Ana sayfa Türkiye Ankara Ankara’da Gezip Görülecek Yerler (detaylı)

Ankara’da Gezip Görülecek Yerler (detaylı)

Ankara gece hayatı, Ankara Otelleri, Ankara Konaklama yerleri, Ankara ucuz uçak bileti, Ankara kaplıcaları, Ankara gezi programı, Ankara turları, Ankara Araç kiralama, Ankara kahvaltı yapılacak yerler, Ankara Öğlen yemeği, Ankara Manzara, Ankara Tarihi yerler, Ankara gezilecek yerler. Ankara seyahat rehberi, Ankara gezi turları, Ankara Yöresel Yemekler, Ankara Hakkında bilgi, Ankara Tanıtımı, Ankara Hafta sonu, Ankara Günübirlik.

180893
PAYLAŞ
İnstagram hesabı açıldı. Takip etmek için; @gezilesiyer

Toplamda şehir merkezi hariç  25 adet İlçesi bulunmaktadır ve İç Anadolu bölgemizdedir.

Ankara, 2014-2015 sayımlarına göre 5.231.002 kişilik nüfusa sahiptir ve git gide büyümektedir.

Ankara İlçeleri

Akyurt · Altındağ · Ayaş · Balâ · Beypazarı · Çamlıdere · Çankaya · Çubuk · Elmadağ · Etimesgut · Evren · Gölbaşı · Güdül · Haymana · Kalecik · Kazan · Keçiören · Kızılcahamam · Mamak · Nallıhan · Polatlı · Pursaklar ·Sincan · Şereflikoçhisar · Yenimahalle

Türkiye’nin Başkenti olan Ankara, Nüfus olarak da en kalabalık 2. şehridir.

Ankara; kedisi, keçisi ve bu keçinin yünü, tavşanı, armudu, balı, çiğdemi ve Kalecik Karası denilen misket üzümü ile ünlüdür.

iklim olarak Karasal İklimin hüküm sürdüğü Ankara’da, kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kuraktır.

Ankara’da gezilecek ve görülecek yerleri sıralamamda en başta gelecek olan yer elbetteki anıt kabir olacaktır.

Anıtkabir

Anıtkabir nasıl gidilir

Anıtkabir: Çankaya ilçesinde bulunan Anıtkabir her yıl yerli yabancı milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Atatürk’ün Kabristanının bulunduğu Anıtkabir, Anıt Caddesi Tandoğan Çankaya’da bulunmaktadır.

Augustus Tapınağı

Augustus Tapınağı Hakkında

Augustus Tapınağı: Ulus’ta Hacı Bayram Cami bitişiğinde yer alıyor. M.Ö. II. yüzyılda Frigya Tanrıçası Men adına yapılmış olan tapınak zamanla yıkılmış. Bugün kalıntıları bulunan tapınak ise son Galat Hükümdarı Amintos’un oğlu Kral Pylamenes tarafından Roma İmparatoru Augustus adına bir bağlılık nişanesi olmak üzere yaptırılmış. Bizanslılar zamanında çeşitli eklemeler yapılıp, pencereler açılarak kilise haline getirilmiş. Etrafı dört sütunla kuşatılmış dört duvar halinde.

Botanik Parkı

Botanik Parkı: Atakule’den Cinnah Caddesine ilerlediğinizde karşınıza çıkacak bu parkın üstte görünen küçük kısmı sizi hayal kırıklığına uğratmasın. Aşağıya doğru yürüdüğünüzde karşınıza çıkan manzaraya çok şaşıracaksınız.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi hakkında

Ankara Kalesi: Asırlardır kentin bekçiliğini yapan Ankara Kalesi kentin sembolü. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber ilk kez Romalılar tarafından yapıldığı fikri yaygın.

