Bursa’da Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel +25 Yer ?

Hakkında Bilgiler

Bursa’nın 2015 istatistiklerine göre 2.787.539 kişilik bir nüfusa sahip olup bir öndeki sayıma göre yaklaşık 50 bin kişilik bir artışı olmuştur.

Bursa’da şehir merkezi hariç 17 Adet ilçesi bulunmaktadır.

Osmangazi Nilüfer Büyükorhan
Yıldırım Gemlik Gürsu
Hamamcık İnegöl İznik
Karacabey Keles Kestel
Mudanya Mustafakemalpaşa Orhaneli
Orhangazi Yenişehir

Marmara Bölgesinin Güney Marmara bölümünde, 40° batı boylam ve 29° kuzey enlem daireleri arasında yer alır. Eski adı Hüdavendigâr’dır.

Doğal güzellikleri yanında gelişen sanayi, teknolojisi ve Dünya’nın ileri ülkelerinin ile eşit düzeye yükselten sanayi ve ticaret merkezi büyüyen nüfusu ile Türkiye’nin 4. büyük kenti, dünyaca ünlü ipeği, havlusu, tekstil ürünleri, İznik çinisi, Bursa bıçağı, kestane şekeri, şeftalisi, kebabı,Uludağ’ı, şifalı termal suları ve hamamları, turizm değerleri ile marka bir şehirdir.

Bursa‘nın ülkemizde olan önemi listenin üst sıralarındadır. Bil hassa Uludağ’ı duymayan kaldı mı merak konusu. Yaz kış hizmet veren Uludağ kayak merkezi ile bursa tatil yapmak için en gözde illerimizden diyebiliriz.

Eğer yolunuz Bursa ve çevresine düşerse komşusu olan Yalova, Balıkesir, Kütahya, Bilecik ve Sakarya ilerini de ziyaret edebilirsiniz.

Bursa’da Gezilecek Yerler Listesi

Bursa’da gezip görmeniz gereken en güzel yerleri sizler için hazırladık. Listemiz fotoğraflar ve detaylardan oluşmaktadır. Ayrıca Slayt Video‘ya bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bursa Kent Müzesi

Kent Muzesi

Bursa Kent Müzesi: 1926 yılında Adliye Binası olarak inşa edilen yapı, 2004 yılında Bursa Kent Müzesi olarak hizmete açılmıştır.

Orhangazi Camii

Bursa Orhangazi Camii

Bursa Orhangazi Camii: Bursa’nın tarihine ve doğal güzelliklerine şahit olmak için güzel bir tatil planlıyorsanız, gezi listenizi şimdiden hazırlamanızı öneririz. Bursa Ulu Cami, Emir Sultan Camisi, Yeşil Cami, Bursa Kent Müzesi listenize dahil edebileceğiniz noktaların başında gelmektedir.

Zafer Plaza

Zafer Plaza

Zafer Plaza: Bursalı’ların meşhur buluşma noktalarından olan nam-ı diğer “Zafer”; yer altından birbirine bağlanan 3 binasıyla adeta bir yeraltı AVM’sidir. Uzaylıların yapmadığı tek piramit olarak tarihe geçtiği de rivayet edilmektedir.

Bursa Ulu Cami

Bursa Ulu Cami

Bursa Ulu Cami: Ulu Cami, Bursa’da en çok ziyaret edilen noktalardan biridir. Dış mimarisi kadar iç mimarisinden de etkileneceğiniz Bursa Ulu Cami’sinin çevresinde bulunan oteller ve pansiyonlarda konaklayabilirsiniz.

Hünkar Köşkü

Hünkar Köşkü

Hünkar Köşkü: Şehrin tarihine ışık tutan yapılarından biri de Hünkar Köşkü’dür. Abdülmecit döneminde av köşkü olarak inşa edilen yapı, Atatürk Köşkü ve Cumhuriyet Köşkü olarak da anılmaktadır. Atatürk Köşkü denilmesinin sebebi Atatürk’ün Bursa gezisi sırasında bu köşkte konaklamasıdır.

Bursa – Cumhuriyet Caddesi

Bursa - Cumhuriyet Caddesi

Cumhuriyet Caddesi: Ulucamii, Kapalıçarşı, Altıparmak gibi Bursa’nın en merkezi yerlerinin ortasında kalan Cumhuriyet Caddesi, nostaljik tramvayı ile eski tarihi kimliğine kavuşmuş durumda. İskender’den sonraki Bursa’nın en meşhur yemeklerinden olan Pideli Köfte’nin en güzel mekanlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

Saitabat Şelalesi

saitabat şelalesi bursa

Saitabat şelalesi: Bursa’nın 21 kilometre uzaklığındaki Saitabat Şelalesi de en görülesi yerlerden bir noktadır. Eğer Saitabat Şelalesi yakınındaki otellerin veya pansiyonların birinde konaklarsanız, tatilinize hem doğanın güzelliklerini hem de tarihin gizemli alanlarını kolaylıkla ziyaret edebilirsiniz.

Tirilye

Tirilye-Mudanya-Bursa

Tirilye: Sırasıyla Misyalılar, Traklar, Antik Romalılar, Bizanslılar ve Osmanlılar tarafından yerleşke olarak kullanılan Tirilye; dokusu korunmuş tarihi eserleri, sokakları ve bilhassa zeytini ile ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında gelir. Adını tiril tiril gezmekten mi aldığını bilmiyoruz ama yaz sıcaklarında esen efil efil imbatı her derde devadır.

Irgandı Köprüsü

Irgandı Köprüsü

Irgandı Köprüsü: Dünyada sadece Floransa, Venedik ve Bulgaristan’ın Lofça kentinde birer örneği bulunan 4 çarşılı köprüden biridir. İçerisindeki geleneksel el sanatları dükkanları ile de ayrı bir önemi olan köprü, çay ve kahve içmek için de ayrı bir güzelliğe sahip.

Uluabat Gölü

Uluabat-Gölü-bursa

Uluabat Gölü: Güzel bir efsaneye sahiptir Ulubat Gölü. Etkileyici atmosferinde vakit geçirirken, tertemiz havası, doğal güzellikleri ve ihtişamlı görüntüsü sizi kesinlikle etkisi altına alacak.

Suuçtu Şelalesi

Suuçtu-Şelalesi-bursa
Suuçtu-Şelalesi-bursa

Suuçtu Şelalesi: Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km. uzaklıkta bulunan ve ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılayan şelale, Bursa’nın ilçelerindeki doğal güzelliklerin başında gelir.

Uludağ Kayak Merkezi

Uludağ

Uludağ Kayak Merkezi: Türkiye’nin kış turizmi açısından en önemli noktaları arasında olan Uludağ Kayak Merkezi, şehir merkezine oldukça yakındır. 11 bin 338 hektarlık alana hakim olan Uludağ Kayak Merkezi, kış tatilinde en çok tercih edilen bölgelerden biridir. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini gören Uludağ Kayak Merkezi, kış turizminin merkezi konumundadır.

Tophane

tophane bursa

Tophane: Bursa’yı en güzel gören yerlerden birisi olan Tophane, girişindeki Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleriyle adeta başlı başına bir saygı duruşu niteliğinde. Bursa’nın her yerinden duyulan Ramazan topu atışlarının da yapıldığı yer olan Tophane’den ses duymadan oruçlarını açmayan Bursalı’ların sayısı hala daha hiç de az değildir.

Yeşil Türbe

Yeşil Türbe

Yeşil Türbe: Her ne kadar ismi Yeşil olsa da dünyadaki en güzel Turkuaz tonuna sahip olan türbe, İznik Çini sanatının da en nadide eserlerinden birisi olarak kabul ediliyor. İsminin Yeşil’liğini ise bulunduğu semt olan Yeşil’den alan türbe, bulunduğu mevki itibariyle de eski Bursa’yı buram buram yaşatıyor.

Oylat Vadisi

Oylat Vadisi

Oylat Vadisi: Bursa-İnegöl’ün bir parçasıdır Oylat Vadisi. Yeşil doğası, benzersiz havası ve akarsuyuyla huzurun ana vatanıdır adeta. Oylat Vadisi, uzun bir keşif noktasıdır aynı zamanda. Her köşesinden bir güzelliğiyle göz kırpar misafirlerine. Bitki örtüsünü gürgen, çam, çınar, meşe ve ıhlamur ağaçları oluşturur. İçerisindeki şelalesi ve mağarası sizleri fantastik bir dünyaya sürükler.

