Erzincan’da Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel +20 Yer ?

Hakkında Bilgiler

Erzincan’ın il merkezi haricinde 8 adet ilçesi bulunmaktadır.

Çayırlı, İliç, Kemah, Kemaliye, Otlukbeli, Refahiye, Tercan, Üzümlü

2015 İstatistiklerine göre 224.591 kişilik nufüsa ulaşıp bir önceki istatistiklere göre artış göstermektedir. ayrıca Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde yer almaktadır.

Tarihi ipek yolu güzergahında yer alan kent Hitit, Urartu, Med, Pers, Hellen, Roma egemenliğinde kalmış, Malazgirt Zaferinden sonra Türk ve Osmanlı hakimiyetine geçmiştir. Erzincan kültürel zenginliği kadar doğal güzellikleri, coğrafyası, mutfağı ve alışveriş olanakları ile tam bir turizm cennetidir.

Erzincan birinci derecede deprem kuşağı üzerindedir. 1939 depreminden sonra şehir merkezi şimdiki yerinde yeniden kurulmuştur. Erzincan’ın ekonomisi tarıma dayanır. Faal nüfûsun % 70’i tarım sektöründe çalışır. Mâden ve sanâyi sektörü gelişme hâlindedir. Hayvancılık tarımdan sonra en büyük gelir kaynağıdır.

Erzincan Gezilecek Yerler Listesi

Hıdır Abdal Sultan Türbesi

Hıdır Abdal Sultan Türbesi

Hıdır Abdal Sultan Türbesi: Erzincan Kemaliye ilçesine bağlı olan Ocak Köyü, turizm açısından önemli bir yere sahiptir. Köyün içerisindeki Hıdır Abdal Sultan Türbesi, her yıl yoğun bir ilgi görüyor. Ocak Köyü, ilçe merkezine 40 kilometre uzaklıktadır. Hacı Bektaş Veli’den etkilendiği bilinen Hıdır Abdal Sultan, bugün bulunan türbenin yerinde bir tekke kurmuştur.

Tekkenin 700 yıllık bir geçmişi vardır. Hıdır Abdal Sultan, verdiği hizmetlerden dolayı halkın gönlünde taht kurmuştur. Hıdır Abdal Türbesi civarında oteller bulunmaktadır. Erzincan’a gitmeyi planlıyorsanız türbeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Mama Hatun Kervansarayı

Mama-Hatun-Kervansarayı

Mama Hatun Kervansarayı: Yapım kitabesi bulunmayan kervansarayın 12. yüzyılda yapıldığı tahmin edilmektedir. Kervansarayın hemen yanında tarihi hamam bulunmakta ve hizmet vermektedir. Tercan’da bulunan Mamahatun Kervansarayı Erzincana 92 Kilometre uzaklıktadır.

Mama Hatun Türbesi

Mama Hatun Türbesi

Mama Hatun Türbesi: Türkiye’de çok fazla tarihi caminin, kilisenin ve türbenin bulunması din turizminin de gelişmesini sağlamıştır. Ülkemizde bulunan dini mekanlar yerli turistler kadar yabancı turistlerin de dikkatlerini üzerine çekmektedir.

Abrenk Kilisesi

Abrenk-Kilisesi

Abrenk Kilisesi: Burası Anadolu’nun en sağlam Ermeni manastırlarından biri, ancak pek bilinmiyor. Surp Davit (Abrank) Ermeni Manastırı, Tercan’ın Üçpınar köyü yakınlarında, Vank Dağı’nda yer almaktadır.

Manastırın üstündeki tepede etrafı duvarlarla çevrili bir şapel ve onun biraz uzağında da ikisi ayakta duran biri de yere devrilmiş, üç dikit var.

Otlukbeli Gölü

Otlukbeli Gölü

Otlukbeli Gölü: Erzincan’ın coğrafyasına benzersiz bir manzara sunan Otlukbeli Gölü, aynı ismi taşıdığı ilçede bulunmaktadır. Göl, ilçe merkezine sadece 6 kilometre uzaklıktadır. Hem keşif için hem de fotoğraf çekmek için oldukça ideal bir nokta.

