Eskişehir’de Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel +25 Yer ?

Hakkında Bilgiler

Eskişehir’de gezip görülecek bir çok yer ve mekan bulunuyor. Turizm açısından da Türkiye’den ve turist olarak ülkemize gelen ziyaretçilere Eskişehir’de rastlamak mümkün. Eskişehir’e yolunuz düşerse gezip görmeniz yerleri şu şekilde sıraladık.


Eskişehir ili, Türkiye’nin başkenti Ankara’nın batısında bir ildir ve İç Anadolu Bölgesi‘nde bulunmaktadır. Lületaşı çıkarımının tamamına yakını bu ildedir.

2019 İstatistiklerine göre Eskişehir 871.187 kişilik bir nüfusa sahip ve bir önceki yıla orantılı artış göstermektedir. Eskişehir’de İl merkezi haricinde 14 adet ilçe bulunmaktadır.

Alpu Beylikova Çifteler
Günyüzü Han İnönü
Mahmudiye Mihalgazi Mihalıççık
Odunpazarı Sarıcakaya Seyitgazi
Sivrihisar Tepebaşı

Eskişehir’in Üniversite şehri olduğunu bilmeyenimiz yoktur sanırım. Bunun yanı sıra tarihi manada da hakkını veren bir şehirdir.

Eskişehir Gezilecek Yerler Listesi

Eskişehir’de gezip görmeniz gereken en güzel yerleri sizler için hazırladık. Listemiz fotoğraflar ve detaylardan oluşmaktadır. Ayrıca Slayt Video‘ya bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Pessinus Antik Kenti

Pessinus Antik Kenti

Pessinus Antik Kenti: Pessinus, Eskişehir Sivrihisar İlçesinin 16km güneyindeki Ballıhisar Köyü yerleşimi altındadır. Ana tanrıça Kybele’ye ithafen kurulmuş bir şehirdir.

Burası, antik kaynaklarda Matar Dindymene, Mâgna Mater, Agdistis Dindymene denen Frig baş tanrıçasının kutsal kenti olarak ün salmıştır.

Zaimağa Konağı

Zaimağa Konağı

Zaimağa Konağı: Zaimağa Konağı’nda 1922’de Mustafa Kemal ve İsmet Paşa’nın katıldığı bir toplantı yapılır. Toplantıda önemli kararlar alınır.

Aynı zamanda Ankara dışında yapıla ilk Bakanlar Kurulu da bu konakta toplanır. Kurtuluş Savaşı sırasında Mustafa Kemal Zaimağa Konağı’nda bir süre ikamet etmiştir.

Midas Anıtı

Midas Anıtı

Midas Anıtı: Eskişehir’e 80 km uzaklıkta bulunan Han ilçesinin Yazılıkaya köyündeki anıt. Anıt, Yazılıkaya köyü ile iç içe bulunmaktadır. Anıt nedeniyle bölge Midas Kenti ya da Midas City olarak anılmaktdır.

Küllüoba Höyüğü

Küllüoba Höyüğü

Küllüoba Höyüğü: Eğer Eskişehir’e seyahat yapmayı planlıyorsanız, şehrin tarihi alanlarından biri olan Küllüoba Höyüğü’nü ziyaret edeceğiniz yerlere dahil etmenizi öneririz.

Küllüoba Höyüğü yakınında bulunan otellerin birinde konaklayarak höyüğü kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz.

Sakarılıca Kaplıcaları


Sakarılıca Kaplıcaları: Yeşil bir doğaya hakim olan Sakarılıca Kaplıcaları, Eskişehir’in Mihalgazi ilçesinde bulunuyor. Sakarılıca termal otellerinin birinde konaklayarak unutamayacağınız bir tatil yaşayabilirsiniz.

Hem termal sularda dinlenip hem de yeni keşifler yaparak eğlenceli vakitler geçireceğiniz Sakarılıca Kaplıcaları; romatizma, mide, kırık-çıkık, beslenme bozuklukları ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Eğer bu rahatsızlıkların birinden şikayetçiyseniz Sakarılıca Kaplıcaları sizlere şifa olacaktır.

Sazova Parkı

sazova

Sazova Parkı: Eskişehir’de tatil yaptığınız günlere Sazova Parkı’nı mutlaka gezmelisiniz. Hem çocuğunuza güzel bir gezi düzenlemiş olur hem de kendi birkaç saatte olsa kendi çocukluğunuza yolculuk yaparsınız.

Sazova Parkı yakınında birçok otel bulunmaktadır ve parka yakın otellerin birinde konaklamayı tercih edebilirsiniz.

