Köyceğiz’de Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel +10 Yer ?

Hakkında Bilgiler

Köyceğiz’de gezilmesi gereken yerler doğal güzellikleri ve tarihi dokusu korunmuş olan bu şirin ilçenin sahip olduğu tüm güzellikleri içermektedir. Muğla’nın en önemli ilçeleri arasında yer alan ve her yıl on binlerce yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaya devam eden Köyceğiz’de doğanın sunduğu güzellikler karşısında şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz.

Masmavi berrak denizin tadını çıkarmanız için de önerilerin yer aldığı listemizi takip ederek Köyceğiz’in görülmesi gereken her yerini keşfetmek için yeterli seçeneğe sahip olabileceksiniz.

Köyceğiz Gezilecek Yerler Listesi

Köyceğiz Gezi Haritası
Köyceğiz Gezi Haritası

Köyceğiz’de gezilecek yerler listemizi sizler için Google haritalar üzerinde de hazırladık. Köyceğiz gezi önerilerimizi Google haritalar üzerinde görüntülemek için tıklayın.

Kaunos Antik Kenti

Kaunos Antik Kenti
Kaunos Kaya Mezarları

Köyceğiz listemizde açılışı Köyceğiz’in tarihi yerleri ile yapmak gerekirse Kaunos Antik Kenti yapılabilecek en iyi seçimdir. Dalyan üzerinden yapılan tekne yolculuğunun ardından birkaç dakikalık doğa yürüyüşü ile ulaşabileceğiniz Kaunos Antik Kenti sadece Köyceğiz için değil ülkemiz için de önemli bir tarihi değerdir. M.Ö. 4. Yüzyıla dayanan kaya mezarların tarihi her ne kadar Romalılara dayanıyor olsa da Kaunos Antik Kenti’nde önceki dönemde ve Orta Çağ’da yaşamış uygarlıklardan izlere rastlanmaktadır.

Yapıldığı yıllarda liman olarak kullanılan fakat zamanla nehirlerin taşıdığı alüvyonlar nedeniyle liman özelliğini kaybeden Kaunos’da yapıldığı dönemlerde tersane bulunduğu bilgisi dönemi anlatan kitaplarda yer almaktadır. M.Ö. 6. Yüzyılda Perslerin istilası ile harap edilen antik kent Roma ve Pontus Krallığı egemenliğine girmesinin ardından M.Ö. 1. Yüzyılda bağımsızlığı kazanmıştır. Kaunos içerisinde kaya mezarların dışında Akropol, Roma Hamamı, tiyatro, heykel kaidesi ve tapınak yer almakta olup ziyaretçilerine pek çok uygarlıktan kalan sayısız eseri yakından inceleme şansı sunmaktadır.

  • Kaunos Antik Kenti hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.
  • Adres: Dalyan – Ortaca, Köyceğiz / Muğla
  • Giriş Ücreti: 14 TL
  • Konum bilgileri içi tıklayın.

Ekincik Koyu

Ekincik Koyları
Ekincik Koyu

Sadece Milas’ın değil, Muğla’nın en güzel koylarından kabul edilen Ekincik Koyu ilçenin sahip olduğu güzelliğin büyük bölümünü üstlenmektedir. Berrak ve masmavi denizi ile Köyceğiz’de denize girilecek yerler seçiminde sizi kararsız bırakmayacak olan Ekincik Koyu, yeşillikler içerisinde yer alan eşsiz manzarası ile izlemeye doyamayacağınız hoş bir manzarayı sizlerle paylaşmaktadır.

Köyceğiz’e yaklaşık 40 kilometre mesafede yer alan Ekincik Köyü’nde yer alan koyda çadır kurmak isteyenler için bir kamp yeri bulunmaktadır. Bölgede karavan tutkunları da düşünülmüş olup karavanla konaklanabilecek çadır kampı dışında bir kamp alanı bulunmaktadır. Dilerseniz günü birlik tekne turlarıyla dilerseniz köyde yer alan konaklama tercihleri arasında en uygun seçimi yaparak Ekincik Koyu’nun güzelliğini yaşayabilirsiniz.

Yuvarlak Çay

Yuvarlakçay
Yuvarlakçay

Yazın bunaltıcı sıcaklarında yöre halkının serinlemek amacıyla tercih ettiği Yuvarlak Çay Topgözü Kanyonu’nda yer almakta olup tıpkı yerel halk gibi ziyaretçilerin de sıcaktan bunaldığında kaçış noktası olabilmektedir. Serin suyuna kendinizi bıraktığınızda sıcağın bunaltıcılığından kurtulabilirsiniz.

