedir.

Truva Nedir ?

 »  Truva Atı, savaş sanatında düşmanı yanıltmak için yapılan en bilindik öykülerin başında gelmektedir. Aslında karşı tarafa bir edilmiş bir armağan gibi gösterilen fakat asıl amacı Troya yani Truva şehrini ele geçirmek için savaşan Yunanlı askerleri taşıyan, tahtadan yapılmış devasa büyüklükte bir attır.

Truva Atı Neden (Niçin) Yapılmıştır?

Truva Prensi Paris, Sparta Kralı’nın güzeller güzeli eşi Helen‘e aşık olur ve onu kaçırır. Bunun üzerine ise iki taraf arasında kıyasıya bir savaş başlar. Akha ordusu kendine dev bir tahta at yaptırıp, içine komutan Odysseus önderliğinde askerlerini yerleştirir ve Truva kentine girmeyi başarır.

Truva Antik Kenti Resimleri

Truva Antik Kenti Ziyaret Saatleri / Giriş Ücreti

 »  Truva Antik Kenti, Nisan-Ekim döneminde 08.00-20.00, Kasım-Mart döneminde ise 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Antik kent, resmi tatil, bayram ve özel günlerin tamamında, ziyaretçi ağırlıyor.

Giriş Ücreti: 25 TL

Müze ve örenyerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır. Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.

Açılış Saati Kapanış Saati
15 Nisan / 2 Ekim Yaz 09:00 19:30
3 Ekim / 14 Nisan Kış 08:00 17:00

Truva Antik Kenti Nerede ve Nasıl Gidilir? / İletişim

 »  Truva Ören Yeri, Çanakkale ili Tevfikiye Köyünde yer almaktadır. Hisarlık adı ile bilinen bu yere ulaşmak için Çanakkale-Ezine karayolu üzerinde 30.km’de bulunan Çıplak ve Tevfikiye sapağından içeriye giriliyor. 5 km ilerledikten sonra Truva Antik Kenti’ne ulaşılıyor.

 »  Toplu taşıma ile gitmek isterseniz de şehir merkezinden kalkmakta olan otobüs ya da minibüsleri kullanarak da antik kente ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri
Adres: Tevfikiye Köyü, Çanakkale
E-posta: canakkalemuze@kulturturizm.gov.tr
Tel: +90 (286) 217 23 71 – 217 82 05

 

Google Map / Konum Bilgileri

 »  Eğer yolunu Çanakkale’ye düşerse daha önceden hazırladığımız Çanakkale’de gezilecek Yerler adlı içeriğimizi inceleyebilir, yazımızı kendinize rehber edinebilirsiniz.

3 KİŞİ TARAFINDAN YORUM YAPILDI.

  1. Tarihimizi ogrenmek icin gittigimiz truva antik kentinin kapısından geri donmek gerçekten utandim 25 tl giris icin veriyosunuz 35 tl de muze icin birde 15 tl otopark ucreti 1 kisinin orayi gormesi 75 tl ailece gidince gercekten hayal kirikligina ugruyorsunuz yazik yazik cok yazik

  2. Tarihi ören yerimiz olmasına rağmen, 35 TL. giriş ücreti isteniyor. Düpedüz soygun. Şahsen ben girmedim. Ayrıca öğretmen MÜZEKART: çalışan öğretmene 30 TL. Emekli öğretmene 70 TL. düpedüz alay etmek bu. Öğretmen kimliği ile çalışan/emekli farketmez. Hepsine ücretsiz olmalıdır.

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Please enter your name here