Porsuk Çayı

Porsuk Çayı

Porsuk Çayı: Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında farklı bir çekiciliğe bürünen Eskişehir Porsuk Çayı’nda gondol turlarına katılarak kendinizi Venedik gondollarında hissedeceksiniz. Eskişehir’in simgesi olan çay, 448 metre uzunluğundadır ve Sakarya Irmağının en uzun kolu konumundadır.

Kendinizi bu noktada farklı bir ülkede hissedecek ve şehri ikiye bölen çayda aynı zamanda gondolların yanı sıra botlarla da turlayabileceksiniz. Sadece yerli turistlerin değil yabancı turistlerinde ilgi odağıdır Porsuk Çayı.

Lületaşı Müzesi

Lületaşı Müzesi

Lületaşı Müzesi: Eskişehir Valiliği tarafından 1998 yılından buyana yapılan uluslararası Lületaşı Festivalleri, Lületaşı El Sanatları yarışmaları ve sergilerinde yer alan eserler, İl özel idaresi tarafından satın alınıp lületaşı müzesinin oluşumunda ilk adım atılmıştır.

60 sanatçıya ait 400 civarında eseri bünyesinde bulunduran Lületaşı Müzesi, 2008 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından Kurşunlu Külliyesinde yerli ve yabancı misafirlerin ziyaretine açılmıştır.

Çukur Çarşı

Çukur Çarşı

Çukur Çarşı: Şehrin turistler tarafından ziyaret edilen yerleri arasındaki Çukur Çarşı listenizde mutlaka olmalı. Eskiden balıkçılar çarşısı olan Çukur Çarşı, günümüzde düzenlenerek yeşil bir dinlenme alanı olmuştur. Porsuk Çayı manzaralı olan çarşıdaki cafede bir şeyler içebilir ve manzaranın tadına varabilirsiniz.

Çarşıda bulunan hediyelik eşya dükkanlarından da sevdiklerinize hediyeler alabilir ve tatilinizi size unutturmayacak objeler satın alabilirsiniz. Merkez ilçesinde bulunmasından dolayı Çukur Çarşı yakınında oteller bulunmaktadır.

Çukur Çarşı yakınındaki otellerin birinde konaklayarak hem merkeze yakın olan gezi yerlerini kolaylıkla ziyaret etmiş olursunuz hem de Porsuk Çayı’nın güzelliğini tatiliniz boyunca seyre durursunuz.

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Kurşunlu Camii ve Külliyesi

Kurşunlu Camii ve Külliyesi: Osmanlı döneminde yaşadığınız izlenimine kapılmanız külliyenin bulunduğu alana geldiğinde daha da güçlenecektir. İhtişamlı kubbeleri ve sessiz bahçesiyle kubbesi iyi bir gezi deneyimi sunacaktır.

Yunus Emre Türbesi

Yunus Emre Türbesi: Türk Edebiyat’ına şiirleriyle, özlü ve güzel sözleriyle büyük katkıda bulunmuş bir isim olan Yunus Emre, yaşamını Anadolu’da geçirmiş en önemli Türk ozanlarından biridir.

13. ve 14. yüzyıllarda yaşayan Yunus Emre’nin türbesinin Eskişehir’de Mihalıççık ilçesinin Sarayköy beldesinde olduğu birçok kişi tarafından söylenmiştir. Yunus Emre’nin asıl mezarı bilinmese de bu önemli türbemiz de ziyaret akınına uğrar.

Gürleyik Şelalesi

Gürleyik Şelalesi: Bölgenin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Gürleyik Çağından doğan Gürleyik Şelalesi çevresinde piknik alanı, kamp alanı bulunmaktadır. Gürleyik Şelalesi yüzme ve doğa yürüyüşü gibi aktiviteler için uygundur.

Gürleyik Şelalesinin 3 km uzağında çok bilinmeyen doğa harikası bir güzelliğe sahip olan ve Gürleyik Çayı üzerinde bulunan Subaşı Şelalesi bulunmaktadır.

Haller Gençlik Merkezi

Haller Gençlik Merkezi: Eskişehir Eskibağlar Mahallesi içinde Cengiz Topel ve Üniversite Caddesi arasında kalan tren geçidinin Üniversite Caddesi tarafında kalan güzel bir mekandır.

Eskiden sebze ve meyve hali olarak kullanılan yapının belediye tarafından restore edilmesiyle bina bir gençlik merkezine dönüştürülmüştür.

Eskişehir Havacılık Müzesi

Eskişehir Havacılık Müzesi: Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü’nün karşısında yer alan bir park. 1998 yılında ziyarete açılan parkta çeşitli tip ve modellerde sivil ve savaş uçakları görülebilir.

Parkın içinde yer alan kapalı müze alanında ise pilot giysileri, rozetler, maket uçaklar ve çeşitli uçak motorları yer alıyor.