Köyceğiz’deki doğal güzellikler arasında gösterilen Yuvarlak Çay ayrıca Alabalık tesislerince de zengindir. Tatlı su balık yetiştiriciliğinin geliştiği bu bölge alabalık yemek için doğru bir seçim olacaktır. Kanyon gezisi ve çayın sularında serinlemenin ardından açlık hissiniz için lezzetli bir alabalığa hayır diyemeyeceksiniz.

Sandras Dağı

Sandras Dağı
Sandras Dağı

Batı Torosların uzantısı olan Sandras Dağı Muğla bölgesinin en yüksek dağları arasında yerini alır. Mezarı bulunan ermiş Çiçek Baba’dan dolayı yörede Çiçek Baba Dağı olarak da bilinen dağın yüksek yerleri büyük yaşta anıt ağaçların yer almasına nedeniyle koruma altındadır. Karaçam ve sığ ormanların yanında alpin bitki örtüsünün yer aldığı Sandras Dağı ziyaretçilerine bulamayacakları temizlikte bir hava sunar.

En kaliteli kerestelerin yer aldığı Sandras Dağı ziyaretçilerine sunduğu mis gibi havanın dışında uçsuz bucaksız yemyeşil bir manzara hediye eder. Yüksek rakımda yer almasından dolayı havanın oldukça rahatlatıcı olduğu Sandras Dağı’nı ziyaret ederek sıcak yaz tatilinize serin ve huzurlu bir ara verebilirsiniz.

Köyceğiz Gölü

Köyceğiz Gölü
Köyceğiz Gölü

İlçenin simgesi haline gelmiş Köyceğiz Gölü, Köyceğiz’de görülmesi gereken yerler arasında özel bir yere sahiptir. 6300 hektar alan kaplayan Köyceğiz Gölü sahip olduğu doğal özellikler nedeniyle doğa dostlarının büyük ilgisiyle karşılaşmaktadır. Kefal balıklarının yumurtlama dönemi tercihleri arasında yer alan Köyceğiz Gölü 180’den fazla kuş çeşidine ev sahipliği yapmaktadır. Dalyan Boğazı ile Akdeniz’e bağlanan Köyceğiz Gölü’nde ayrıca tatlı ve tuzlu su karışımı küçük bir lagün gölü daha mevcuttur.

Gölde ayrıca küçük bir ada yer almakta olup bu adanın ismi halk arasında Hapishane Adası olarak kullanılmaktadır. Tarihte askeri amaçla kullanıldığı bilinen bu ada sonraki dönemlerde hapishane olarak adaya isminin verilmesinde etkili olmuştur. Ayrıca Cenevizlerden kalma kale kalıntılarının yer aldığı adayı da düşündüğünde hem kafanızı dinleyecek sakinliği size sunan, hem de tarihi bir öneme sahip Köyceğiz Gölü ziyaret edilmeden Köyceğiz’in hakkının verildiğinden bahsetmem mümkün olmayacaktır.

Ağla Yaylası

Tatilinizde temiz yayla havası almanın sizi hoşnut edeceğini düşünerek listemize Ağla Yaylası’nı ekledik. Çam ağaçlarının etrafını sardığı yayladaki mis gibi çar ormanı kokusuyla ciğerlerinizi tamamen doldurmak isteyeceksiniz. Köyceğiz’i ziyaret ettiğiniz tarihin Ağustos ayına denk gelmesi halinde yaylada yapılan şenliklere katılarak gezinizin en eğlenceli gününü geçirebilirsiniz.

Toparlar Şelalesi

Toparlar Şelalesi
Toparlar Şelalesi

Köyceğiz’de trekking yapılacak yerler var mı diye merak ediyorsanız Toparlar Şelalesi çevresinde bulunan sık çamlar bu ihtiyacınızı karşılamak için yeterli olacak. Köyceğiz’e yaklaşık 10 kilometre uzaklıkta bulunan Toparlar Şelalesi size unutulmaz manzaralarıyla güzel anlar geçirtmeyi başaracak. Dilerseniz şelale çevresinde yer alan sık çam ormanı içerisinde doğa yürüyüşü yapabilir, dilerseniz yorucu geçen çalışma hayatının stresini manzara ve su sesinin verdiği huzurda atabilirsiniz. Her ne amaçla ziyaret ederseniz edin, Toparlar Şelalesi’ni gördükten sonra buradan ayrılmak istemeyeceksiniz.