İnegöl Ormanları

İnegöl Ormanları

İnegöl Ormanları: Türkiye’nin en yeşil alanlarından biri ve aynı zamanda en huzur verici, doğayla iç içe olabileceğiniz muhteşem bir yerdir İnegöl Ormanları. Bursa sınırlarında olan İnegöl Ormanları, sessizliğin içinde gizlenmiş olsa da ziyaretçi sayısı oldukça fazladır. Bursa tatilinizde İnegöl Ormanları yakınındaki otellerin birinde konaklayarak bu muhteşem doğanın içinde kendinize bir yer ayırabilirsiniz. Her taraf ağaç, her taraf tertemiz havayla sarılmış…

Nikaia Antik Kenti

iznik-antik-kenti

Nikaia Antik Kenti: Antik çağda önemli bir ticaret şehri özelliği taşıyan Nikaia Antik kenti, ismini Lysimakho’un eşinden almıştır. Altın çağını ise 2000 yıllık süresince Btyhnia Krallığına bağlı olduğu dönemde yaşamıştır.

Saltanat Kapısı

Saltanat-Kapısı

Saltanat Kapısı: Bursa‘nın tarihi semti Tophane’de yer alan ve Osmanlı’nın Bursa’ya giriş yaptığı kapı olan Saltanat Kapısı, Bursa’nın mistik havasının en güzel hissedildiği yer olsa gerek. Her cuma günü çalan mehter marşlarıyla ve ışık gösterileriyle kendinizi 3 kıtanın hakimi hissetmek hiç de zor olmuyor.

Koza Han

Koza Han

Koza Han: Tarihi dokusu ile bir çay içmeyi bile huzurlu hale dönüştüren Koza Han, Bursalıların çarşıya çıktıklarında uğradığı yegane yerlerdendir.

Alaaddin Bey Hamamı

alaaddin-bey-hamamı-bursa

Alaaddin Bey Hamamı: Bursa’yı yaşayan canlı bir tarih kente ve açık hava müzesi haline getirmek amacıyla 2300 yıllık Bitinya surlarından 600 yıllık Osmanlı eserlerine, Cumhuriyet dönemi yapılarından 8500 yıllık arkeolojik bölgelere kadar her alanda yoğun bir çalışma yürüten Büyükşehir Belediyesi, ecdat yadigarı bir değeri daha kente kazandırdı.

Molla Fenari’nin torunu Alaaddin Ali Bey tarafından yaklaşık 520 yıl önce yaptırılan, yangınlar görüp, tekrar tekrar onarıldıktan sonra bir dönem tütün deposu olarak kullanılan ve 1985 yılından bu yana tamamen kaderine terk edilen tarihi hamam, restorasyonun ardından gündüz orijinal mimarisi, gecede ışıklandırma sistemi ile Yıldırım’ın en ayrıcalıklı mekanı haline getirildi.

Cumalıkızık Köyü

Cumalıkızık Köyü: Cumalıkızık otantik dokusunu iyi şekilde korumuş, şirin köylerimizden. Osmanlı İmparatorluğu’nda bir köyde yaşamak nasıl birşeymiş merak ediyorsanız, Cumalıkızık doğru adres..

 • Rüçhan
  Rüçhan - 11:32

  Merhaba, ulu cami yakınında gezilebilecek tarihi mekanlar nerelerdir? Yürüyerek yada toplu taşıma ile gidilebilir mi?

  Yanıtla

  • gezilesiyer.com
   gezilesiyer.com - 12:26

   Ulu cami şehir merkezindedir. Şehir merkezinde Koza Han, Saltanat Kapısı, Yeşil Türbe, Tophane, Zafer Plaza, Orhangazi Camii gibi yerleri gezebilirsiniz.

   Yanıtla

   • Rüçhan
    Rüçhan - 13:36

    Teşekkür ederim.

