Karataş Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 5 Yer (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Tarihte büyük imparatorluklara ev sahipliği yapmış olan Adana’nın ilçesi Karataş, yaz dönemlerinde turizm açısından Adana’nın ön plana çıkan en önemli yerlerindendir. Gezilecek yerler bakımından da oldukça zengin bir ilçedir. Özellikleri sahil ve plaj havası almak isterseniz ilk gideceğiniz yer Karataş Plajı olacaktır.

1957 yılında ilçe olan Karataş, Adana merkeze yaklaşıl 50 kilometre uzaklıktadır. Tarihi, yani Karataş’ın oluşumu M.Ö. 1000’li yıllara dayandığı söylenir. O dönemde adı Magarsus olarak konulmuş ve antik kent olarak kullanılmıştır.

2018 yılı nüfus sayımlarına göre 24.560 kişilik bir nüfusa sahip olduğu, bu sayının geçen ki sayıma bakıldığında az da olsa arttığı gözlenmektedir. Bölgenin önemli bir ticaret merkezi ve liman kenti olduğu ortadadır. Bu sebeptendir ki sanatsal ve kültürel açıdan oldukça zengin hale gelmiştir.

Komşu illerde bulunan tatilciler için uğrak bir nokta haline gelen Karataş, doğal güzellikler ve tarihi miraslar barındırmaktadır. Ayrıca deniz ürünleri bakımından önemli bir bölge olup, doğayla iç içe olmak isteyenler içinde kamp alanları barındırıyor.

Karataş Gezilecek Yerler Listesi

Karataş Plajı

adana-karatas-plaji

Karataş Plajı: Sadece Türkiye’nin değil dünyanın sayıl uzun kumsalları unvanına sahiptir. İnce kumu sayesinde yılın her mevsimi denize girebilmeniz mümkündür.

Magarsus Ören Yeri

Magarsus Ören Yeri

Magarsus Ören Yeri: Karataş İlçesi’nin 4 km. batısında Dört Direkli mevkiinde yer alıyor. Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait yazıtlar ile sikkeler ile diğer resmi belgelerde kentin ismi hep Mallos olarak geçmekte. Söylentilere göre zamanında Büyük İskender bu tapınağa gelmiş ve kurban töreni düzenlemiş. Magarsus Ören Yeri içerisinde limana bakan kısımda bir kale ve tiyatro salonu bulunuyor.

Akyatan Gölü ( Ağyatan Gölü / Lagünü)

Akyatan-golu

Akyatan Gölü: Göl ile birlikte tüm alanı kaplayan Akyatan Kuş Cenneti, ortalama 3100 hektarlık bir alana sahiptir. Denize dar bir boğaz ile bağlantı kuran Akyatan Kuş Cenneti, yırtıcı kuş, pelikan ve leyleklerin göç yolu üzerinde bulunuyor.

Tuzla Gölü

karatas-tuzla-golu

Tuzla Gölü: Karataş’ın bir diğer güzelliği ise Tuzla Gölü. Burada da bir çok çeşit kuşlar ve balık türleri bulunuyor. Balık zenginliği bakımından ülkemizin en bereketli yerlerin başında geliyor.

Osmanlı Hanları

Osmanlı Hanları ise Karataş’ ta Türkleşen kültürün bir simgesidir. Osmanlılar’dan ancak 2 han ayakta kalabilmiştir. Bunlardan biri 1782 yılında yaptırılan Menzil Han diğeri ise çarşı içerisinde bulunan 1608 yılında yapılmış bir Osmanlı hanıdır.

  • Kurtkulağı Kervansarayı
  • Misis Kervansarayı
  • Gön Hanı Kapısı
  • Bedesten
  • Tuz Hanı
  • Karataş Menzil Hanı
  • Soluhan Kervansarayı
  • Kesirhan

 #  Eğer yolunuz Adana’ya düşmüşse Adana Gezilecek Yerler adlı içeriğimiz inceleyebilir, konuyu kendinize rehber edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!