Çanakkale Arkeoloji Müzesi Tanıtımı | Nerede ve Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

Çanakkale Arkeoloji Müzesi Hakkında Kısa Bilgi

 »  Çanakkale Arkeoloji Müzesi, 1984 yılında ziyarete açılmıştır. Troia Antik Kenti‘nde ve Dardanos Tümülüs’ünde yapılan kazılar sonucu ortaya çıkarılan buluntular ile birlikte Çanakkale’nin birçok yerinden eser sergileyen Çanakkale Arkeoloji Müzesi‘nde, 12,000’in üzerinde arkeolojik eser, 15,000’in üzerinde sikke ve 3,000’e yakın etnografik eser bulunduğu bilgisi mevcut.

 »  Çanakkale Müzesinde; Çanakkale de bulunan antik kentlerden ve çevresinden gelen eserler kronolojik sıra gözetilerek sergilenmektedir. Müzede 12.747 arkeolojik eser, 15.237 sikke ve 2.714 adet etnoğrafik eser koruma altındadır.

 »  Çanakkale’de Müzecilik faaliyetleri Atatürk’ün zamanında başlamıştır. 1936’da Zafer Meydanında tarihi mermer ve taş eserler toplanması ile başlanılmış, 1965 yılında ise yine aynı meydan da bulunan kilisenin ek binasında Müze Müdürlüğü kurulmuştur.

Giriş Ücretleri & Ziyaret Saatleri
Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam bilet 5 TL

Çanakkale Arkeoloji Müzesi Ziyaret Saatleri ve Giriş Ücreti

Çanakkale Arkeoloji Müzesi haftanın yedi günü açık olup 08:00 – 19:00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Ancak kış aylarında kapanış saatleri 17:00’e kadar düşebiliyor.

Çanakkale Arkeoloji Müzesi’ne girişler ücretlidir. Yetişkinler için 2019 yılı giriş ücreti 50 TL‘dir. Müze kart geçerlidir. Müze kartınızı kullanarak ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Çanakkale Arkeoloji Müzesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

 »  Çanakkale merkezde yer alan Çanakkale Arkeoloji Müzesi, halk plajının arkasındaki 100. Yıl Caddesi üzerinde yer alıyor. Özel araca sahip olmayan kişiler sahil şeridindeki kalkan ve Arkeoloji müzesine giden minibüs hatlarını kullanabilir.

Ulaşım bilgileri
Adres: Barbaros 17020 Çanakkale Merkez / Çanakkale
E-postacanakkalemuze@kulturturizm.gov.tr
Telefon: (0286) 217 23 71 – (0286) 2178205

 »  Eğer yolunuz Çanakkale’ye düşerse Çanakkale’de Gezilecek Yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL