Ana sayfa Türkiye Bursa Bursa’da Gezip Görülecek Yerler (detaylı)

Bursa’da Gezip Görülecek Yerler (detaylı)

Bursa gece hayatı, Bursa Otelleri, Bursa Konaklama yerleri, Bursa ucuz uçak bileti, Bursa kaplıcaları, Bursa gezi programı, Bursa turları, Bursa Araç kiralama, Bursa kahvaltı yapılacak yerler, Bursa Öğlen yemeği, Bursa Manzara, Bursa Tarihi yerler, Bursa gezilecek yerler. Bursa seyahat rehberi, Bursa gezi turları, Bursa Yöresel Yemekler, Bursa Hakkında bilgi, Bursa Tanıtımı, Bursa Hafta sonu, Bursa Günübirlik gezi

24356
PAYLAŞ
İnstagram hesabı açıldı. Takip etmek için; @gezilesiyer

Bursa’da şehir merkezi hariç 17 Adet ilçesi bulunmaktadır.

Osmangazi Nilüfer Büyükorhan Yıldırım Gemlik Gürsu
Harmancık İnegöl İznik Karacabey Keles Kestel
Mudanya Mustafakemalpaşa Orhaneli Orhangazi Yenişehir

Bursa’nın 2015 istatistiklerine göre 2.787.539 kişilik bir nüfusa sahip olup bir öndeki sayıma göre yaklaşık 50 bin kişilik bir artışı olmuştur.

Marmara Bölgesinin Güney Marmara bölümünde, 40° batı boylam ve 29° kuzey enlem daireleri arasında yer alır. Eski adı Hüdavendigâr’dır.

Doğal güzellikleri yanında gelişen sanayi, teknolojisi ve Dünya’nın ileri ülkelerinin ile eşit düzeye yükselten sanayi ve ticaret merkezi büyüyen nüfusu ile Türkiye’nin 4. büyük kenti, dünyaca ünlü ipeği, havlusu, tekstil ürünleri, İznik çinisi, Bursa bıçağı, kestane şekeri, şeftalisi, kebabı,Uludağ’ı, şifalı termal suları ve hamamları, turizm değerleri ile marka bir şehirdir.

Bursa‘nın ülkemizde olan önemi listenin üst sıralarındadır. Bil hassa Uludağ’ı duymayan kaldı mı merak konusu. Yaz kış hizmet veren Uludağ kayak merkezi ile bursa tatil yapmak için en gözde illerimizden diyebiliriz.

Eğer yolunuz Bursa ve çevresine düşerse komşusu olan Yalova, Balıkesir, Kütahya, Bilecik ve Sakarya ilerini de

Bursaspor Timsah Arena Stadyumu

Bursaspor Timsah Arena Stadyumu

Arena Stadyumu: Şehirdeki herkesin tartışmasız bir şekilde gönülden bağlı olduğu Bursaspor’un yıllardır bitmeyen timsah şeklindeki yeni stadyumudur.

Bursa Kent Müzesi

Kent Muzesi

Bursa Kent Müzesi: 1926 yılında Adliye Binası olarak inşa edilen yapı, 2004 yılında Bursa Kent Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Bursa Orhangazi Camii

Bursa Orhangazi Camii

Bursa Orhangazi Camii: Bursa’nın tarihine ve doğal güzelliklerine şahit olmak için güzel bir tatil planlıyorsanız, gezi listenizi şimdiden hazırlamanızı öneririz. Bursa Ulu Cami, Emir Sultan Camisi, Yeşil Cami, Bursa Kent Müzesi listenize dahil edebileceğiniz noktaların başında gelmektedir.

Zafer Plaza

Zafer Plaza

Zafer Plaza: Bursalı’ların meşhur buluşma noktalarından olan nam-ı diğer “Zafer”; yer altından birbirine bağlanan 3 binasıyla adeta bir yeraltı AVM’sidir. Uzaylıların yapmadığı tek piramit olarak tarihe geçtiği de rivayet edilmektedir.

