Ana sayfa Türkiye Ankara Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi (Detaylı) Gezi Rehberi

Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi (Detaylı) Gezi Rehberi

Ankara gece hayatı, Ankara Otelleri, Ankara Konaklama yerleri, Ankara ucuz uçak bileti, Ankara kaplıcaları, Ankara gezi programı, Ankara turları, Ankara Araç kiralama, Ankara kahvaltı yapılacak yerler, Ankara Öğlen yemeği, Ankara Manzara, Ankara Tarihi yerler, Ankara gezilecek yerler. Ankara seyahat rehberi, Ankara gezi turları, Ankara Yöresel Yemekler, Ankara Hakkında bilgi, Ankara Tanıtımı, Ankara Hafta sonu, Ankara Günübirlik.

236962

Toplamda şehir merkezi hariç  25 adet İlçesi bulunmaktadır ve İç Anadolu bölgemizdedir.

Ankara, 2014-2015 sayımlarına göre 5.231.002 kişilik nüfusa sahiptir ve git gide büyümektedir.

Ankara İlçeleri

Akyurt · Altındağ · Ayaş · Balâ · Beypazarı · Çamlıdere · Çankaya · Çubuk · Elmadağ · Etimesgut · Evren · Gölbaşı · Güdül · Haymana · Kalecik · Kazan · Keçiören · Kızılcahamam · Mamak · Nallıhan · Polatlı · Pursaklar ·Sincan · Şereflikoçhisar · Yenimahalle

Türkiye’nin Başkenti olan Ankara, Nüfus olarak da en kalabalık 2. şehridir.

Ankara; kedisi, keçisi ve bu keçinin yünü, tavşanı, armudu, balı, çiğdemi ve Kalecik Karası denilen misket üzümü ile ünlüdür.

iklim olarak Karasal İklimin hüküm sürdüğü Ankara’da, kışlar soğuk ve kar yağışlı, yazlar ise sıcak ve kuraktır.

Ankara’da gezilecek ve görülecek yerleri sıralamamda en başta gelecek olan yer elbetteki anıt kabir olacaktır.

♦ Ankara’da Gezilecek Yerler ♦ 

Anıtkabir

Anıtkabir: Çankaya ilçesinde bulunan Anıtkabir her yıl yerli yabancı milyonlarca kişi tarafından ziyaret ediliyor. Atatürk’ün Kabristanının bulunduğu Anıtkabir, Anıt Caddesi Tandoğan Çankaya’da bulunmaktadır.

Augustus Tapınağı

Augustus Tapınağı Hakkında

Augustus Tapınağı: Ulus’ta Hacı Bayram Cami bitişiğinde yer alıyor. M.Ö. II. yüzyılda Frigya Tanrıçası Men adına yapılmış olan tapınak zamanla yıkılmış. Bugün kalıntıları bulunan tapınak ise son Galat Hükümdarı Amintos’un oğlu Kral Pylamenes tarafından Roma İmparatoru Augustus adına bir bağlılık nişanesi olmak üzere yaptırılmış. Bizanslılar zamanında çeşitli eklemeler yapılıp, pencereler açılarak kilise haline getirilmiş. Etrafı dört sütunla kuşatılmış dört duvar halinde.

Botanik Parkı

Botanik Parkı: Atakule’den Cinnah Caddesine ilerlediğinizde karşınıza çıkacak bu parkın üstte görünen küçük kısmı sizi hayal kırıklığına uğratmasın. Aşağıya doğru yürüdüğünüzde karşınıza çıkan manzaraya çok şaşıracaksınız.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi: Asırlardır kentin bekçiliğini yapan Ankara Kalesi kentin sembolü. Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber ilk kez Romalılar tarafından yapıldığı fikri yaygın.

