Kahta Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 7 Yer (Detaylı)  

Hakkında Bilgiler

Kahta sahip olduğu 1.359 km2’lik yüzölçümü ve 122 bin 774 kişilik nüfusuyla Adıyaman’ın en büyük ilçesi. Kahta ilçesi karasal iklimin özelliklerini gösterir. Kahta sadece sahip olduğu yüzölçümüyle Adıyaman’ın en büyük ilçesi olmakla kalmıyor, aynı zamanda sahip olduğu doğal ve tarihi güzelliklerle de Adıyaman’ın en zengin ilçesi.

Kahta turistik yerler bakımından oldukça zengin olduğu için sizler için hazırladığımız Kahta gezilecek yerler listemiz bir hayli uzun. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan Kahta’nın en güzel yerleri detaylıca anlatılmış olan Kahta gezilecek yerler listesine başlayalım.

Kahta Gezilecek Yerler Listesi

Kahta gezilecek yerler listesi oluştururken Kahta’nın sahip olduğu kültür mirasını en güzel ve en detaylı şekilde anlatmaya çalıştık. Kahta turistik yerleri konu aldığımız listemize dilerseniz başlayalım.

Nemrut Dağı

Nemrut
Nemrut Ören Yeri

Sadece Kahta ilçesinin değil Adıyaman’ın adını bütün dünyaya duyuran Nemrut Dağı dünyanın 8. harikası olarak tarihe geçmiş bir yer. Olağanüstü manzaraları ve eşsiz heykelleriyle Nemrut Dağı köklü tarihiyle her yıl binlerce turisti kendine çekiyor.

Güneşin doğuşunu ve batışını karşılayan heykelleri, bölgede bulunan eski dönemlerden kalma mezarlar ve daha niceleriyle her yıl turist akınına uğruyor. Nemrut Dağı’na gezi yapacaksanız sizi birkaç konuda uyarmamız gerekiyor.

Öncelikle Nemrut Dağı’na çıkış biraz meşakkatli. Bu nedenle yaşlı veya herhangi bir engeli bulunan yakınınızla geziye katılacaksanız tedbirli olmalı ve çevrede bulunan Nemrut Dağı’na çıkmak için kullanılan binek hayvanlarından faydalanmalısınız. Nemrut Dağı’na yapacağınız gezi sırasında rahat kıyafetler ve ayakkabılar giymenizde fayda var.

Ayrıca gün doğumu ve batımını size muhteşem manzaralar eşliğinde sunacak heykellerin yanına giderken yanınıza sizi sıcak tutacak hırka tarzı kıyafetler almanızı öneririz. Çünkü belli saatlerde serin olabiliyor. Herkesin mutlaka görmesi gereken kültür mirası arasında bulunan Nemrut Dağı bütün ihtişamıyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

 • Nemrut Dağı hakkında bilgiler için tıklayın.
 • Adres: Nemrut Dağı Yolu, Kâhta / Adıyaman
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Arsemia Ören Yeri

Arsemia Ören Yeri
Arsemia Ören Yeri

Arsemia Ören Yeri tarihi, Kommagene Krallığı’na dayanıyor. Kommagene Krallığı’nın yazlık yaşam merkezi olarak bilinen ören yerinde Anadolu bölgesinde şu ana kadar bulunmuş en büyük Grekçe yazıt bulunuyor. Kayaya oyulmuş halde bulunan Grekçe yazıt Arsemia Ören Yeri’nin en ihtişamlı yeri. Arsemia Ören Yeri’nde bulunan tarihi kalıntılar yazıtla sınırlı kalmıyor.

Grekçe yazıtın bulunduğu bölgenin hemen alt kısmında bir dehliz bulunuyor. Bu dehlizde gıda depolamak ve dini işlevleri gerçekleştirmek için kullanıldığı biliniyor. Arsemia Ören Yeri’nde bulunan kabartma heykellerse ayrı bir güzelliğe sahip. Heykellerden birine Apollon figürü diğerineyse Appolon ve Kral Antiochos’un selamlaşma sahnesi işlenmiş. Mitolojik unsurların bolca bulunduğu Arsemia Ören Yeri her yıl binlerce turistin akınına uğruyor.