Bursa Ulu Cami

Bursa Ulu Cami

Bursa Ulu Cami: Ulu Cami, Bursa’da en çok ziyaret edilen noktalardan biridir. Dış mimarisi kadar iç mimarisinden de etkileneceğiniz Bursa Ulu Cami’sinin çevresinde bulunan oteller ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

Hünkar Köşkü

Hünkar Köşkü

Hünkar Köşkü: Şehrin tarihine ışık tutan yapılarından biri de Hünkar Köşkü’dür. Abdülmecit döneminde av köşkü olarak inşa edilen yapı, Atatürk Köşkü ve Cumhuriyet Köşkü olarak da anılmaktadır. Atatürk Köşkü denilmesinin sebebi Atatürk’ün Bursa gezisi sırasında bu köşkte konaklamasıdır.

Bursa – Cumhuriyet Caddesi

Bursa - Cumhuriyet Caddesi

Cumhuriyet Caddesi: Ulucamii, Kapalıçarşı, Altıparmak gibi Bursa’nın en merkezi yerlerinin ortasında kalan Cumhuriyet Caddesi, nostaljik tramvayı ile eski tarihi kimliğine kavuşmuş durumda. İskender’den sonraki Bursa’nın en meşhur yemeklerinden olan Pideli Köfte’nin en güzel mekanlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Saitabat şelalesi

saitabat şelalesi bursa

Saitabat şelalesi: Bursa’nın 21 kilometre uzaklığındaki Saitabat Şelalesi de en görülesi yerlerden bir noktadır. Eğer Saitabat Şelalesi yakınındaki otellerin veya pansiyonların birinde konaklarsanız, tatilinize hem doğanın güzelliklerini hem de tarihin gizemli alanlarını kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz.

Tirilye

Tirilye-Mudanya-Bursa

Tirilye: Sırasıyla Misyalılar, Traklar, Antik Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından yerleşke olarak kullanılan Tirilye; dokusu korunmuş tarihi eserleri, sokakları ve bilhassa zeytini ile ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelir. Adını tiril tiril gezmekten mi aldığını bilmiyoruz ama yaz sıcaklarında esen efil efil imbatı her derde devadır.

Irgandı Köprüsü

Irgandı Köprüsü

Irgandı Köprüsü: Dünyada sadece Floransa, Venedik ve Bulgaristan’ın Lofça kentinde birer örneği bulunan 4 çarşılı köprüden biridir. İçerisindeki geleneksel el sanatları dükkanları ile de ayrı bir önemi olan köprü, çay ve kahve içmek için de ayrı bir güzelliğe sahip.

Uluabat Gölü

Uluabat-Gölü-bursa

Uluabat Gölü: Güzel bir efsaneye sahiptir Ulubat Gölü. Etkileyici atmosferinde vakit geçirirken, tertemiz havası, doğal güzellikleri ve ihtişamlı görüntüsü sizi kesinlikle etkisi altına alacak.

Suuçtu Şelalesi

Suuçtu-Şelalesi-bursa
Suuçtu-Şelalesi-bursa

Suuçtu Şelalesi: Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km. uzaklıkta bulunan ve ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılayan şelale, Bursa’nın ilçelerindeki doğal güzelliklerin başında gelir.

Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ

Uludağ Kayak Merkezi: Türkiye’nin kış turizmi açısından en önemli noktaları arasında olan Uludağ Kayak Merkezi, şehir merkezine oldukça yakındır. 11 bin 338 hektarlık alana hakim olan Uludağ Kayak Merkezi, kış tatilinde en çok tercih edilen bölgelerden biridir. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini gören Uludağ Kayak Merkezi, kış turizminin merkezi konumundadır.

Tophane

tophane bursa

Tophane: Bursa’yı en güzel gören yerlerden birisi olan Tophane, girişindeki Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleriyle adeta başlı başına bir saygı duruşu niteliğinde. Bursa’nın her yerinden duyulan Ramazan topu atışlarının da yapıldığı yer olan Tophane’den ses duymadan oruçlarını açmayan Bursalı’ların sayısı hala daha hiç de az değildir.

Yeşil Türbe

Yeşil Türbe

Yeşil Türbe: Her ne kadar ismi Yeşil olsa da dünyadaki en güzel Turkuaz tonuna sahip olan türbe, İznik Çini sanatının da en nadide eserlerinden birisi olarak kabul ediliyor. İsminin Yeşil’liğini ise bulunduğu semt olan Yeşil’den alan türbe, bulunduğu mevki itibariyle de eski Bursa’yı buram buram yaşatıyor.

