Truva Antik Kenti Rehberi | Nerede, Tarihi ve Giriş Ücretleri

Hakkında Bilgiler

UNESCO Dünya Miras Listesi’ne Alınma Tarihi: 1998
Liste Sıra No: 849
Bulunduğu Bölge: Çanakkale

 »  Çanakkale iline bağlı Tevfikiye köyü yakınlarında bulunan ve günümüzde “Hisarlık” adıyla anılan Truva, Homeros’un İ.Ö. 9. yüzyıla ait ünlü İIyada ve Odysseia destanına konu olan önemli bir yerleşim merkezi olarak bilim aleminde yerini almıştır. Bu bağlamda Truva kazıları da, arkeolojik alandaki çalışmaların önde gelenlerinden biri olarak kabul edilmektedir.

 »  Avrupa ile Asya arasındaki başlıca ticaret yollarından biri üzerinde yer alan Truva, H. Schliemann tarafından 1871 yılında başlatılan çalışmalarla açığa çıkarılmış, bunu W. Dörpfeld ve C. Blegen’in kazıları izlemiştir. 1938 yılında ara verilen kazıları ve restorasyon çalışmalarını 1988 yılından beri M. Korfmann sürdürmektedir.

Truva Nedir ?

 »  Truva Atı, savaş sanatında düşmanı yanıltmak için yapılan en bilindik öykülerin başında gelmektedir. Aslında karşı tarafa bir edilmiş bir armağan gibi gösterilen fakat asıl amacı Troya yani Truva şehrini ele geçirmek için savaşan Yunanlı askerleri taşıyan, tahtadan yapılmış devasa büyüklükte bir attır.

Truva Atı Neden (Niçin) Yapılmıştır?

Truva Prensi Paris, Sparta Kralı’nın güzeller güzeli eşi Helen‘e aşık olur ve onu kaçırır. Bunun üzerine ise iki taraf arasında kıyasıya bir savaş başlar. Akha ordusu kendine dev bir tahta at yaptırıp, içine komutan Odysseus önderliğinde askerlerini yerleştirir ve Truva kentine girmeyi başarır.

Truva Antik Kenti Resimleri

Giriş Ücretleri (2021)

Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam bilet 50 TL

Truva Antik Kenti yetişkinler için giriş ücreti 50 TL‘dir. Bir yıl boyunca Müzekart+ ile ise sınırsız ziyaret edebilirsiniz.


Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Truva Antik Kenti, Nisan-Ekim döneminde 08.00 – 20.00, Kasım-Mart döneminde ise 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık. Antik kent, resmi tatil, bayram ve özel günlerin tamamında, ziyaretçi ağırlıyor.

Müze ve ören yerleri dini bayramların birinci günü saat 13:00’e kadar kapalıdır.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Truva Ören Yeri, Çanakkale ili Tevfikiye Köyünde yer almaktadır. Hisarlık adı ile bilinen bu yere ulaşmak için Çanakkale-Ezine karayolu üzerinde 30.km’de bulunan Çıplak ve Tevfikiye sapağından içeriye giriliyor. 5 km ilerledikten sonra Truva Antik Kenti’ne ulaşılıyor.

Toplu taşıma ile gitmek isterseniz de şehir merkezinden kalkmakta olan otobüs ya da minibüsleri kullanarak da antik kente ulaşabilirsiniz.

İletişim Bilgileri
Adres: Tevfikiye Köyü, Çanakkale
E-posta: canakkalemuze@kulturturizm.gov.tr
Tel: +90 (286) 217 23 71 – 217 82 05

 »  Eğer yolunu Çanakkale’ye düşerse daha önceden hazırladığımız Çanakkale’de gezilecek Yerler adlı içeriğimizi inceleyebilir, yazımızı kendinize rehber edinebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

 • Nuri sahin
  Nuri sahin - 15:12

  Tarihimizi ogrenmek icin gittigimiz truva antik kentinin kapısından geri donmek gerçekten utandim 25 tl giris icin veriyosunuz 35 tl de muze icin birde 15 tl otopark ucreti 1 kisinin orayi gormesi 75 tl ailece gidince gercekten hayal kirikligina ugruyorsunuz yazik yazik cok yazik

  Yanıtla

 • Nihat Ünal
  Nihat Ünal - 15:05

  Tarihi ören yerimiz olmasına rağmen, 35 TL. giriş ücreti isteniyor. Düpedüz soygun. Şahsen ben girmedim. Ayrıca öğretmen MÜZEKART: çalışan öğretmene 30 TL. Emekli öğretmene 70 TL. düpedüz alay etmek bu. Öğretmen kimliği ile çalışan/emekli farketmez. Hepsine ücretsiz olmalıdır.

  Yanıtla

  • Ali
   Ali - 02:01

   Resmen kazıklanıyoruz kendi ülkemizde

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!