  • Toparlar Şelalesi hakkında detaylı bilgiler için tıklayın.
  • Adres: Döğüşbelen – Köyceğiz / Muğla
  • Giriş Ücreti: Giriş ücreti bulunmuyor.
  • Konum bilgileri için tıklayın.

Sultaniye Kaplıcaları

Toparlar Şelalesi
Toparlar Şelalesi

Ülkenin en yüksek radyoaktivitesine sahip kaplıcası olan Sultaniye Kaplıcaları, Köyceğiz’deki turistik yerler arasında en önemli bölgeler arasında yer alır. Romatizma, siyatik ve cilt hastalıklarının dışında kadın hastalıklarına da iyi geldiği bilinen Sultaniye Kaplıcaları her yıl on binlerce yerli turistin akınına uğramaktadır. Kullanım tarihi bakımından M.Ö. 100 yıllarına işaret edilen Sultaniye Kaplıcalarını Köyceğiz’in tarihinde önemli yer tutan Kaunosluların ilk kez kullandığı anlaşılmaktadır.

39 derece sıcaklığa sahip kaplıca suları içerisinde yer alan kükürt, sülfat, klorür, sülfür ve radon gibi elementler suyun yukarıda bahsettiğimiz hastalıklara şifa olmasının sebepleri arasında yer alır. Pek çok kişi kaplıcanın suyu içildiğinde iç hastalıklara iyi geldiğine inanmaktadır. Kaplıcanın bu denli meşhur olması ise tekerlekli sandalye ile gelen siyatik hastasının kaplıcada uygulanan 21 günlük kür sonrası yürüyerek ayrıldığının anlatıldığı rivayetlerdir. Şifalı suların iyileştirici ve rahatlatıcı gücü düşünüldüğünde Köyceğiz seyahatinizde ufak bir kaçamak yapmak için kaplıcaları ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Kulak Mesire Alanı

Kulak Mesire Alanı
Kulak Mesire Alanı – Foto: Şahin Özcan

Ağaçlarla çevrili olan Kulak Mesire Alanı, Kargıcak Çayı’nın göle döküldüğü noktada yer almaktadır. Yaklaşık 22 Bin metrekareye kurulu olan bu park, yorgunluğunuzu atmak için iyi bir istirahat noktası olmaya adaydır. Köyceğiz’deki parklar içerisinde sessiz ve huzurlu bir gün geçirmek isteyen ziyaretçiler Kulak Mesire Alanı’nda bekledikleri dinginliği elde edebilecekler.

Gedova Adası

Verimsiz Ova ismiyle bilinen Gedova Adası, sahip olduğu ilginç hikayesiyle ziyaretçiler üzerinde büyük merak uyandırmaktadır. Hristiyanların zulmünden kaçan bir Yahudi’nin yerleşerek Yehova ismini verdiği bu alan küçük bir iskeleye sahiptir. Etrafının ormanlarla çevrili olduğu Verimsiz Ova Köyceğiz seyahatinde farklı alternatifler arayan herkesin memnun kaldığı doğal bir ortam olma özelliği taşımaktadır.

Köyceğiz’e nasıl gidilir?

Köyceğiz - koycegiz nasil gidilir
Köyceğiz nerede? nasıl gidilir?

Köyceğiz’e gitmek diğer tüm il ve ilçelere gitmek kadar kolaydır. Ülkemizin her yerinden Muğla otobüs seferleri aracılığı ile Köyceğiz’e ulaşabilirsiniz.

Köyceğiz’e uçakla gelmek isteyenler bu bölgeye ulaşmak için en yakın Dalaman Havalimanı için uygun uçak biletleri bakabilirler. İstanbul – Dalaman Havaalanı ara uçuş süresi 1 saat 10 dakikadır.

Eğer Köyceğiz’e özel aracınız ile ulaşmak isterseniz İzmir – Aydın otobanı üzerinden > Gökova ve oradan da Köyceğiz’e ulaşabilirsiniz. Bazı noktalara mesafe bilgileri şu şekilde;

Muğla – Köyceğiz arası yaklaşık 50 kilometre ve 55 dakika sürmektedir.
İstanbul – Köyceğiz arası yaklaşık 745 kilometre ve 8 buçuk saat sürmektedir.
Ankara – Köyceğiz arası yaklaşık 615 kilometre ve 8 saat sürmektedir.
İzmir – Köyceğiz arası yaklaşık 275 kilometre ve 3 saat 15 dakika sürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.