Galata Kulesi Tanıtımı | Giriş Ücreti, Nerede ve Nasıl Gidilir?

Genel Bilgiler

Galata kulesi’ni ilk olarak duvarlarınızı süsleyen duvar kağıtlarında, ressamların karakalem ve vektörel çalışmalarında, şairlerin şiirlerde ve bestecilerin şarkılarında duymuş veya görmüş olmanız Galata Kulesi’nin bu denli önemli bir yapı olduğunun işaretidir.

Ayrıca İstanbul’da gezilecek yerler listemizde de yer alan Galata Kulesi, şehrin sembolü haline gelmiş ve dünyanın en eski yapılarından bir tanesidir. Bu yazımızda Galata Kulesi hakkında merak edilen tüm bilgilere en detaylı bir şekilde yer vermeye çalışacağız.

Dünyanın en eski kulelerinden, İstanbul manzaralarının en güzel parçalarından, yangın habercisiyken iki kez yanan, Hezarfen Ahmet Çelebi’nin üzerinden atlayıp Üsküdar’a kadar uçarak süzüldüğü, yüzlerce yıllık Galata Kulesi.

Galata Kulesi Hakkında Bilgiler

Galata Kulesi hakkında bilgiler
Galata Kulesi hakkında bilgiler

Galata Kulesi ilk olarak Bizans İmparatoru Anastasius Oilosuz tarafından 528 yılında ahşap bir fener kulesi şeklinde inşa ediliyor. Bizanslılar döneminde Büyük Burç olarak anılmaktaydı. Harçlı savaşları sırasında hasar görüyor ve 1348 yılında aynı yere Cenevizliler tarafından İsa Kulesi adıyla yığma taşlardan yeniden inşa edilmiştir.

Galata Kulesi 9 katlı olup, yerden çatısının ucuna kadar olan yüksekliği 69,90 metre, duvar kalınlığı 3.75 metre, iç çapı 8.95 metre, dış çapı da 16.45 metredir. Yapılan statik hesaplamalara göre ağırlığı yaklaşık 10.000 ton‘dur.

Galata Kulesi’nin isminin nereden geldiği kesin olarak bilinmemekle olup hakkında bir kaç rivayet bulunuyor. Bunlardan ilki zamanında Galyalılar‘ın buraya yerleşmesi ve isimlerinin onlardan alınması. İkincisi ise Bizans döneminde bu civarda sütçülük çok yaygınmış ve süt yeri anlamını taşıyan Galesü adının konulduğu söylenir.

Galata Kulesi Tarihi

Galata Kulesi Tarihi
Galata Kulesi Tarihi

Galata Kulesi’nin anahtarı 1453 yılında İstanbul’un fethiyle Fatih Sultan Mehmet‘e teslim edildi. Fatih, Galata kulesinin üzerinde yer alan Cenevizlilerin yerleştirdiği haçlı sivri külahı yıktırdı. Galata Kulesi Osmanlı’lara geçtiği günden bu yana hemen hemen yer yüzyılda tadilat gördü.

1510 yılında küçük kıyamet olarak anılan depremde gördüğü hasar, Murad bin Hayreddin tarafından onarıldı. Kanuni döneminde Kasımpaşa tersanesinde çalıştırılan Hristiyan esirlere ev sahipliği yaptı. III. Murad döneminde Galata Kulesi’nin tepesine rasathane (gözlem evi) kuruluyor. Ancak halkın tepkileri üzerine rasathane 1579 yılında kapatıldı.

1638 yılında Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinden alınan kaynaklara göre; Dönemin bilginlerinden Hezarfen Ahmet Çelebi, yaptığı kanatlarla Üsküdar’a kadar uçtu. Ancak Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinden başka hiç bir kaynakta yer almayan bu uçuşun, Galata Kulesi’nin efsanelerinden biri olduğu da düşünülüyor.

Galata Kulesi Efsaneleri

Galata Kulesi Efsanesi
Galata Kulesi Efsanesi

Bir çok efsanelere de konu olmuştur Galata Kulesi. En çok bilinenleri ise şunlardır.

1 Romalıların inançlarına göre kuleye ilk kiminle çıkarsan onunla mutlaka evlenirmişsin. Ancak çiften herhangi biri daha önce Galata Kulesi’ne çıkmışsa bu tılsım bozulur.

2 Diğer bir efsane olan konu ise Kız kulesi ve Galata Kulesi‘nin birbirlerine olan aşkıdır. İkilinin birbirine olan duyguları yüzünden yüzyıllara meydan okuduğu söylenir.

