Gölbaşı Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 5 Yer (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Adıyaman’ın meşhur ilçeleri arasında yer alan Gölbaşı’nın en güzel yerleri seçilerek hazırlanan yazımızda gezebileceğiniz yerler hakkında detaylı bilgi verdik. Gölbaşı gezilecek yerler listesine başlamadan önce ilçe hakkında genel birkaç bilgi sunmak istiyoruz. Gölbaşı ilçesi 784 km2’li yüzölçümüne ve 49.253 kişilik nüfusa sahip bir ilçe. Gölbaşı ilçesinde karasal iklim gözleniyor.

Gölbaşı Gezilecek Yerler Listesi

Tam anlamıyla tabiat harikası olan Gölbaşı ilçesi meşhur gölleri ve tabiat parklarıyla ülkemizin doğal güzelliği zengin ilçelerinden biri. Gölbaşı turistik yerler listesi doğal alanları ve tarihi eserleriyle gelen turistlere keyifli tatil fırsatı sunuyor. Sizler için hazırladığımız listedeyse Gölbaşı’nın en güzel yerleri konu aldık. Dilerseniz Gölbaşı gezilecek yerler listemize vakit kaybetmeden başlayalım.

Gölbaşı Gölü

Gölbaşı Gölü
Gölbaşı Gölü

İlçeye ismini veren Gölbaşı Gölü eşsiz doğal güzelliğiyle gelen misafirlerine huzurlu zaman geçirmenin garantisini veriyor. Gölün etrafında bulunan parklar ve mesire alanı piknik yapmaya olanak sağlıyor. Araç trafiğine kapalı olan bölge spor ve yürüyüş alanlarına sahip.

Ayrıca ilerleyen zamanlarda Gölbaşı Gölü’nün su sporlarına kazandırılması planlanıyor. Yöre halkından ve dışarıdan birçok turisti misafir eden Gölbaşı Gölü’nün diğer bir özelliğiyse nilüfer çiçeği. Nilüfer çiçeği genel olarak bulunduğu yerlerde tek renk olarak mevcuttan Gölbaşı Gölü’nde iki renk olmasıyla dikkat çekiyor.

  • Adres: Gölbaşı / Adıyaman
  • Konum bilgileri için tıklayın.

Altınlı Köprü

Altınlı Köprü
Altınlı Köprü

Hakkında pek çok söylenti ve rivayetin bulunduğu ilçenin meşhur yapılarından biri Altınlı Köprü. Söylentilerin bazıları Altınlı Köprü’de Roma krallarından birinin altınlarının saklı olduğunu söylerken bazıları Deli Dumrul hikayesinde geçen meşhur köprü olduğunu söyler. Rivayetler bir yana köprünün kimin tarafından inşa ettirildiği bilinmiyor. 4 kemer göze sahip ve 83 metre uzunluğunda olan tarihi köprü mimarisinde Osmanlı döneminden de izler barındırıyor.

Azaplı Gölü

Azaplı Gölü
Azaplı Gölü

Azaplı Gölü, Gölbaşı Gölü’ne kanal vasıtasıyla bağlı ve tatlı suya sahiptir. Gölün sahip olduğu tatlı su balık yetiştiriciliğine elverişli olmasıyla bilinir. Ayrıca sahip olduğu 25 metre derinlikle bölgede bulunan en derin göldür.

  • Adres: Gölbaşı / Adıyaman
  • Konum bilgileri için tıklayın.

Vijne Köprüsü

Vijne Köprüsü
Vijne Köprüsü

Gölbaşı ve Tut ilçeleri arasında bağlantı kurulmasını sağlayan bu köprü tarihi yapılardan biri. İki kemeri bulunan tarihi köprünün bir kemeri hasarlı olduğu için geçiş için ahşap hatıllar kullanılıyor. Vijne Köprüsü ilçenin önemli tarihi eserlerinden bir tanesi. Tarihi köprünün Selefkiler döneminde inşa edildiği tahmin ediliyor.

Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı

Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı
Gölbaşı Gölleri Tabiat Parkı

İlçede bulunan ve birbirine kanal yoluyla bağlı olan Gölbaşı, Yeşilova ve Azaplı göllerini kapsayan tabiat parkı hem yöre halkının hem de turistlerin ilgisini çeken bölgelerden bir tanesi. Fotoğrafçılık, bisiklet turu ve kuş gözlemciliği gibi pek çok faaliyetin gerçekleştirebildiği bölge doğal güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakan doğal yaşam alanına sahip.

  • Adres: Aşağıazaplı / Gölbaşı / Adıyaman
  • Konum bilgileri için tıklayın.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.