Sazova Parkı Gezi Rehberi | Nerede, Giriş Ücretleri ve Detaylar

Hakkında Bilgiler

Gezi sitelerinde ve İnstagram’da görsellerine denk geldiğim ve adını bir türlü aklımda tutamadığım Sazova Parkı, Eskişehirlilerin ve ziyaretine gelen diğer komşu illerin merak odağı.

Bu yazıyı sonuna kadar okuyup incelediğinizde Sazova Parkına ait aklınızda oluşan tüm soru işaretlerine cevap bulmanızı umuyoruz.


EskişehirKütahya yolu üzerinde yer alan ve yaklaşık 400.000 m2 alan üzerine kurulu olan yer sahip olduğu tasarım ve içinde barındırdığı yapılar ile ülkemizin en özgün parkları arasında gösteriliyor.

Park içerisinde yer alan çok çeşitli yapı ve etkinlik alanları ile büyük küçük her yaştan gezginin gün boyu eğlenceli vakit geçirebileceği yer özellikle şehre ilk gez gelenlerin mutlaka Eskişehir gezilecek yerler listesinde yeri olmalı.

Sazova Parkı Resimleri

 

Sıradan bir parktan çok uzak bir görünümü olan Sazova Parkı‘nda gezmek ve eğlenmek için sıradışı yapılar bulunuyor. Parka giriş ücretli değil, ancak bu yapılara girmek için küçük miktarla ödemeniz gerekiyor.

Masal Şatosu

Masal Şatosu

 »  Çocukların algı dünyalarına hitap ederek hayal dünyalarını geliştirmek, interaktif oyunlarla kendilerini ifade edebilen bireyler yetişmesine olanak sağlamak ve çocuk iletişiminin gelişmesi hedeflenmiştir.

 »  Tasarım olarak Disneyland‘ı andıran Masal Şatosu Türkiye’de bulunan en önemli kule ve tarihi yapılardan izler taşıyor. İstanbul’daki Galata Kulesi ve Antalya’daki ünlü Yivli Minare, Masal Şatosu’nun mimarisine ilham veren yapılardan bazıları.

 »  Masal Şatosu Nasreddin Hoca, Dede Korkut ve Keloğlan‘ı çocuklarla buluşturup Türk Kültürü masallarını, fıkralarını, hikayelerini ziyaretçilere tanıtıyor, eğlenceyle eş zamanlı kültürel, sosyal gelişimi ve bilinçlendirmeyi bir arada sunuyor. Masal Şatosu 8 kule ve 18 kulecik olmak üzere toplamda 26 kuleden oluşmaktadır.

 • Ziyaret Saatleri: 10.00-17.00 arası
 • Giriş Ücreti: Tam bilet: 5TL – İndirimli: 2TL (öğrenci, 65 yaş üstü)
 • Pazartesi Günleri Kapalı

Korsan Gemisi

Korsan Gemisi

 »  Sazova Parkı’nda bulunan korsan gemisi, 1620 yılında İngiltere’den ABD’ye yolcu götüren ve ABD’deki insanlığın temelini atmasına vesile olan Mayflower adındaki gemi ile büyük benzerlik göstermekte.

 »  Korsan gemisinin kaptan köşkü ve alt katındaki odaların tasarımları gayet güzel hazırlanmış. Kaptan köşkünde korsanların temsili hayvanı papağan da es geçilmemiş. May Flower adlı korsan gemisinde suçluların cezalandırılması için zindan, çürümüş insan iskeleti, kaptan köşkü, gemide çalışan işçilerin hamakları ve alt kattaki mutfak bölümü görülebilir.

 • Ziyaret Saatleri: 09:30 – 21:30 arası
 • Giriş Ücreti: Tam Bilet: 3 TL – İndirimli: 1,5 TL. (öğrenci, 65 yaş üstü)

Hayvanat Bahçesi & Eti Sualtı Dünyası

Hayvanat Bahçesi & Eti Sualtı Dünyası

Hayvanat bahçesi: Sazova parkı içerisinde yer alan Hayvanat bahçesi 58 bin metrekare alanda kurulu olup 29 Nisan 2017 tarihinde ziyaretçilerine kapılarını açmıştır.

 »  Hayvanat bahçesinde Deve kuşu, Antilop, Zebra, Emu, Lama, Nandu, Mara, Paka, Kabibara, Oklu kirpi, Rakun, Lemur, Pelikan, Penguen, Fok, Geyik, Ceylan, Papağanlar, Sürüngenler, Maymunlar gibi 120’den fazla hayvan yer alıyor.

Eti Sualtı Dünyası: Konum olarak Hayvanat bahçesinin içerisinde olduğu için ikisini bir başlık altında yazmak istedim. Kuruluş tarihi 2014 olup Hayvanat bahçesinden önce açılmıştır.

 »  Eti ve Belediyenin ortak çalışması sonucu oluşturulmuştur. İçerisinde 123 farklı türden 2150 adet balığın yer aldığı akvaryumda, Kuzey Ege, Kızıldeniz, Atlas Okyanusu, Amazon Nehri ve Güney Amerika gölleri gibi bölgelerden çeşitli balık türlerini görebilirsiniz.