Galata Kulesi’ne Giriş

Galata Kulesi dokuz kattan oluşuyor. Giriş kapısından girildiğinde veznedar bölümüne giriş ücretini ödedikten sonra sizi salon kısmında mini bir Müze ve Padişah kostümleri ile hatıra fotoğrafı çekilebileceğiniz küçük bir stant karşılıyor. Kule’nin bir kısmını asansör ile çıkıyorsunuz. Restoran bölümüne ve terasa çıkmak için merdivenler kullanılıyor.

Galata Kulesi’nde Kahvaltı

Galata Kulesi Kahvaltı fiyatları

Galata Kulesi’nin dokuzuncu katı gündüzleri kafeterya olup kahvaltı hizmeti verirken, akşamları ise 20:00 – 00:30 arası restoran olarak hizmet veriyor.

Bu restoranın işletmesi önceleri cep yakan özel bir firmaya aitti. Günümüzde 1997 yılında İstanbul Büyük Şehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Beltur tarafından işletilmektedir.

Galata Kulesi Kahvaltı Kafeterya

 Galata Kulesi Kahvaltı Çeşitleri 2020 Kahvaltı Ücretleri
 Serpme Kahvaltı 38 TL
 Çorba Çeşitleri 11 TL – 14 TL arası
 Tost Çeşitleri 12 TL – 16 TL arası
 Hamur İşleri 20 TL – 25 TL arası
 Salatalar 12 TL – 25 TL arası
 Ana Yemekler 17 TL – 31 TL arası
 Tatlılar 13 TL – 18 TL arası
 Tatlılar 14 TL
 Şerbetler 9 TL
 Soğuk İçecekler 3 TL – 12 TL arası
 Çay – Kahve çeşitleri 6 TL – 13 TL

Galata Kulesinde yer alan Kafeterya’da kahvaltı için gittiğinizde 2020 yılı için sizi tabloda yer alan ücretler karşılayacaktır. Verilen fiyat aralıkları çeşide göre değiştiği için bu şekilde belirtilmiştir. Örneğin Sandviç ekmeğinde tost isterseniz 15 TL, Panini ekmeğinde isterseniz 16 TL, Kepek ekmeğinde isterseniz 12 TL ödeyeceksiniz. Menü oldukça kalabalıktır ve sayfayı taşırmasın diye bu şekilde yazmamın daha sağlıklı olacağını düşündük.

Galata Kulesi Restoran

 Galata Kulesi Akşam Yemeği Çeşitleri 2020 Akşam Yemeği Ücretleri
 Vejetaryen Menü 12 TL – 16 TL arası
 Deniz Ürünleri 41 TL
 Salatalar 12 TL – 25 TL arası
 Izgara ve Tava Çeşitleri 30 TL – 50 TL arası
 Şefin Spesiyalleri 45 TL – 50 TL arası

Galata Kulesinde yer alan Kafeterya’da kahvaltı için gittiğinizde 2020 yılı için sizi tabloda yer alan ücretler karşılayacaktır. Verilen fiyat aralıkları çeşide göre değiştiği için bu şekilde belirtilmiştir. Örneğin Mevsim Salatası 12 TL iken Güveçte mantar Graten 16 TL‘dir. Menü oldukça kalabalık olduğundan bu şekilde ortalama bir rakam tablosu oluşturduk.

 • Menüyü detaylı incelemek isterseniz beltur.istanbul sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dikkat Galata Kulesi bildiğiniz gibi her gün binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Hal böyle ki kahvaltı ve akşam yemekleri için oldukça kalabalıktır. Bu yüzden yer bulmanız oldukça zor hal alıyor. Gitmek istediğiniz gün sizin için özelse önceden rezervasyon yaptırmanız daha sağlıklı olacaktır.

 • Rezervasyon no: 444 66 44

Öneri Galata Kulesi haricinde çevrede oturabileceğiniz pek çok cafe tarzı mekanlar yer alıyor. Galata Kulesinin kalabalık olduğu zamanlarda oturmak için tercih edilebilir.

Galata Kulesi Teras Kısmı

Galata Kulesi Teras Bölümü
Galata Kulesi Teras Bölümü

Galata Kulesinin en üst bölümünde yer alan Teras kısmı İstanbul’un en güzel manzaralarından birini seyretme olanağı sağlar. Demir korkuluklar sayesinde manzaranın keyfini sevdiklerinizle güvenli bir şekilde çıkartabilirsiniz.

Teras kısmı yükseklik sebebiyle esintilidir. Özellikle kış mevsimlerinde sıkı giyinmelisiniz. 360 derece seyir keyfi sunan Teras kısmı, Galata Kulesinin en çok ilgi gören bölümüdür.