Soğuksu Milli Parkı

Soğuksu Milli Parkı: Piknik için ilçeye gelenler ise Kızılcahamam’ın şifalı kaplıca sularına girmeden evlerine dönmüyor. Kızılcahamam Belediyesi ile çeşitli otellere ait Termal tesisler kaplıca havuzlarıyla terapi imkanı sunuyor. İlçe merkezine 2 kilometre uzaklıkta olan Soğuksu Milli Parkı’na Ankara-İstanbul karayolu üzerinden Kızılcahamam ilçesinin içinden geçen ana yol güzergahından ulaşılabiliyor.

Yüzlerce farklı canlı çeşidi barındıran Soğuksu Milli Parkı sınırları içerisinde yer alan Kızılcahamam Çam Termal Otel, çam ağaçlarının tam ortasında yer alan konumu ile doğa tatili yapmak isteyen herkesi bünyesine davet ediyor. Termal su tatilini 5 yıldız konsepti ile birleştiren Çam Otel; restoranları, güzellik merkezi, çocuklara özel MaceraPark’ı ve çok daha fazla aktivite seçeneği ile her yaştan misafirini ağırlamaya hazır.

Mogan Gölü

Gölbaşı – Mogan Gölü: Sıcak yaz aylarında deniz özlemini bir parça da olsa gideren bir gezi alanı olan Gölbaşı’nın kıyıları kayık gezileri için de elverişli. Ayrıca Gölbaşı’nda hava sporları etkinlikleri de düzenleniyor. kıştan kalan bu fotoğrafı tercih ettik.

Çubuk Barajı

Çubuk Barajı ile ilgili görsel sonucu

Çubuk Barajı: Baraj çevresindeki ormanlık alan içinde gazinolar, piknik yerleri, yürüyüş alanları ve kır kahveleri bulunuyor. Motor gezileri içinde elverişli olan baraja belediye otobüsü ile gitmek mümkün.
Ankara’ya 12 kilometre uzaklıktadır.

Tuz Gölü

Tuz Gölü: Ankara’nın güneydoğusundaki Şereflikoçhisar’a yaklaşırken, batıya doğru parlayan ışık size Tuz Gölü’nün yaklaştığını bildirir. Tuz kristallerinin şiddetli beyazlığı ve parıltısı aldatıcı bir biçimde kar ve buz görüntüsünde. Tuz Gölü, Melendiz ırmağı, pek çok küçük akıntı ve yeraltı tuzlu su kaynaklarıyla besleniyor.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile ilgili görsel sonucu

Anadolu Medeniyetleri Müzesi: Müzede, Anadolu Arkeolojisi, Paleolitik çağdan başlayarak, Neolitik, Eski Tunç, Asur Ticaret Kolonileri, Hitit, Frig, Urartu dönemlerine ait, Karain, Çatalhöyük, Hacılar, Canhasan, Beyce Sultan, Alacahöyük, Kültepe, Acemhöyük, Boğazköy Gordion, Pazarlı, Altıntepe, Adilcevaz, Patnos kazılarından gelme çeşitli koleksiyonlar ve çeşitli dönemlere ait örnekler, Osmanlı Dönemi mekanlarında kronolojik bir sırayla sergileniyor.

Roma Hamamı

Ankara Roma Hamamı Hakkında

Roma Hamamı: Ulus Meydanı’ndan Yıldırım Beyazıt Meydanı’na uzanan Çankırı Caddesi üzerinde, Ulus’tan itibaren yaklaşık 400 metre uzaklıkta, yolun batısında, caddeden 2,5 metre kadar yükseklikteki bir plato üzerinde bulunmaktadır.

Teleferik Keyfi 

keçiören teleferik Keyfi

Keçiören – Teleferik Keyfi: Keçiören Belediyesi, çocuğundan yaşlısına tüm Ankaralılar faydalanabilsinler diye teleferik ücretini 5 TL’den 1 TL’ye indirdi. Kuş bakışı ile muazzam bir manzara keyfi sürebilirsiniz.

Nata Vega Akvaryum

Nata Vega Akvaryum: Birbirinden farklı binlerce canlı, saydam balıklar, devasa balinalar, suda yaşam ve diğerlerin yer aldığı bu akvaryum tamda gezilesi yer.