Traversten seddi göllerinden biridir ve 15-18 metre derinliğine sahiptir. Yüzölçümü ise 6500 metrekaredir. Göl, doğal anıt olarak ilan edilmiştir.

Girlevik Şelalesi

Girlevik Şelalesi

Girlevik Şelalesi: Girlevik Şelalesinin suyu Kalecik Köyü’ndeki kayalıklardan dokuz ayrı yerden kaynar ve bir dere yatağı vasıtası ile şelaleye kadar ulaşır. Şelalenin yüksekliği 30-40 m. olup, yöreye özgün taştan oluşan üç kademe halindedir.

Beytahtı Mesire Yeri

Beytahtı Mesire Yeri

Beytahtı Mesire Yeri: Karasu Nehri’nin kıyısında tüm güzelliğiyle gözlere hitap eden Beytahtı, hem gezginlerin ilgi odağıdır hem de özellikle yaz aylarında halk tarafından en çok tercih edilen mesire yeridir. Karah yolunun 6. kilometresinde bulunan Beytahtı Mesire Yeri, soğuk su kaynaklarına sahiptir.

Yeşilin bol olduğu bu nokta, küçük gölünün etrafından piknik yapma imkanı sunuyor. Erzincan‘da doğayla baş başa kalmak isteyenlerin ilk aklına gelen Beytahtı Mesire Yeri, şehir merkezine 15 kilometre uzaklıktadır.

Kadıgölü Parkı

Kadıgölü Parkı: Kadıgölü, yeşilin her tonunu barındıran ve soğuk su kaynakları ile yaz aylarından mutlaka gidilip gezilmesi gereken yerlerdendir. Göl çevresinde alabalık yetiştirme tesisleri bulunmaktadır.

Gülabibey Cami

Gülabibey Camii

Gülabibey Cami: Erzincan’ın tarih kokan ilçelerinden biridir Kemah ilçesi. Eğer bir gün yolunuz düşerse Kemah’a ziyaret yerlerinize Gülabibey Camii’ni dahil etmenizi öneririz. Gülabibey Camii, Emir Gülabibey tarafından 1454 yılında inşa ettirilmiştir. Caminin üç kitabesi bulunmaktadır.

Kitabenin biri yapılış dönemine, biri onarım yapıldığı döneme aittir. Son kitabenin ise camiyle alakası olmayı, başka bir yerden camiye getirilmiştir. Gülabibey Camii’nin mimarisi kare planlıdır. Yapımı sırasında moloz ve kesme taş kullanılmıştır. Şehrin tarihi yapılarından biri olan cami, yıl içerisinde Erzincan-Kemah’a gelen turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Erzincan Müzesi

Kemah Kalesi

Erzincan Müzesi: Ocak Köyü Kemaliye İlçesi’ne yaklaşık 40 km. uzaklıkta modern ve örnek bir köydür. Ocak köyü önceleri “Şeyhler Köyü” adı ile tanınırmış. Köyün kurucusunun manevi dünyasına candan bağlı olanlar Ocak Köyü adı yerine, genelde “Hıdır Abdal Sultan Ocağı” ismini kullanırlar.

Köyde bulunan “Hıdır Abdal Sultan Türbesi” bu köye manevi yönden ayrı bir önem kazandırmaktadır. Bu türbe ve çevresindeki külliye, köyün sosyal ve kültürel yönden gelişmişliğinin güzel bir örneğidir.

Erzincan Kalesi (Kemah)

Erzincan Kemah Kalesi

Erzincan Kalesi (Kemah): Anadolu’nun en eski ve tabii kalelerinden biri olan Kemah Kalesinin kuruluşu, Hitit-Urartu dönemine kadar uzanmaktadır. Sarp kayalar üzerinde kurulu olan Kalenin, iç içe iki yapısı olup, çevresi surlarla çevrilidir.

Karanlık Kanyon

Karanlık Kanyon

Karanlık Kanyon: Erzincanın Kemaliye ilçesinde bulunan kanyon Türkiye’nin en büyük kanyonlarından birisi. Kanyonda Base Jump, Kano ve Rafting etkinlikleri düzenlenmektedir.