Eskişehir Kentpark

Eskişehir Kentpark: Eskişehir, Kent Park projesi ile Türkiye’nin denizi olmayan bir kentinde plaja sahip olma ayrıcalığını kazanmıştır. Kent Park’ın Porsuk Çayı’na bakan kısmında oluşturulan özel alanda Türkiye’nin ilk yapay plajı inşa edilmiştir.

Gerçek deniz kumu ile donatılan plaj, özellikle yaz aylarında denize gidemeyen kent halkının deniz keyfini yaşamalarına olanak sağlamaktadır. 350 metre uzunluğunda olan yapay plajın yanı başında biri çocuklara olmak üzere iki de açık yüzme havuzu bulunmaktadır.

Eskişehir Hayvanat Bahçesi

Eskişehir Hayvanat Bahçesi: Eskişehir‘in en önemli gezi noktalarından Sazova Bilim, Sanat ve Kültür Parkı‘nın en yeni ve önemli bölümlerinden bir tanesi.

Yapımı 2 yıl süren ve Mayıs 2017 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açan park özellikle çocuklu ailelerin eğlenceli vakit geçirebilecekleri güzel bir tesis.

Eskişehir Sualtı Dünyası

Eskişehir Sualtı Dünyası: Birçok farklı bölümü bulunan akvaryumda 2100’den fazla balık bulunmaktadır. Dünya üzerinde sınırlı sayıda bulunan birçok balık çeşidini görme fırsatı bulacağınız Eskişehir Sualtı Dünyası içerisinde bulunan köpek balıkları ve piranalar özellikle çocukların oldukça dikkatini çekmektedir.

Aynı zamanda Eskişehir Sualtı Dünyası içerisinde ziyaretçilerin için kafeteryalar ve hediyelik eşya dükkanları da bulunmaktadır.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi

Eskişehir Cumhuriyet Tarihi Müzesi: Müze içerisinde Kurtuluş Savaşı’nı konu alan eserler ve Atatürk’ün eşyaları sergilenmektedir. Aynı zamanda Cumhuriyet Dönemi’ni anlatan birçok kitap ve eser de bulunmaktadır.

Cumhuriyet Tarihi Müzesi’nde Kurtuluş Savaşı dönemine ait 130’dan fazla orijinal fotoğraf yer almaktadır. Savaşlarda önemli rol oynamış gemilerin maketlerini ve Atatürk’ün şahsi eşyalarını da bu müzede görebilirsiniz.

Balmumu Heykel Müzesi

Eskişehir Balmumu Heykeller Müzesi: Yerli yabancı dünyadan birçok önemli ismin balmumundan yapılma heykelleri yer alıyor. Eğer İstanbul’da gezme şansınız olursa buraya tıklayarak istanbul Balmumu heykel müzesini ziyaret edebilirsiniz.

Atlıhan El Sanatları Çarşısı

Atlıhan El Sanatları Çarşısı: Eskişehir’in çok önemli bir değeri olan lüle taşının yeniden tüm dünyada etkin tanıtımı ve pazarlanması, ayrıca geleneksel sanatlarımıza emek ve hayat veren lüle taşı ustalarımızın himaye ve teşvik edilmesi için 2005 yılında Odunpazarı Belediyesi tarafından hizmete açılmıştır.

Şelale Park

Eskişehir Şelale Park: Boyutu nedeniyle Eskişehir’in en büyük şelalesi unvanına sahiptir. Park içerisinde aynı zamanda mesire yerleri, çocuklar için park alanları, koşu parkurları da yer almaktadır.

Odunpazarı Belediyesi tarafından 2009 yılında düzenleme yapılarak hizmete açılan Şelale Park, Eskişehir’in önemli yeşillik alanlarından birisidir. Aynı zamanda Şelale Park, Eskişehir’i yüksek noktadan gören bir manzaraya sahiptir.


 #  Eskişehir gezi listemiz burada son buluyor, tecrübelerinizi yorum olarak bu post’un altında bizimle ve ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

 • SELAHATTİN
  SELAHATTİN - 18:22

  MERHABA yazmış olduğunuz bilgiler dahilinde ESKİŞEHİR”e doğru bir gezi rotası oluşurmak şartıyla sabah çıkacağım İSTANBULDAN şayet dedikleriniz kadar varsa gezi sonunda yorumumu sizlerle paylaşıcam

  Yanıtla

 • Mehmet
  Mehmet - 00:22

  Çok güzel olmuş Teşekkürler.. Birkaç ilave. Hamamyou caddesi.. Doktorlar caddesi. Çifteler Sakarıbaşı. Gençler için Barlar sokagı Porsuk bulvarı..Odunpazarı evleri..Seyitgazi Türbesi gibi yerler…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!