Atakule

atakule ile ilgili görsel sonucu

Atakule: Şehirde nereleri gezebilirim diye düşündüğünüzde bile Atakuleye çıkabilir keşif yapabilirsiniz.

Ankara Kocatepe Camii

Kocatepe Camii: Ankara’nın Kocatepe semtinde 1967’de inşaatına başlanan ve Türkiye Diyanet Vakfı tarafından 1987’de inşaatı tamamlanan cami.

Karagöl

ankara-karagol-resmi

Karagöl: Her iki tarafı da yamaçlarla ve çam ağaçları ile kaplı olan Karagöl, ziyaretçilerine her mevsim farklı renklerle ayrı güzellikler sunmaktadır.

Estergon Kalesi

 

Estergon Kalesi: Macaristan’ın başkenti Budapeşte’ye 60 km uzaklıkta bulunan Estergon Kalesi’nin bir kopyası Keçiören’de aslına uygun olarak inşa edilerek, 2005 yılında Türk Kültür Merkezi adıyla ziyarete açılmış. Kendi kültürümüz hakkında bilgilerinizi pekiştirmenin yanı sıra nefis bir kent manzarası izlemek için de Ankara gezilecek yerler listenizde bulundurabileceğiniz kalenin içerisindeki etnografya bölümü, Alanya’daki Kızıl Kule’nin sekizgen tasarımı örnek alınarak inşa edilmiş. Kente hâkim konumdaki restoranın bulunduğu b ise Türk ve İslam mimari kültürlerinden çizgiler barındırıyor.

Kuğulu Park

Kuğulu Park: Kavaklıdere semtinde yer alan bu park kuğuları ile ünlüdür. Havuzda kuğular ve ördekler parkın içinde gezinirler. Çocuk bahçesi ve kafeterya halkın hizmetindedir.

Güven Park

Güven Park: Ankara ili Çankaya ilçesi Kızılay Meydanı içerisinde bulunmaktadır. Merkezi konumu tüm Ankaralıların istisnasız buluşma noktası olmasına sebep olmuştur. Şehrin yoğunluğunun tam ortasında yeşilliği ve tarihiyle sizi bir mekandır.

Gençlik Parkı

Gençlik Parkı: Ankara’nın simgelerinden biri. 7’den 70’e herkesin Gençlik Parkında bir anısı vardır. Gençlik Parkı, lunaparkı, restoranları yeşilliği ile başkentin merkezinde eşsiz bir yer. Ankara’ya dünyanın her köşesinden ziyaretçilerin akın ettiği Gençlik Parkı yenilenen görüntüsü, ışıklandırması ve modern yapısı ile görülmeye değer.

Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı

Keçiören Evcil Hayvanlar Parkı: Özellikle akvaryum balıkları ve kümes hayvanları bu projelerimizde bize hız katmıştır. Nisan 1999 itibari ile akvaryumumuzda bir üretim bölümü hayata geçirilmiştir.

Seğmenler Parkı

Foto kaynak: Gezi Cenga

Seğmenler Parkı: Kuğulu’dan sonra Kavaklıdere’deki bir diğer meşhur yeşil alan, 1983’te açılan Seğmenler Parkı. Çankaya Köşkü’nün hemen altında, İran ve Atatürk bulvarları arasında kalan 67 bin m²’lik araziye kurulu park, yapı yoğunluğunu fazla olduğu Ankara’nın merkezinde doğa özleminin giderilebileceği ender alanlardan bir tanesi. Adını aldığı Seğmenler’i sembolize eden bir heykelin bulunduğu parkı popüler hale getiren bir diğer unsur ise kurulduğu günden bu yana kültürel etkinliklerin düzenlendiği amfi tiyatrosu olmuş. Havuzların ve oyun alanlarının bulunduğu yeşil alandaki bu tiyatro, günümüzde de zaman zaman konser etkinliklerine ev sahipliği yapıyor.