    Yanıtla

 • sibel yılmaz
  sibel yılmaz - 16:49

  Merhaba, istanbuldan bursa kaplıcalarına günü birlik gidip gitmişkende gezmek istiyoruz ailece, hangi adımları izlemeliyiz acaba? Otel tavsiyeniz var mı? birazda hesaplı olsun istiyoruz.

  Yanıtla

  • Site Yöneticisi
   Site Yöneticisi - 17:30

   Sibel hanım merhabalar,

   Hadi günü birlik Bursa turu yapalım şuan.

   Ailece bu yağışlı havalarda gitmeyi düşünüyorsanız özel aracınızın olduğunu varsayıyorum. Orhan gazi köprüsünü kullanırsanız geçiş için: gidiş 130tl + dönüş 130tl gibi bir rakam ödeyeceğinizi bilmenizi isterim. Maliyeti az olan yolları tercih ederseniz arabalı vapur ve feribotlardan yararlanabilirsiniz.

   Havaların soğuk olması nedeniyle bana sorarsanız kaplıcayı günün sonuna bırakın, önce Uludağ kayak merkezine teleferikle çıkıp güne biraz heyecanla başlayın. (Kaymanız şart değil)

   Uludağ teleferik serüveniniz bittikten sonra Merkezde bulunan Ulucami‘yi ziyaret edin. Öğlen namazını orada kılın. Ulucami arka çıkışından Uzun çarşıya girin. Bursa yöresine ait bin bir çeşit hediyelik eşya bulabilirsiniz. Kestane şekerinin tadına bakın. vaktinizin büyük bir bölümünü orada harcayabilirsiniz. Yürüme mesafesi uzaklıkta olan Orhan Gazi ve Osman Gazi türbelerine çıkın. Yukarıda Tophane başlıklı saat kulesini göreceksiniz. Balkonu şahanedir, tüm Bursayı ayaklarınızın altına almış gibi hissediyorsunuz. Cumalıkızık Köyü diyeceğim ama malesef gitmediğim için ne kadar uzaklıkta ve kaplıcaya girmeniz için size ne kadar zorluk çıkartır bilemediğimden onu sizin tercihinize bırakıyorum. Kısaca Bursa merkez zaten baştan aşağı tarih kokuyor gidip sizde göreceksiniz.

   Reklam olacağından kaplıca için Otel tavsiye edemiyorum. Otel tavsiye sitelerinden bütçenize en uygun oteli kendinizin seçmenizi öneririm. Fiyatlar ortalama Hamam 60tl kese 30tl masaj 30tl gibi bir rakamdır.

   Umarım faydası olur, dönüşte düşüncelerinizi yazmanızı bekliyoruz.

   iyi gezmeler..

   Yanıtla

  • ramazan
   ramazan - 12:25

   Merhaba bursalı olarak sıze tavsıyem arabalı vapur ıle pendık yalova yapabılırsınız 60 tl yada dıger ıdo ferıbotunu kullanırsanız da olur
   bursa merkezde hanlar hamamlar mevcut hamam olarak formback hotel yada kervansaray merkezı konumdadır

   Yanıtla

 • Zehra inan
  Zehra inan - 18:57

  Gölyazi nerde mutlaka girulmesi gereken bir yer

  Yanıtla

  • Uğur Toğrul
   Uğur Toğrul - 17:16

   Bursa İzmir yolu istikametinde merkeze yaklaşık 30-35 km mesafededir.

   Yanıtla

 • Sedef
  Sedef - 23:57

  Yapmış olduğunuz içerikli bilgiler için teşekkürler…

  Yanıtla

 • Burcu
  Burcu - 18:14

  Misi köyü de var ayrıca kozahan pirinçhan ipekhan var. İznik gölü var.

  Yanıtla

 • Nur gacemer
  Nur gacemer - 21:32

  Cumalıkızık unutulmuş

  Yanıtla

  • Site Yöneticisi ✅
   Site Yöneticisi ✅ - 16:46

   Ekledik 🙂

   Yanıtla

 • erkan kaz
  erkan kaz - 07:29

  Bu kadar geniş içerik hazırladığını için site yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. Bursa resimlerle doyulamayacak bir şehir.

  Yanıtla

  • Sanane
   Sanane - 10:03

   Yani ben bursayi gezdim demek için 1000 TL gözden çıkarmanız gerek ?

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!