Beypazarı

beypazar resimleri

Beypazarı: Ankara’nın 98 kilometre kuzeybatısındaki derin göl havzasının kenarına kurulan Beypazarı, vadiye bakan engebeli yamaçlar üzerine yayılmış İlk bakışta sıradan bir Anadolu kasabası izlenimi veren ilçe, yaklaştıkça güzelliklerini ortaya döküyor Kıraç bir vadinin her iki yamacına ve tabanına kurulan ilçeye asıl ününü kazandıran Osmanlı konakları, ağırlıklı olarak vadi manzaralı sokaklara serpilmiş İlgisizlik nedeniyle uzun yıllar kaderine terk edilen tarihi evlerin tamamı, bugün koruma altında Vadinin iki yakasına canlılık veren evler, film çekimi bittikten sonra kaldırılacak dekoratif birer set objesi gibi duruyor Perdeler arasından bakan al yanaklı mahcup bakışlar, Beypazarı Evleri’nin ruhsuz birer turistik maket değil, yaşayan ve soluk alan meskenler olduğunu kanıtlamaya yetiyor.

Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı: Piknik için ilçeye gelenler ise Kızılcahamam’ın şifalı kaplıca sularına girmeden evlerine dönmüyor. Kızılcahamam Belediyesi ile çeşitli otellere ait Termal tesisler kaplıca havuzlarıyla terapi imkanı sunuyor. İlçe merkezine 2 kilometre uzaklıkta olan Soğuksu Milli Parkı’na Ankara-İstanbul karayolu üzerinden Kızılcahamam ilçesinin içinden geçen ana yol güzergahından ulaşılabiliyor.

Yüzlerce farklı canlı çeşidi barındıran Soğuksu Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Kızılcahamam Çam Termal Otel, çam ağaçlarının tam ortasında yer alan konumu ile doğa tatili yapmak isteyen herkesi bünyesine davet ediyor. Termal su tatilini 5 yıldız konsepti ile birleştiren Çam Otel; restoranları, güzellik merkezi, çocuklara özel MaceraPark’ı ve çok daha fazla aktivite seçeneği ile her yaştan misafirini ağırlamaya hazır.

Gölbaşı – Mogan Gölü

Ankara Gölbaşı Hakkında

Gölbaşı – Mogan Gölü: Sıcak yaz aylarında deniz özlemini bir parça da olsa gideren bir gezi alanı olan Gölbaşı’nın kıyıları kayık gezileri için de elverişli. Ayrıca Gölbaşı’nda hava sporları etkinlikleri de düzenleniyor. kıştan kalan bu fotoğrafı tercih ettik.

Çubuk Barajı

Ankara - Çubuk Barajı Hakkında

Çubuk Barajı: Baraj çevresindeki ormanlık alan içinde gazinolar, piknik yerleri, yürüyüş alanları ve kır kahveleri bulunuyor. Motor gezileri içinde elverişli olan baraja belediye otobüsü ile gitmek mümkün.
Ankara’ya 12 kilometre uzaklıktadır.

Tuz Gölü

Tuz Gölü Hakkında

Tuz Gölü: Ankara’nın güneydoğusundaki Şereflikoçhisar’a yaklaşırken, batıya doğru parlayan ışık size Tuz Gölü’nün yaklaştığını bildirir. Tuz kristallerinin şiddetli beyazlığı ve parıltısı aldatıcı bir biçimde kar ve buz görüntüsünde. Tuz Gölü, Melendiz ırmağı, pek çok küçük akıntı ve yeraltı tuzlu su kaynaklarıyla besleniyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi hakkında

Anadolu Medeniyetleri Müzesi: Müzede, Anadolu Arkeolojisi, Paleolitik çağdan başlayarak, Neolitik, Eski Tunç, Asur Ticaret Kolonileri, Hitit, Frig, Urartu dönemlerine ait, Karain, Çatalhöyük, Hacılar, Canhasan, Beyce Sultan, Alacahöyük, Kültepe, Acemhöyük, Boğazköy Gordion, Pazarlı, Altıntepe, Adilcevaz, Patnos kazılarından gelme çeşitli koleksiyonlar ve çeşitli dönemlere ait örnekler, Osmanlı Dönemi mekanlarında kronolojik bir sırayla sergileniyor.

Roma Hamamı

Ankara Roma Hamamı Hakkında

Roma Hamamı: Ulus Meydanı’ndan Yıldırım Beyazıt Meydanı’na uzanan Çankırı Caddesi üzerinde, Ulus’tan itibaren yaklaşık 400 metre uzaklıkta, yolun batısında, caddeden 2,5 metre kadar yükseklikteki bir plato üzerinde bulunmaktadır.