Duatepe Anıtı

Duatepe Anıtı: Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün 10 Eylül 1921 tarihinde taşlayan Türk genel karşı taarruzunda, düşmandan geri alınan ilk tepedir. Duatepe düşmanın Ege Deniz’ine dökülünceye kadar kovalandığı, sonu aydınlık bir sürecin başlangıç noktasıdır. Türk Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası sayılan Sakarya Meydan Savaşı’nın yapıldığı son savunma hattı üzerindeki Duatepe, Gazi Tepe, Türbe Tepe ve Mangal Dağı’nın ağaçlandırılması yapılmıştır

Türk Hava Kurumu Müzesi

Ankara Türk Hava Kurumu Müzesi: Ankara`da tarihi Paraşüt Kulesinin yanında havacılık tarihine, Türk Hava Kurumunun çalışmalarına ilişkin belge, fotoğraf ve maketlerin sergilendiği 19 Mayıs 2002`de ziyarete açılmış müzedir.

Rahmi M. Koç Müzesi

Rahmi M. Koç Müzesi: Ankara’nın ilk ve tek sanayi müzesidir. Müze ulaşım, sanayi ve iletişim tarihine adanmış olmakla birlikte, koleksiyonda Ankara ve Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili objelere de yer verilmiştir. Ankara Kalesi’nin girişindeki ihtişamlı binada sergilenmekte olan koleksiyon, minyatür modellerden başka sandal ve arabalar gibi birebir ölçülerde objeleri de kapsamaktadır.

Etnografya Müzesi

Etnografya Müzesi: İçerisindeki muhteşem koleksiyonu nedeniyle oldukça rağbet gören bir yerdir. 1930 yılından bu yana faaliyet göstermekte olan Ankara Etnografya Müzesi koleksiyonunda Anadolu’nun birçok yörelerinden halk giysileri, süs eşyaları, halı ve kilim gibi ev eşyaları, yay, ok ve tabanca gibi silahlar, çini ve porselen gibi sanat eserleri bulunmaktadır.

Devlet Resim ve Heykel Müzesi

Devlet Resim ve Heykel Müzesi: 1927’de inşa edilen ve I. Ulusal Mimarlık Akımı’nın en önemli örnekleri arasında sayılan Türk Ocakları Merkez Binası’nda faaliyet gösteren Devlet Resim ve Heykel Müzesi, 1980 yılında hizmete açılmış. Şeker Ahmet Paşa, Abdülmecid Efendi, Fikret Mualla, Abidin Dino, Hikmet Onat gibi bu alanda çalışmalar yapmış çok sayıda değerli sanatçının eserlerinin sergilendiği müzede plastik sanatının oluşum ve gelişim süreçlerinin ziyaretçilere aktarılması amaçlanmış. Bünyesinde bir sahnenin bulunduğu müzede sergiler dışında panelller, konferanslar ve konserler de düzenleniyor.

Ulucanlar Cezaevi Müzesi

Ulucanlar Cezaevi Müzesi: Şu an müze olarak kullanılan ceza evinin inşasına 1925 yılında başlanmış ve bu ceza evi tam 81 yıl boyunca siyasi mahkumları ağırlamıştır. Türkiye’nin kuruluşundan bu yana hep çalkantılı olan siyasi hayatının bedelini ödeyenler bu cezaevinde bu koğuşlarda belki en güzel çağını belki de bir ömrünü tüketmişlerdir. Ulucanlar Cezaevi Müzesi ise acılarını bu koğuşlarda yaşayanların anısını unutturmamak, yok etmemek adına restore edilerek 2011 yılında ziyaretçiye açılmıştır.

Harikalar Diyarı

Harikalar Diyarı: İsmini, harikalar diyarı adlı hikayeden alan ve bu hikayenin kahramanlarının da yer aldığı diyarda, çocukların mutlu bir zaman geçirdiği konusunda şüpheleriniz yoktur. Ancak bununla beraber, birçok yetişkin ve genç için de Harikalar Diyarı içerisinde yapacak çok fazla şey var. Ayrıca, birçok yetişkinin ve gencin izlediği Casper ve Redkit gibi çizgi filmlerin platolarının birebir kurulu olması, eskiyi anmak isteyenler için harika bir tetikleyici unsur oluyor.