Galata Kulesinden Görüntüler

Galata Kulesi
Galata Kulesi

Galata Kulesi Video Klibi

Giriş Ücretleri & Ziyaret Saatleri
Giriş Tarifesi Giriş Ücreti
Tam bilet 15 TL
Öğrenci 7,5 TL
Yabancı Uyruklu 25 TL
0-4 yaş ve altı Ücretsiz

Galata Kulesi 2020 Giriş Ücretleri

Galata kulesi için 2020 yılı giriş ücret kişi başı 15 TL‘dir. Öğrenciler giriş için indirimden yararlanabilirler. Öğrenci giriş ücreti 7,5 TL‘dir. Galata kulesine Müze kart ile giriş yapılmıyor.


Galata Kulesi Ziyaret Saatleri

Galata Kulesi haftanın yedi günü ziyarete açıktır. Galata Kulesi haftanın yedi günü ziyarete açıktır. Gün içerisinde 09:00 – 20:30 saatleri arasında dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Rezervasyonu olanlar saat 22:00‘a kadar restoran kısmında kalabilirler.

Nasıl Gidilir? Konum Bilgileri
Harita sokaklarında dolaşmak için ikonu sürükleyin Harita üzerindeki insan simgesini sürükleyip bırakarak haritada sokaklarda dolaşabilirsiniz! (Bazı konumlar Google Maps tarafından henüz sokak görünümüne açılmamış olabilir.)

Galata Kulesi Nerede ve Nasıl Gidilir?

Özel araçla: Tarlabaşı yolundan Taksim’e çıkarken sol tarafta Galata Kulesi tabelasından girerek ulaşabilirsiniz.
Otobüs ile:  Taksim’e giden toplu taşıma hizmeti veren araçlara binin. İstiklal caddesinin sonuna giderek 500 metre aşağıya inerek kuleye ulaşabilirsiniz.
Metro ile: Yenikapı/Hacıosman Güzergahına binin ve Şişhane durağında inin.
Adres: Bereketzade Mh. Büyük Hendek Caddesi, No: 2, Galata / Beyoğlu / İstanbul
İletişim:  (0212) 293 81 80

Civarda Gezilecek Yerler

Eğer Galata kulesi gelmişseniz yakın civarda muhakkak görmenizi istediğimiz yerlere göz atmalısınız. Bunlar;

 »  Eğer yolunuz İstanbul ve çevresine düşerse İstanbul’da gezilecek yerler adlı konumuzu inceleyebilir ve kendinize rehber edinebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular Soru Sor

Ne yazık ki müze kart geçmiyor.

Evet. Kulenin yüksekliği yaklaşık 67 metre ve üst katlara çıkmak için asansör kullanılıyor.

Galata kulesi 2019 yılı giriş ücreti yetişkinler için 15 TL, öğrenciler için ise 7,5 TL‘dir.

Sultanahmet’i, Topkapı’yı, Galata’yı, Eminönü’nü, Haliç’i, ve Boğaz’ı görebilen bir teras. Kahvaltı ve yemek yiyebileceğiniz bir restorant.

 • Kerim meğer
  Kerim meğer - 12:00

  İlk gidicem inşaallah memnun kalırız

  Cevapla

 • Aleyy
  Aleyy - 13:06

  Galata kulesinde kahvaltı iki kisi ortlama fiyat nedir

  Cevapla

  • Hüseyin USLU
   Hüseyin USLU - 01:26

   Serpme kahvaltı fiyatı kişi başı 38 TL’dir. Ekstra talepleriniz doğrultusunda tahmini bir rakam hesaplaması yapabilirsiniz.

   Cevapla

 • Tugay
  Tugay - 20:49

  Merhaba galata kulesine nisanlimla kahvaltiya gelmek istiyorum giris ve kahvalti toplam nekadar fiyat bilgisi alabilirmiyim

  Cevapla

  • fikret fidan
   fikret fidan - 01:39

   Nişanlınızla galata kulesine kahvaltıya gideceksiniz 20 lira fazla vermekten mi korkuyorsunuz? ben söyliyim, 50TL den olsa 2 kişi 100TL + manzarayıda eklerseniz paha biçilmez olur. iyi günler.

   Cevapla

 • rukiye sevinç
  rukiye sevinç - 14:55

  kışın gidilir mi?

  Cevapla

  • Site Yöneticisi
   Site Yöneticisi - 15:08

   Kışın mı? 🙂 elbette gidebilirsiniz. Bir de Salep söylersiniz miss 🙂

   Cevapla

 • can
  can - 17:14

  ödevime yardımı oldu

  Cevapla

  • Site Yöneticisi
   Site Yöneticisi - 13:12

   yardımcı olduysak ne mutlu 🙂

   Cevapla

 • murat
  murat - 22:44

  Şişhane metro durağından Galata Kulesine uzaklık yürüme mesafesinde mi?