Altıntepe

Altın Tepe

Altıntepe: Altıntepe, Erzincan’ın Üzümlü ilçesi sınırlarında Urartu, Bizans ve Osmanlı medeniyetlerine ev sahipliği yapmış eski bir yerleşim yeridir. Urartu döneminde kurulan yerleşim yerinde halen arkeolojik kazılar sürdürülmektedir.

Yedi Göller

Yedi Göller

Yedi Göller: Erzincan ile Çayırlı arasındaki Keşiş Dağları’nın zirvesinde bulunan Yedi Göller, bölgeye gelecek olan yerli ve yabancı turistlerin gözde mekanları arasında yer alıyor.

3 bin 500 metre yükseklikte bulunan Esence Tepesi yakınlarında yer alan Yedi Göller, bölgeye gelen dağcıların kamp yapmak için tercih ettiği yerlerin başında bulunuyor.İki ulaşım yolunun olduğu Yedi Göller bölgesini özellikle temmuz ve ağustos aylarında çok sayıda kişi ziyaret ediyor.

Terzibaba Camii

Terzibaba Camii Erzincan

Terzibaba Camii: Türkiyenin bir kubbe altında en çok insan bulundurabilen camiisi.. 7000 kişi toplam kapasite bir kubbe altında tam 4000 kişi..

Herşeyi düşünülerek yapılan Terzibaba Camiisinde örneğin halılar mavi zemin üzerine sarı noktalardan yapılmış yani gök yüzünü andırması için, camlar tam karşıdaki heybetli dağları görebilecek şekilde konumlandırılmış.

Munzur Dağları

Munzur Dağları: Ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan Munzur dağları Tunceli il sınırları içinde Tunceli’nin Erzincan tarafında yani kuzeyinde yer alır. Munzur Dağları yada Mercan Sıradağları olarak bilinir, Yukarı Fırat bölgesinde yer alır, Torosların uzantısı olarak kabul edilir, kalkerli ve dişli kütle yapısı vardır.

Aygır Gölü

Aygır Gölü: Erzincan’a 114 km uzaklıkta, 1126 km2 yüzölçümlü Çayırlı ilçesinin nüfusu 2014 yılı nüfus sayımına göre 9.602′ dir. Önceleri Mans adıyla bilinen ilçenin hangi tarihte kurulduğu bilinmemektedir. 1071 Ma¬lazgirt Savaşı’ndan sonra, sırasıyla Mengücekoğulları’nın, Anadolu Selçukluları’nın ve İlhanlıların egemenliğine giren yöre, 1401’de Osmanlı topraklarına katıldı.

Bir süre Timu’un ve Akkoyunlular’ın eline geçti. 1473’te kesin olarak Osmanlılara katıldı. 1916 yılında Rus işgaline uğrayan Çayırlı, Şubat 1918’de işgalden kurtuldu. Tercan ilçesine bağlı bir bucak durumunda iken 1954 yılında ilçe olmuştur.

Ergan Kayak Merkezi

Ergan Kayak Merkezi: Ergan Kayak Merkezi Farklı zorluk dereceleri ile Türkiye’nin en uzun kayak pistine sahip. Ergan kayak merkezi havaalanına olan yakınlığı ilede tercih edilen merkezler arasındadır.

Havaalanına 12 dakika uzaklıktadır. Aynı anda 450 kişiyi taşıyabilecek yeni teknoloji telesiyej sistemi bulunmaktadır.

Sakaltutan Kayak Merkezi

Sakaltutan Kayak Merkezi: Yerli ve yabancı turistin buluşma noktası Sakaltutan Kayak Merkezi, Erzincan’ da kış turizminin canlanmasında en büyük faktördür. Sakaltutan Kayak Merkezi, şehir merkezine 44 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Orta ve zor düzeyde pistleri vardır. 1026 metre uzunluktadır. Ülkemizde olan diğer kayak merkezlerini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Erzincan Ilıcası

Erzincan Ilıcası: Erzincan il merkezine 11 km uzaklıkta bulunur. 33 derecelik sıcaklığa sahip Erzincan Ilıcasının 12 kapalı havuzu vardır. Her yıl buraya gelen ziyaretçilerin ilgi odağı olmaktadır.

Ilıcanın suları; cilt rahatsızlıklarına, romatizmaya, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir. Her yıl şifa bulmak için bölgede veya değişik yerlerde birçok insan gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!