Palandöken Kayak Merkezi | Pistler, Konaklama ve Giriş Ücreti

Hakkında Bilgiler

Bu yazımızda kış aylarını oldukça yoğun ve uzun geçiren illerimizden biri olan Erzurum’da yer alan Palandöken Kayak Merkezi‘nden bahsedeceğiz. Ülkemizin en meşhur kayak merkezlerinden birisi olan Palandöken Kayak Merkezi’ne sadece ülkemizden değil, dünyanın dört bir yanından kaymak için gelenlerin olduğunu biliyor muydunuz?

Her yıl on binlerce misafiri ağırlayan bu kayak merkezinin dünya çapında da namı biliniyor. Hatta 2011 yılında 25. Dünya Üniversiteler Kış Oyunları burada yapılmıştı. Günümüzde turizm olarak Uludağ Kayak Merkezi‘nden sonra en çok ziyaret edilen Kayak merkezi konumundadır.

Palandöken Kayak Merkezi Pist Haritası
Palandöken Kayak Merkezi Pist Haritası

Erzurum il merkezine sadece 6 kilometre, Erzurum Havalimanına 15 kilometre uzaklık mesafesindedir. Daha fazla bilgiyi sayfanın sonunda ayrıntılarıyla sunacağım.

Palandöken Kayak Merkezi 1993 yılında resmi olarak hizmete sunulup turizme açılmış, işletmesini ise Erzurum Belediyesi üstlenmiştir.

Yılın hemen hemen 6-7 ayı bölgenin karla kaplı kalması turizmi oldukça canlı tutuyor. Kasım ayında açılan sezonun kapanması neredeyse Mayıs ayını buluyor.

Kayak Merkezinin, Erjter tepe denilen zirve nokta yaklaşık 3180 metre olup, başlangıç yüksekliği ise 2200 metredir. Ortalama 4500 kişilik 5 tane telesiyeji, 300 kişilik 1 adet teleski, 2000 kişilik 2 adet baby lifti, 1500 kişilik birde gondol lifti bulunmaktadır.

Palandöken Kayak Merkezi Pistleri

Palandöken Kayak Merkezi Pistleri
Palandöken Kayak Merkezi Pistleri

Haritadan da görebileceğiniz gibi en zirveden aşağıya doğru bulunan tüm kapak pistleri bu şekildedir. Görsel kafanızı karıştırabilir belki diye önemli bir kaç bilgiye şöyle değineyim.

Olimpiyatlara ev sahipliği yapan Palandöken Kayak Merkezinde 2 tane olimpik ve 22 tane pist bulunuyor. Uzunu kısası toplamda 28 kilometreden oluşuyor. En uzun kesintisiz kayabileceğiniz pist uzunluğu 12 kilometrelik olandır.

Pistlerin hepsi zorluk derecesine göre sınıflandırılmış durumdadır. Eğer amatör bir kayakçı iseniz kafanıza göre tüm pistlerde güvenliğiniz için kayamıyorsunuz. 22 adet pistten sadece 8 tanesi amatörler içindir. Diğerleri orta ve üst seviye kayakçılara hitap ediyor.

Kayak Malzemesi Kiralama

Kayak Malzemeleri
Kayak Malzemeleri

Çoğu kayak merkezinde olduğu gibi burada da kayak malzemesi kiralayabilir yahut satın alabilirsiniz. Bu arada kayak malzemesi alırken dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalara da dikkat çekmek isterim. Bazı ekipmanlar için boy ve kilo gibi gereksinimler gerekiyor. Malzeme seçerken size en uygununu aldığınızdan emin olun.

2020 – 2021 yılı için Palandöken’de kayak malzemeleri kiralama ücreti şu şekildedir.

 • Kayak Takımları (kayak, ayakkabı ve baton): 70 TL
 • Kask: 20 TL
 • Snowboard: 85 TL
 • Kızak: 20 TL

Bu fiyatlar kiralama içindir. Fiyatlar ise günlük olarak hesaplanır. (Kızak 2 saatlik) Size gerekli malzemelerde bunlardan oluşuyor. İster yanınızda getirin isterseniz buradan alın. Her ne kadar satın almanızı kolaylaştıracak dükkanlar olsa da piyasada çok daha uygun kıyafetler bulabilirsiniz.

