Gerger Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 7 Yer (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Adıyaman’ın ilçelerinden olan Gerger ilçesiyle ilgili detaylı bir gezi listesi hazırladık. Gerger’in en güzel yerleri seçilerek hazırlanan yazımıza geçmeden önce ilçe hakkında birkaç kısa bilgi paylaşmak istiyoruz. Gerger ilçesinin nüfusu bilinen son verilere göre 18 bin 244 kişiden oluşuyor ve 702 km2’lik yüz ölçümüne sahip. Gerger ilçesinde karasal iklim hakimdir.

Gerger Gezilecek Yerler Listesi

Gerger ilçesi Adıyaman’ın hem tarihiyle hem de doğal güzellikleriyle meşhur ilçelerinden bir tanesi. Gerger turistik yerler bakımından oldukça zengin bir ilçe olup her yıl binlerce turisti ağırlıyor. Kültürüyle, tarihi eserleriyle ve eşsiz doğasıyla Gerger gezilecek yerler listesi bir hayli kabarık. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan Gerger gezilecek yerler listesine başlayalım.

1. Üzeyir Peygamber Türbesi

Üzeyir Peygamber Türbesi
Üzeyir Peygamber Türbesi (foto: kulturportali.gov.tr)

Gerger ilçesinde bulunan tarihi ve dini öneme sahip bir türbedir Üzeyir Peygamber Türbesi. Türbenin inşasının tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmese de 19. Yüzyıl olduğu tahmin ediliyor.

Bölge halkıysa türbede bulunan arpa biçimindeki taşların hala var olmasını Üzeyir Peygamber’in bir kerameti olarak sayıyor. Yerli ve yabancı pek çok turistin ilgisini çeken türbenin yanında camii bulunuyor.

  • Adres: Sutepe / Gerger / Adıyaman
  • Konum bilgileri için tıklayın.

2. Sülüklü Göl Mesire Yeri

Sülüklü Göl Mesire Yeri
Sülüklü Göl Mesire Yeri

Gerger ilçesinin şifalı olmasıyla ünlü yeridir Sülüklü Göl. Gölün içerisinde bulunan sülüklerin ve çeşitli bitkilerin şifalı olduğu biliniyor ve pek çok insan şifa bulmak amacıyla Sülüklü Göl’ü ziyarete geliyor. Sülüklü Göl’ün etrafında bulunan mesire yerleriyse gelen ziyaretçilerine doğayla baş başa piknik keyfi sunuyor. Çeşitli ağaçlarında bulunduğu mesire yerine her yıl binlerce insan geliyor.

  • Adres: Kütüklü / Gerger / Adıyaman
  • Konum bilgileri için tıklayın.

3. Gerger Kalesi

Gerger Kalesi
Gerger Kalesi

Gerger Kalesi ilçenin en meşhur tarihi yapılarından. Kalenin tek kötü tarafıysa kaleye gidişin zor olması. Fakat köklü tarihe sahip Gerger Kalesi’ni görebilmek adına katlanılan bu zorluğa değiyor. Gerger Kalesi yukarı ve aşağı olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Gerger Kalesi’nin Kommagene Krallığı dönemine ait olduğu biliniyor. Bunun yanı sıra kalede İslami döneme ait eserlerde bulunuyor.

Gerger Kalesi’nin giriş bölümündeyse camii bulunuyor. Bir dönem kaleyi alan Müslümanlarca yaptırıldığı bilinen camii üzerinde çeşitli yazıtlar bulunuyor. Tarihi anlamda köklü tarihe sahip olan Gerger Kalesi ilçenin en önemli turistik yerlerinden biri.

  • Adres: Yeni, Gerger / Adıyaman
  • Konum bilgileri için tıklayın.

4. Yaban Nergisleri

Yaban Nergisleri
Yaban Nergisleri

Yılın iki ayı ortaya çıkan yaban nergisleri doğa harikası bir görüntü yaratıyor. Üçkaya Köyü’nde uzun yıllardır yetişen nergis çiçekleri muhteşem manzaralar ortaya çıkarıyor. Çeşit çeşit renkleri ve harika kokularıyla yaban nergisleri her yıl onlarca turisti Üçkaya Köyü’ne çekiyor.

5. Gözetleme Kulesi

Gözetleme Kulesi
Gözetleme Kulesi

Roma dönemine ait olduğu bilinen Gözetleme Kulesi askeri amaçlarla yapılmış. Fırat Nehri’ni görebilen bir konumda bulunan Gözetleme Kulesi 10 metre yüksekliğine sahip. 2 katlı olan Gözetleme Kulesi’nin kapısının üzerinde şekli kılıcı andıran bir kabartma bulunuyor. Bu kabartmanın mitolojilerin efsane kahramanı Herkül’e ait olan bir sopa olduğu düşünülüyor.

6. Gerger Kanyonu

Gerger Kanyonu
Gerger Kanyonu

Doğa severlerin ve özellikle üniversite öğrencilerin sıklıkla gezi için tercih ettiği Gerger Kanyonu sunduğu muhteşem manzaralara sahip. Yöre halkı ve yakın çevresinden ziyaretçilerinin bol olmasına rağmen yine de istenilen ziyaretçi sayısına ulaşamadı. Fakat bilinmesi gerekiyor ki mesire yerleri, sosyal alanlar, mağaralar ve kayalıklarla pek çok olana sağlıyor.

Gerger Kanyon’unda bulunan mesire yerinin çevresinde bulunan barajsa ayrı bir ortam sağlıyor. Doğayla iç içe, eğlenceli bir gün geçirmek isteyenlerin mutlaka uğraması gereken yerler arasında bulunuyor Gerger Kanyonu.

7. Kurdek Yaylası

Kurdek Yaylası Gerger ilçesinin en renkli yeri dersek yalan olmaz! Zira yaz aylarında gerçekleştirilen şenlikler ve festivaller eğlenceli anlar ortaya çıkarıyor. Gerger ilçesinin en yüksek yaylası olmasıyla meşhur olan Kurdek Yaylası tertemiz havası ve buz gibi su kaynaklarıyla gelen misafirlerine eşsiz bir gün yaşatıyor. Yaylanın temiz ve ferah havasının yanı sıra tabiatın yeşilliği insanı adeta büyülüyor, kendine aşık ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.