  Cevapla

  • Site Yöneticisi
   Site Yöneticisi - 23:16

   100 metre var yok 😉

   Cevapla

 • aziz kızıllar
  aziz kızıllar - 01:17

  Dünyanın en güzel yeri can çekiyorum dedi bana. Fakat burasının işletmesi sanki bize göre değil gibi. Durumu yanlış anlamış olabilirim belki. Fakat mola kavramı herkese göre farklılık arz edebiliyor.

  Cevapla

 • Serhat Yavuz
  Serhat Yavuz - 11:14

  Nasıl bir kuyruk var burada böyle 🙂 Saatlerce bekliyor ve içeriye giriyorlar. İyi ki daha önceden burayı rahatça gezmişim 🙂 Çok güzel ve tarihi bir yer. Etrafı biraz sıkıntılı yani her yerde alkol tüketiliyor. Hoşuna gidenler olabilir ama bu kadar da ortada tüketilmesi hoş değil. Çocuklarımızla dahi gezerken her yer açık hava mevhanesi gibi kokuyor. Buna rağmen gezilmesi gereken bir yer. İstanbul’a gidip de görmemek büyük eksiklik.

  Cevapla

  • Hüseyin
   Hüseyin - 11:24

   Alkol konusundaki durum benide rahatsız etti , ailece çoluğu çocuğuyla gelenler rahatsız olabilir . Bence küçük tedbirler alınarak durumu minimuma çekmek lazim. Neticede her kesime hitap eden beğenilen müthiş tarihi mekan.

   Cevapla

 • pınar küçük
  pınar küçük - 10:39

  Bu site gerçekten hazine 😉

  Cevapla

 • Darrin Henry
  Darrin Henry - 03:40

  We enjoyed our visit very much and would highly recommend it to anyone. Would suggest though going earlier in the day, perhaps 9am-10am so the sun isn’t so harsh for photos.

  Cevapla

 • Engin Selim
  Engin Selim - 17:00

  Kuleden manzara doğal olarak çok güzel. Ancak şunu söylemekte fayda var kuleyi dışarıdan izlemek bana çok daha güzel geliyor. Karaköy’de Bahçeşehir Üniversitesi lokalinden çektiğim üstteki fotoğrafta olduğu gibi. Çünkü kulenin manzarası ne kadar güzel olursa olsun, kuledeki manzara da kulenin kendisi hep eksik kalıyor gibi geliyor bana.

  Kulenin önünden ne zaman geçsem bir kuyruk görürdüm. Bu kuyruğu nedeni asansör. Kuleye içeride bilet alındıktan sonra asansör ile çıkılıyor. Kulede 2 asansör mevcut ve doğal olarak onların çıkıp inmesi beklenirken bir kuyruk oluşuyor. Ben saat 14 sularında gitmeme karşın 15 20 dakika beklemenin ardından kuleye çıkmayı başardım. Yani kuyruk çok da fazla gözünüzü korkutmasın.

  Kuleye çıkışta ilk 7 kat asansör ile çıkılıp diğer 2 kata merdivenle devam ediliyor. İnişte ise tüm katları merdivenle iniyorsunuz.

  Kuleyi benim ziyaret ettiğim saatlerde ziyaret edince biraz kalabalık oluyor ve o kalabalıkta kulede sıkış sıkış manzaranın tadını yeterince alamıyorsunuz. Bu yüzden kuleyi erken ziyaret etmek çok daha mantıklı olabilir.

  Cevapla

  • Site Yöneticisi ✅
   Site Yöneticisi ✅ - 01:20

   Değerli yorumunuz için çok teşekkürler 👍

   Cevapla

 • Kadir
  Kadir - 15:52

  Akşam gidecek olanlara önerim önceden rezerve edebilirseniz çok iyi olur.. biz eşimle birlikte gittik ve çok memnun kaldık.. manzarası yemekleri gayet iyiydi… Eğer gündüz gidecekseniz de giriş kuyruğu gözünüzü korkutmasın buna değecektir…

  Cevapla

 • muhammet
  muhammet - 20:58

  paylaşım için teşekkürler gayet güzel bir tanıtım sayfası.

  Cevapla

 • atilla
  atilla - 23:36

  onu bırakında o elektrik malzemeleri satan sokakta bir limonatacı var offf 🙂

  Cevapla

 • Cihangir
  Cihangir - 13:29

  muazzam bir görüntü.

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pardon! Bölüyorum ama;

Sayfamda bu kadar zaman geçirdiğine göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Tüm gezi listelerinin periyodik olarak yayına alındığı Youtube kanalımıza abone olarak bizi yakından takip edebilirsiniz.

ÜCRETSİZ ABONE OL