Hatırlatma: Ayrıca kaymayı bilmeyenler için özel dersler verildiğini de hatırlatmadan olmaz. Eğitimler 1 saatlik olarak veriliyor ve kişi başı ücreti 250 TL‘den başlıyor. Bu fiyat tek kişiliktir ve kişi sayısı arttıkça fiyatta indirim oluyor. Siz yine de pazarlık yapmaya çalışın.

Skipass Ücretleri

Palandöken telesiyej biniş ücretleri
Palandöken telesiyej biniş ücretleri

Skipass’in anlamını bilmeyenler için şöyle açıklayayım. Skipass, kayak merkezlerinde bulunan telesiyej, teleski veya teleferik gibi ulaşım araçlarını kullanabilmeniz için gerekli olan bilete denir.

2020 – 2021 yılı için Skipass fiyatları şu şekildedir.

 • Tek çıkış: 15 TL
 • 10 çıkış: 90 TL
 • 50 çıkış: 270 TL
 • Limitsiz (haftaiçi): 70 TL
 • Limitsiz (haftasonu): 80 TL
 • Abonelik (1 sezon): 900 TL

Skipass temin edebileceğiniz satış noktaları bulunuyor. Kişi sayınıza göre en hesaplı olanı tercih edebilirsiniz. Palandöken pisti dışında diğer otellerinde kendine ait kayak pistleri bulunuyor. Otellerde konaklayanlar için liftleri yani teleferikleri ücretsiz kullanabilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi Konaklama

Palandöken Kayak Merkezi Otel Fiyatları
Palandöken Kayak Merkezi Konaklama ve Fiyatları

Palandöken Kayak Merkezi bünyesinde bulunan pek çok otel bulunuyor. Bunları sıralamadan önce Kayak merkezinin il merkezine yakınlığını vurgulamakta fayda var. Eğer yoğunluğa ve kaliteye göre size uygun otel bulamazsanız civarda yer alan Erzurum Otelleri‘ne göz atabilirsiniz.

Otel puanları odamax sitesinden alınmış olup sitemizin oteller ile hiç bir bağı yoktur. Otel ücretlerini üzerlerindeki bağlantılara tıklayarak anlık olarak görüntüleyebilirsiniz. Siz yinede memnuniyetiniz açısından oteller hakkında detaylı bir araştırma yapınız.

Yapılacak Aktiviteler

Palandöken Kayak Merkezi’nde kaymanın yanı sıra ATV yarışları veya Paintball gibi pek çok eğlence aktivitelerine de katılabilirsiniz. Otellerde bulunan sauna, hamam, spa ve termal sular gibi pek çok hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Kısacası sevdiklerinizle geçireceğiniz bu tatilde gününüzü eğlenceli hale getirebilecek pek çok etken bulabilirsiniz.

Nerede ve Nasıl Gidilir?

Palandöken Kayak Merkezi, ülkemizin Doğu Anadolu Bölgesinde yer alan Erzurum il sınırları içerisinde yer alıyor. Hatta Erzurum merkeze sadece 6 kilometre uzaklık mesafesindedir.

Özel aracınız ile sadece 10 dakikada ulaşabileceğiniz bölgeye, şehir merkezinden hareket eden dolmuşlarla da gidebilirsiniz.

Eğer bölgeye havayolu ile gelmek isterseniz de ulaşım sizi yormayacaktır. Çünkü Erzurum Havalimanı şehir merkezine 13 kilometre, Kayak merkezine ise 24 kilometre uzaklıktadır.

 • Adres: Yunusemre, Palandöken Yolu, Palandöken / Erzurum
 • Konum bilgileri için tıklayın.

# Eğer yolunuz Erzurum’a düşmüşse Erzurum’da gezilecek en güzel yerler adlı içeriğimize göz atmanızı öneriyoruz. Başka bir tanıtım yazısında görüşmek üzere. iyi gezmeler.

Yol Tarifi / Google Haritalar

 • Gezilesiyer.com
  Gezilesiyer.com - 04:40

  Palandöken Kayak Merkezi Tanıtım yazısı 29.02.2020 tarihinde yeniden güncellenmiştir.

  Yanıtla

 • Neslihan Değerli
  Neslihan Değerli - 14:11

  Palandöken Dağları özelliğini Erzurum Üniversite Kış Sporlarında daha iyi duyurmuş ve ondan sonra zaten değerli olan bu kayak merkezinin değeri daha da artmıştır.Zaten evvelden beri Erzurum deyince Palandöken Dağları hemen aklımıza geliyor.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!