Keçiören – Teleferik Keyfi

keçiören teleferik Keyfi

Keçiören – Teleferik Keyfi: Keçiören Belediyesi, çocuğundan yaşlısına tüm Ankaralılar faydalanabilsinler diye teleferik ücretini 5 TL’den 1 TL’ye indirdi. Kuş bakışı ile muazzam bir manzara keyfi sürebilirsiniz.

Nata Vega Akvaryum

Ankara Nata Vega akvaryum hakında

Nata Vega Akvaryum: Birbirinden farklı binlerce canlı, saydam balıklar, devasa balinalar, suda yaşam ve diğerlerin yer aldığı bu akvaryum tamda gezilesi yer.

Atakule

Atakule hakkında

Atakule: Şehirde nereleri gezebilirim diye düşündüğünüzde bile Atakuleye çıkabilir keşif yapabilirsiniz.

Ankara Kocatepe Camii

Ankara Kocatepe Camii

Kocatepe Camii: Ankara’nın Kocatepe semtinde 1967’de inşaatına başlanan ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1987’de inşaatı tamamlanan cami.

Karagöl

ankara-karagol-resmi

Karagöl: Her iki tarafı da yamaçlarla ve çam ağaçları ile kaplı olan Karagöl, ziyaretçilerine her mevsim farklı renklerle ayrı güzellikler sunmaktadır.

Estergon Kalesi

Estergon Kalesi: Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye 60 km uzaklıkta bulunan Estergon Kalesi’nin bir kopyası Keçiören’de aslına uygun olarak inşa edilerek, 2005 yılında Türk Kültür Merkezi adıyla ziyarete açılmış. Kendi kültürümüz hakkında bilgilerinizi pekiştirmenin yanı sıra nefis bir kent manzarası izlemek için de Ankara gezilecek yerler listenizde bulundurabileceğiniz kalenin içerisindeki etnografya bölümü, Alanya’daki Kızıl Kule’nin sekizgen tasarımı örnek alınarak inşa edilmiş. Kente hâkim konumdaki restoranın bulunduğu b ise Türk ve İslam mimari kültürlerinden çizgiler barındırıyor.

Kuğulu Park

Kuğulu Park: Kavaklıdere semtinde yer alan bu park kuğuları ile ünlüdür. Havuzda kuğular ve ördekler parkın içinde gezinirler. Çocuk bahçesi ve kafeterya halkın hizmetindedir.

Güven Park

Güven Park: Ankara ili Çankaya ilçesi Kızılay Meydanı içerisinde bulunmaktadır. Merkezi konumu tüm Ankaralıların istisnasız buluşma noktası olmasına sebep olmuştur. Şehrin yoğunluğunun tam ortasında yeşilliği ve tarihiyle sizi bir mekandır.

Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı

Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı: Özellikle akvaryum balıkları ve kümes hayvanları bu projelerimizde bize hız katmıştır. Nisan 1999 itibari ile akvaryumumuzda bir üretim bölümü hayata geçirilmiştir.

 Seğmenler Parkı

Foto kaynak: Gezi Cenga

Seğmenler Parkı: Kuğulu’dan sonra Kavaklıdere’deki bir diğer meşhur yeşil alan, 1983’te açılan Seğmenler Parkı. Çankaya Köşkü’nün hemen altında, İran ve Atatürk bulvarları arasında kalan 67 bin m²’lik araziye kurulu park, yapı yoğunluğunu fazla olduğu Ankara’nın merkezinde doğa özleminin giderilebileceği ender alanlardan bir tanesi. Adını aldığı Seğmenler’i sembolize eden bir heykelin bulunduğu parkı popüler hale getiren bir diğer unsur ise kurulduğu günden bu yana kültürel etkinliklerin düzenlendiği amfi tiyatrosu olmuş. Havuzların ve oyun alanlarının bulunduğu yeşil alandaki bu tiyatro, günümüzde de zaman zaman konser etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

Türk Hava Kurumu Müzesi

Ankara Türk Hava Kurumu Müzesi: Ankara`da tarihi Paraşüt Kulesinin yanında havacılık tarihine, Türk Hava Kurumunun çalışmalarına ilişkin belge, fotoğraf ve maketlerin sergilendiği 19 Mayıs 2002`de ziyarete açılmış müzedir.

Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi: Ankara’nın ilk ve tek sanayi müzesidir. Müze ulaşım, sanayi ve iletişim tarihine adanmış olmakla birlikte, koleksiyonda Ankara ve Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili objelere de yer verilmiştir. Ankara Kalesi’nin girişindeki ihtişamlı binada sergilenmekte olan koleksiyon, minyatür modellerden başka sandal ve arabalar gibi birebir ölçülerde objeleri de kapsamaktadır.

Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi: İçerisindeki muhteşem koleksiyonu nedeniyle oldukça rağbet gören bir yerdir. 1930 yılından bu yana faaliyet göstermekte olan Ankara Etnografya Müzesi koleksiyonunda Anadolu’nun birçok yörelerinden halk giysileri, süs eşyaları, halı ve kilim gibi ev eşyaları, yay, ok ve tabanca gibi silahlar, çini ve porselen gibi sanat eserleri bulunmaktadır.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi: Şu an müze olarak kullanılan ceza evinin inşasına 1925 yılında başlanmış ve bu ceza evi tam 81 yıl boyunca siyasi mahkumları ağırlamıştır. Türkiye’nin kuruluşundan bu yana hep çalkantılı olan siyasi hayatının bedelini ödeyenler bu cezaevinde bu koğuşlarda belki en güzel çağını belki de bir ömrünü tüketmişlerdir. Ulucanlar Cezaevi Müzesi ise acılarını bu koğuşlarda yaşayanların anısını unutturmamak, yok etmemek adına restore edilerek 2011 yılında ziyaretçiye açılmıştır.

Dikmen Vadisi

Dikmen Vadisi: Özellikle bahar aylarındaki manzarasıyla doğa aşığı gezginleri kendisine hayran bırakan Dikmen Vadisi’ne, Kızılay Meydanı’ndan hareket eden otobüslerle kısa sürede ulaşabilirsiniz. Bakımlı ve güvenli olması nedeniyle pek çok kişinin uğrak noktası haline gelen parkta, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından spor yapabileceğiniz pek çok alan yaratılmış. Işıklandırmalı havuzları ve yemyeşil ortamıyla akşamları fotoğraf çekimi için hoş kareler yakalayabileceğiniz vadide ayrıca kafelere de yer verilmiş.

Altınköy Açık Hava Müzesi

Altınköy Açık Hava Müzesi: Ankara’nın şehir merkezinden uzaklaşıp şöyle bir kafa dinlemek istiyorsanız burası tamda size göre. Tam bir köy hayatı moduna gireceğiniz Altınköy Açık Hava Müzesinde koca bir günü geçirmek için can atacaksınız.

50. Yıl Parkı

50.Yıl Parkı: Çankaya ilçesinin Cebeci semtinde bulunan ve doyumsuz seyir güzelliği ile Ankara’da görülmesi gereken yerler arasına adını yazdıran yerlerden bir tanesidir. 50.Yıl Parkı, Ankara’nın ”Seyir Terası” olarak da bilinmektedir. Parkın yüksekte yer alan konumu, şehrin pek çok noktasını görebilmektedir. 50.Yıl Parkından Anıtkabir’i, Kocatepe’yi, Atakule’yi ve Çankaya ilçesinin pek çok noktasını seyredebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz.

Seyahat deneyimlerinizi sitemizde ücretsiz yayınlamak için; İçerik Ekle

23 YORUMLAR

  1. ankarada gezilecek yer yok. sadece benim oturduğum bahcelievler var burayada gelmeyin. gidin hamamönünde gezin. akp’liler karşılar sizi.

  2. Birde biz Ankaralılar Kızılay’da boş boş ara sokaklarda dolaşmayı severiz. Ankara’yı gezecekler Kızılay turu atmayı da es geçmesin.:)

  3. Ankara’ya gezmeye değil de Esenboğa Havalimanına inmiştim bir ara, tam 5 saat sonra kalkmıştı diğer uçağım. şehir merkezine gitmek istediğimi söyleyip bana yardımcı olan taksiciye selam olsun.. dönüşü 15 lira düşük bir fiyata geldim nedense 😀

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here