Oylat Vadisi

Oylat Vadisi

Oylat Vadisi: Bursa-İnegöl’ün bir parçasıdır Oylat Vadisi. Yeşil doğası, benzersiz havası ve akarsuyuyla huzurun ana vatanıdır adeta. Oylat Vadisi, uzun bir keşif noktasıdır aynı zamanda. Her köşesinden bir güzelliğiyle göz kırpar misafirlerine. Bitki örtüsünü gürgen, çam, çınar, meşe ve ıhlamur ağaçları oluşturur. İçerisindeki şelalesi ve mağarası sizleri fantastik bir dünyaya sürükler.

İnegöl Ormanları

İnegöl Ormanları

İnegöl Ormanları: Türkiye’nin en yeşil alanlarından biri ve aynı zamanda en huzur verici, doğayla iç içe olabileceğiniz muhteşem bir yerdir İnegöl Ormanları. Bursa sınırlarında olan İnegöl Ormanları, sessizliğin içinde gizlenmiş olsa da ziyaretçi sayısı oldukça fazladır. Bursa tatilinizde İnegöl Ormanları yakınındaki otellerin birinde konaklayarak bu muhteşem doğanın içinde kendinize bir yer ayırabilirsiniz. Her taraf ağaç, her taraf tertemiz havayla sarılmış…

Nikaia Antik Kenti

iznik-antik-kenti

Nikaia Antik Kenti: Antik çağda önemli bir ticaret şehri özelliği taşıyan Nikaia Antik kenti, ismini Lysimakho’un eşinden almıştır. Altın çağını ise 2000 yıllık süresince Btyhnia Krallığına bağlı olduğu dönemde yaşamıştır.

Saltanat Kapısı

Saltanat-Kapısı

Saltanat Kapısı: Bursa‘nın tarihi semti Tophane’de yer alan ve Osmanlı’nın Bursa’ya giriş yaptığı kapı olan Saltanat Kapısı, Bursa’nın mistik havasının en güzel hissedildiği yer olsa gerek. Her cuma günü çalan mehter marşlarıyla ve ışık gösterileriyle kendinizi 3 kıtanın hakimi hissetmek hiç de zor olmuyor.

Koza Han

Koza Han

Koza Han: Tarihi dokusu ile bir çay içmeyi bile huzurlu hale dönüştüren Koza Han, Bursalıların çarşıya çıktıklarında uğradığı yegane yerlerdendir.

Alaaddin Bey Hamamı

alaaddin-bey-hamamı-bursa

Alaaddin Bey Hamamı: Bursa’yı yaşayan canlı bir tarih kente ve açık hava müzesi haline getirmek amacıyla 2300 yıllık Bitinya surlarından 600 yıllık Osmanlı eserlerine, Cumhuriyet dönemi yapılarından 8500 yıllık arkeolojik bölgelere kadar her alanda yoğun bir çalışma yürüten Büyükşehir Belediyesi, ecdat yadigarı bir değeri daha kente kazandırdı. Molla Fenari’nin torunu Alaaddin Ali Bey tarafından yaklaşık 520 yıl önce yaptırılan, yangınlar görüp, tekrar tekrar onarıldıktan sonra bir dönem tütün deposu olarak kullanılan ve 1985 yılından bu yana tamamen kaderine terk edilen tarihi hamam, restorasyonun ardından gündüz orijinal mimarisi, gecede ışıklandırma sistemi ile Yıldırım’ın en ayrıcalıklı mekanı haline getirildi.

Cumalıkızık Köyü

Foto: bizevdeyokuz

Cumalıkızık Köyü: Cumalıkızık otantik dokusunu iyi şekilde korumuş, şirin köylerimizden. Osmanlı İmparatorluğu’nda bir köyde yaşamak nasıl birşeymiş merak ediyorsanız, Cumalıkızık doğru adres..

6 YORUMLAR

  1. Bu kadar geniş içerik hazırladığını için site yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. Bursa resimlerle doyulamayacak bir şehir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here