 • Adres: Girne, Kâhta / Adıyaman
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Kahta Kalesi

Kahta Kalesi
Kahta Kalesi

Yapılış hikayesi Hititlere dayanan Kahta Kalesi’nde Memlükler döneminde yapılan birtakım çalışmalarda mevcut. Aynı zamanda Kahta Kalesi içerisinde Kommagene sarayı da bulunuyor. Sadece tek bir girişin mevcut olduğu kalenin iç kısmında pazaryerleri, hapishane, camii, çeşitli konutlar ve zindan gibi yapılar bulunuyor.

Hititler tarafından inşa edilen Kahta Kalesi’nde bulunan eserlerin birçoğu Memlükler dönemine ait. Fakat yapı Osmanlı döneminde de aktif olarak kullanılmış. 350 metre yüksekliğe sahip kayalar üzerine inşa edilmiş olan Kahta Kalesi yüksekliği ve ihtişamlı görüntüsüyle Kahta’ya gelenlerin mutlaka görmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

 • Adres: Kocahisar Köyü, Kâhta / Adıyaman
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Karakuş Tümülüsü

Karakuş Tümülüsü, Adıyaman
Karakuş Tümülüsü, Adıyaman

Bölgenin en ilgi çekici tarihi eserleri arasında yer alıyor Karakuş Tümülüs’ü. Kommagene Krallığı’nın dört kraliçesinin mezarı burada bulunuyor. Anıt mezarların olduğu yerde günümüze ulaşabilmiş dört tane de sütun bulunuyor. Oldukça ihtişamlı sütunların üzerlerinde aslan, kartal ve boğa heykelleri bulunuyor. Her heykel ayrı bir anlam ve derinlik içeriyor.

Boğa ve aslan heykelleri yer yüzündeki gücü temsil ederken kartal gökyüzünde ki gücü temsil ediyor. Görkemli duruşları ve içerdikleri derin anlamlarla bu heykellerin bulunduğu bölgede güneşin doğumunu ve batımı izleyebilirsiniz. Emin olun size eşsiz manzaralar sunacaktır.

 • Karakuş Tümülüsü hakkında daha fazla bilgi için tıklayın.
 • Adres: Karşıyaka Mahallesi, Bağözü / Kâhta / Adıyaman
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Şeytan Köprüsü

Kahta çayı üzerinde bulunan köprü mimari açıdan Selçuklu döneminin izlerini taşıyor. Nymhhois Arsemia adıyla da bilinen Şeytan Köprüsü bölgenin ilgi çekici eserleri arasında bulunuyor.

 • Adres: Kocahisar / Kâhta / Adıyaman
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Cendere Kanyonu

Cendere Kanyonu
Cendere Kanyonu

Cendere Kanyonu tam anlamıyla bir doğa harikası. Turizm açısından tam anlamıyla gereken ilgiyi göremese de yıl içerisinde belirli boyutlarda yerli ve yabancı turistler ziyaretçi olarak bölgeye geliyor. Cendere Çayı üstünde bulunan kanyon sahip olduğu manzaralar ve doğal güzelliklerle huzur dolu bir atmosfere sahip.

Kanyon yapısı itibariyle yüzmeye ve balık tutmaya olanak sağlıyor. Tabiatın güzelliklerinden faydalanmak ve piknik yaparak eğlenceli bir gün geçirmek istiyorsanız Cendere Kanyonu’nu gezi rotanıza mutlaka eklemelisiniz.

Cendere Köprüsü

Cendere Köprüsü
Cendere Köprüsü

Roma mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Cendere Köprüsü Romalılar tarafından yaptırılmış ikinci büyük köprü olarak biliniyor. Anıtsal Roma mimari örneği olmasıyla da ayrı bir önem arz ediyor. Köprüyü mimarlık ve mühendislik harikası yapan diğer bir detaysa depreme dayanıklılığı ön plana alınarak inşa edilmiş olması.

İlk inşasında 4 sütuna sahip olan köprü dönem içerisinde bir sütunun yıkılmasıyla günümüze 3 sütunlu olarak gelmiş. İnşasındaki ince detaylarla dikkat çeken köprü Kahta’nın önemli yapılarından.

 • Cendere Köprüsü hakkında detaylı bilgi için tıklayın.
 • Adres: Burmapınar Köyü/ Kahta / Adıyaman
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.