Dikmen Vadisi

Dikmen Vadisi: Özellikle bahar aylarındaki manzarasıyla doğa aşığı gezginleri kendisine hayran bırakan Dikmen Vadisi’ne, Kızılay Meydanı’ndan hareket eden otobüslerle kısa sürede ulaşabilirsiniz. Bakımlı ve güvenli olması nedeniyle pek çok kişinin uğrak noktası haline gelen parkta, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından spor yapabileceğiniz pek çok alan yaratılmış. Işıklandırmalı havuzları ve yemyeşil ortamıyla akşamları fotoğraf çekimi için hoş kareler yakalayabileceğiniz vadide ayrıca kafelere de yer verilmiş.

Altınköy Açık Hava Müzesi

Altınköy Açık Hava Müzesi: Ankara’nın şehir merkezinden uzaklaşıp şöyle bir kafa dinlemek istiyorsanız burası tamda size göre. Tam bir köy hayatı moduna gireceğiniz Altınköy Açık Hava Müzesinde koca bir günü geçirmek için can atacaksınız.

50. Yıl Parkı

50.Yıl Parkı: Çankaya ilçesinin Cebeci semtinde bulunan ve doyumsuz seyir güzelliği ile Ankara’da görülmesi gereken yerler arasına adını yazdıran yerlerden bir tanesidir. 50.Yıl Parkı, Ankara’nın ”Seyir Terası” olarak da bilinmektedir. Parkın yüksekte yer alan konumu, şehrin pek çok noktasını görebilmektedir. 50.Yıl Parkından Anıtkabir’i, Kocatepe’yi, Atakule’yi ve Çankaya ilçesinin pek çok noktasını seyredebilir ve fotoğraf çekebilirsiniz.

Elmadağ Kayak Merkezi

Elmadağ Kayak Merkezi: Ankara sınırları içerisinde bulunan Elmadağ Kayak Merkezi, kış mevsiminde sürekli kar yağışı alan ve kar kalınlığının 60 cm. ye kadar ulaştığı, karasal iklimin hüküm sürdüğü bir yerdir. Elmadağ Kayak Merkezi Ankara ODTÜ, Hacettepe Üniversiteleri ve Gençlik ve Spor Müdürlüğüne ait üyeler tarafından kullanılmak ile birlikte sporculara açık vaziyettedir. Kompleks içerisinde, Hava Kuvvetlerine ait bir adet teleski tesisi ile kafeterya ve kar üstü aracı bulunmaktadır.

Ankara Atatürk Orman Çiftliği

52 bin dönümlük bir arazi üzerinde kurulu olan alanda hayvanat bahçesi, oyun ve gezi alanları gibi ziyaretçilerin ilgisini çekebilecek bölümlere sahiptir.Ancak Hayvanat Bahçesi bir süredir tadilattadır. Ayrıca halen burada yetiştirilmekte olan süt ve tarım ürünlerini de satın almak mümkün.

Göksu Parkı

Göksu Parkı: Ankara büyük şehir belediyesinin Eryaman’ da eski susuz göleti bölgesine inşa ettiği yeşil bir park alanıdır. 2003 yılının haziran ayında hizmete açılan parkın inşası 3 ay kadar kısa bir sürede gerçekleştirilmiştir. 508.000 metre kare kullanılabilir alana sahiptir. 127.189 metre karesini gölet kaplamaktadır. Bu bölümde gölette doğru kurulmuş iskeleler balık tutma keyfi yaşayan insanların kullanım alanı olarak 9 adet iskele bulunmaktadır.

Etnoğrafya Müzesi

Etnoğrafya Müzesi: Ankara’da Türk kültürünü geniş kitlelere tanıtan bir müze fikri, 1924 yılında ortaya atılmış. Fikir doğrultusunda önce dönemin Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver, eski çalışma arkadaşı Türkolog J. Meszaroş’tan müze hakkında görüşlerini belirtmesini istemiş.