 • Ziyaret Saatleri: 10.00 – 18.00 arası
 • Giriş Ücreti: Tam Bilet: 10 TL – İndirimli: 5 TL (öğrenci, 65 yaş üstü)
 • Hayvanat Bahçesi ve Eti Sualtı Dünyası için tek bilet almanız yeterli.

Sabancı Uzay Evi

Sabancı Uzay Evi

 »  Sazova Parkı’nda dışarıdan bakıldığında büyük bir golf topunu andıran yapı Bilim Deney Merkezi‘ne bağlı Uzay Evi. Sabancı Vakfı’nın desteği ile yapılan yapıda, diğer gezegenlerle, yıldızlarla ve evrenin diğer mensuplarıyla ilgili sunumlar yapılıyor.

 »  Yaklaşık 100 kişi kapasitesi vardır. Bu özel salonda evren, uzay, galaksi, yıldız, dünya ve diğer gezegenlerle ilgili çok eğlenceli ve bilgilendirici 3 boyutlu sunumlar yapılıyor.

 • Ziyaret Saatleri: 11:00 – 15:00 arası
 • Giriş Ücreti: Tam Bilet: 10 TL – İndirimli: 5 TL (öğrenci, 65 yaş üstü)
 • Pazartesi Günleri Kapalı

Bilim, Deney Merkezi

Bilim, Deney Merkezi

 »  Eskişehir Bilim Deney Merkezi, geleceğimiz çocuklarımız için kuruldu. Bilimi seven, merak eden, sadece okuyarak değil, deneyerek ve gözlemleyerek öğrenmeyi hak eden çocuklarımız için hazırlandı.

 »  Bilgi donanımınıza bir hayli katkı sağlayacak olan bu merkezde, pişman olmayacağınız birkaç saat geçireceksiniz. Özellikle çocukların mekanizmaların çalışma mantıklarını çözebileceği, öğrenebileceği ve test edebileceği ortam hazırlanmış, ancak sadece çocuklara değil yetişkinlere de hitap ediyor. Bu bölümün ziyareti yaklaşık 1 saat sürebiliyor.

 • Ziyaret Saatleri: 13:00 – 15:00 ve 16:00 – 17:00 arası
 • Giriş Ücreti: Tam Bilet: 7 TL – İndirimli: 3 TL (öğrenci, 65 yaş üstü)
 • Pazartesi Günleri Kapalı

Sazova’da Tren Gezisi

Sazova’da Tren Gezisi

 »  Biniş durağı Sazova Parkı’nın hemen giriş bölümündedir. 15 dakika süren tam tur, Sazova Parkının her yerini görmenizi sağlıyor. Hafta sonları kalabalık olması biraz zahmetli olabilir, Tercihinizi kalabalık yokken kullanmanızı öneririm.

Giriş Ücretleri (2023)

Sazova Parkı’na giriş ücretsizdir. Bölümlere giriş ücretlidir. Tüm  ziyaret bilgileri ve giriş ücretleri hakkında detayları yazının öncesinde okuyabilirsiniz.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

# Sazova Parkı’na toplu taşıma ile ulaşmak oldukça kolay. Odunpazarı Evleri‘nin olduğu bölgeden 11 ve 17 numaralı belediye otobüsleri ile ya da şehir merkezindeki eski stadyumun arka köşesinde yer alan minibüs durağından 16 ve 38 numaralı minibüsler ile parka ulaşabilirsiniz.

# Sazova Parkı‘na aracınızla gitmek isterseniz geniş ve ücretsiz park alanları mevcut. Aracınızdan indikten sonra kısa bir yürüyüşle Sazova Parkı’na varırsınız.

Adres: Ulusal Egemenlik Bulvarı Sazova Mh. Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı  26150 Tepebaşı / Eskişehir

İletişim Bilgileri
Masal Şatosu: (0222) 300 00 15
Eti Su Altı Dünyası: (0222) 300 00 66
Bilim Deney Merkezi: (0222) 444 8 236
Sabancı Uzay Evi: (0222) 444 8 236


# Eğer yolunuz Eskişehir’e düşerse daha önceden hazırladığımız Eskişehir’de Gezilecek Yerler adlı yazımızı kendinize rehber edinebilirsiniz.

Yol Tarifi / Google Haritalar

 • Mustafa
  Mustafa - 17:30

  Acaba covid-19 nedeniyle şuan açık mı?
  Haziran 20 gibi gitmeyi düşünüyoruz.

  Yanıtla

 • yücel şişman
  yücel şişman - 21:05

  istanbuldan eskişehire gezmeye gidicez sazova parkı civarında bütçeyi zorlamayan otel öneriniz varmı?

  Yanıtla

  • gezilesiyer.com
   gezilesiyer.com - 21:11

   Yücel bey merhabalar,

   Şuan için otel tavsiyesinde bulunamıyoruz ancak bu konu hakkında çalışmalara başladık ve yakın zamanda sitemiz üzerinden civarda bulunan oteller hakkında bilgi edinebileceksiniz. Yinede size Eskişehir otellerine ve fiyatlarına göz atmanız için link bırakıyorum.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.