Çelikhan Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 7 Yer (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Adıyaman’ın doğal güzellikleriyle meşhur ilçelerinden biri olan Çelikhan’ın en güzel yerleri hakkında bir gezi listesi hazırladık. Çelikhan gezilecek yerler listemize başlamadan önce ilçe hakkında birkaç genel bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyoruz. Çelikhan ilçesi 651 km2’lik bir alana sahip. Çelikhan ilçesinin nüfusu yaklaşık olarak 16 bin kişiden oluşuyor ve ilçede karasal iklim gözleniyor. Dilerseniz Çelikhan turistik yerler seçilerek oluşturulmuş Çelikhan gezilecek yerler listemize başlayalım.

Çelikhan Gezilecek Yerler Listesi

Mesire yerleri, doğal su kaynakları ve şifalı içmeleriyle tabiatın bütün güzelliklerini gözler önüne seriyor Çelikhan. Çelikhan’ın en güzel yerleri ise turistler ve yöre halkı tarafından oldukça rağbet gören doğal alanları. Sizler için Çelikhan turistik yerler seçilerek bir liste hazırladık. Ayrıntılı bilgi verdiğimiz Çelikhan gezilecek yerler listesine dilerseniz başlayalım.

1.  Çelikhan İçmesi

Çelikhan İçmesi
Çelikhan İçmesi

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından incelenmiş ve çeşitli hastalıklara şifa olduğu söylenen Çelikhan içmesi her yıl binlerce misafirini ağırlıyor. Şifa kaynağı Çelikhan içmesi hakkında üzücü olan durumsa çevresinde herhangi bir düzenleme yapılmamış olması.

2. Jari Yaylası

Jari Yaylası
Jari Yaylası

Tertemiz havası ve buz gibi doğal su kaynaklarıyla her yıl yöre halkı ve çevresinden birçok misafirini ağırlıyor. Jari Yaylası’nı güzel kılan doğal kaynaklardan biriyse Jari Suyu. Jari Yaylası’nda bulunan en soğuk su olarak biliniyor. Günübirlik gelen turistlerin yanı sıra sahip olduğu kamp yerleriyle doğaseverleri de ağırlıyor.

3. Çat Barajı (Abdülharap Gölü)

Çat Barajı
Çat Barajı

Çat Barajı Abdülharap Gölü üzerinde bulunan bölgenin önemli yerlerinden biridir. Çat Barajı’nı önemli kılansa baraja hiçbir şekilde atık veya kanalizasyon sularının karışmaması. Tertemiz bir görüntü ve çevre sunan Çat Barajı etrafında gelen misafirlerinin yemek yiyebilecekleri mekanlarda bulunuyor.

Çat Barajı’nı önemli kılan diğer bir detaysa eşine rastlanılması oldukça zor olan yüzen adacıklar. 2000 yılı aşkın sürede oluşabilen bu adacıklar doğa harikası görüntüsüyle tam bir tabiat harikası. Olta balıkçılığı için elverişli ortamın oluşmasına olanak sağlıyor.

4. Doğanlı Çınarı Tabiat Anıtı

Doğanlı Çınarı Tabiat Parkı
Doğanlı Çınarı Tabiat Parkı

2006 yılında Anıt Ağaç olmasına karar verilmiş olan Doğanlı çınarı yaklaşık 550 yaşında. Neredeyse altı asırlık bu çınar 40 metrelik boyuyla tabiatın ihtişamını gözler önüne seriyor.

Hemen yanı başında bulunan su kaynağı bulunan Doğan Çınarı volkanik kumlu toprak yüzeyinde bulunuyor. Çevresindeki mesire yerleriyle doğayla iç içe, huzur dolu piknik keyfi yaşamanızı sağlıyor.

5. Zerban Mesire Alanı

zerban mesire alanı
zerban mesire alanı

Yöre halkında yaşayan Aleviler için kutsal sayılan ve efsanelere konu olmuş Zerban suyunun çevresinde kurulmuş Zerban Mesire Alanı. Yılın belli döneminde gerçekleştirilen Zerban Şenliklerinde yöre halkı mesire alanında bulunan türbeyi ziyaret ediyor ve Zerban suyundan içiyor. Mesire alanlarıyla ve efsanelere konu olmuş Zerban suyuyla doğal güzelliklerin yanı sıra yöre halkının kültürünü de yansıtıyor.

6. Koyupınarı Yaylası

Yaz aylarında merkezde ve çevre illerde yaşayanların vazgeçilmez tatil yerlerinden biri Koyupınarı Yaylası. 2000 metre yüksekliği ve el değmemiş doğal yapısıyla gelen misafirlerine huzur veriyor. Yaylada bulunan mesire yerleri piknik yapabilme imkânı sunarken yaylada konaklama imkânı bulunan yapılarda bulunuyor.

7. Havşeri Pınarı

Sahip olduğu söğütlük alan ve buz gibi suyuyla hem bulunduğu köydeki yöre halkının hem de dışarıdan gelen turistlerin uğrak yerlerinden bir tanesi. Tam bir tabiat harikası olan Havşeri Pınarı piknik yapmak isteyenlere serin ve temiz bir hava sunuyor. Tertemiz suyunun sadece ilçeyi değil aynı zamanda Adıyaman’ı da beslemesi için tek çare olduğu düşünülüyor.

Mesire alanları, sahip olduğu su kaynakları ve asırlık çınarıyla Çelikhan gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Dilerseniz Adıyaman gezilecek yerler listemize göz atarak Adıyaman’da gezebileceğiniz yerleri detaylı şekilde görebilirsiniz.

  • Ülker-Yavuz ÖNTAŞ
    Ülker-Yavuz ÖNTAŞ - 15:07

    Gezilecek yerlerin merkeze uzaklığı ve yol durumu hakkında bilgi verilmemiş. Biz karavan turizmi açısından tanımak istedik.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.