Tabiat Tarihi Müzesi

Tabiat Tarihi Müzesi: 1935 yılında maden arama genel müdürlüğü bünyesinde kurulmuş olan Tabiat tarihi müzesi Ankara’nın en gözde müzelerinden birisidir. Tabiat tarihi müzesi yapımı biraz uzun sürmüş fakat geçte olsa 1968 yılında halkın ziyaretine açılmıştır. Tabiat tarihi müzesi toplamda 4000 metre kare üzerine kurulmuş toplam 3 kattan oluşmaktadır. Tabiat tarihi müzesi toplamda 5 bölümden oluşmaktadır.

Eymir Gölü

Eymir Gölü: Ankara‘nın Gölbaşı ilçesinde bulunan, birçok Ankaralının ismini çok duyduğu, fakat çoğunun görmeye fırsatı olmadığı yerlerden. Birçok kişinin bu gölü görmeyip de, değişik yorumlar ve yazılar yazmaya çalıştığı yerdir, bu göl. Araç olmadan göle ulaşmak biraz zor olsa da, görmeye değer bir yerdir.

Nallıhan Kuş Cenneti

Nallıhan Kuş Cenneti: Tarihi İpek Yolu üzerinde ve Sakarya Nehri havzasında bulunan Nallıhan Kuş Cenneti, 1994 yılında koruma altına alınan bir bölgedir. Nallıhan Kuş Cenneti’nin en dikkat çekici özelliklerinden birisi sarı, kahverengi ve kırmızı tabakalardan oluşan dağlarıdır. Bu renkli tepeler, bölgenin fotoğraflarında ilk dikkat çeken detaylardır. Jeolojik yapısı nedeniyle çökelme yaşanması ve farklı renklerdeki toprak tabakalarının üst üste gelmesi, bu güzel görüntünün oluşmasını sağlamaktadır.

Sorgun yaylası

Sorgun yaylası: Ankara’da kamp yapılacak yerler deyince akıllara ilk gelen destinasyonlardan birisi de Güdül’de bulunan Sorgun Göleti ve Sorgun Yaylası’dır. Sorgun doğal güzellikleriyle ve tarihi güzellikleriyle ön plana çıkan muhteşem bir kamp yeridir. Sorgun Göleti, Ankara’da kamp yapmak isteyenlerin mutlaka gitmesi gereken yerlerdendir. Sorgul Göleti’nin Ankara’ya uzaklığı 105 kilometredir.

İçeriğimizi beğendiyseniz bizi @gezilesiyer İnstagram hesabımızdan takip edebilir, Ayrıca arkadaşlarınızı da bu makaleden haberdar edebilirsiniz.
Ücretsiz olarak gezi yazılarınızı sitemizde yayınlayabilir, 100'lerce kişinin kafasındaki sorulara cevap olabilirsin. İçerik ekle kısmına tıkla, hemen başla!
Yazımızda bulunmayan ve sizin bildiğiniz ekstra bir bilgi oldu mu? İlave etmek isterseniz Yorum Ekle kısmına tıklayarak bunu bizimle paylaşabilirsiniz.

26 KİŞİ TARAFINDAN YORUM YAPILDI.

  1. ankarada gezilecek yer yok. sadece benim oturduğum bahcelievler var burayada gelmeyin. gidin hamamönünde gezin. akp’liler karşılar sizi.

  2. Birde biz Ankaralılar Kızılay’da boş boş ara sokaklarda dolaşmayı severiz. Ankara’yı gezecekler Kızılay turu atmayı da es geçmesin.:)

  3. Ankara’ya gezmeye değil de Esenboğa Havalimanına inmiştim bir ara, tam 5 saat sonra kalkmıştı diğer uçağım. şehir merkezine gitmek istediğimi söyleyip bana yardımcı olan taksiciye selam olsun.. dönüşü 15 lira düşük bir fiyata geldim nedense 😀

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Lütfen İsminizi Yazın