Tufanbeyli Gezilecek Yerler Listesi | En İyi 6 Yer (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Adana‘nın ilçelerinden biri olan Tufanbeyli ilçesiyle ilgili hazırladığımız Tufanbeyli gezilecek yerler listemizi değerli okurlarımıza sunmadan önce ilçe hakkında birkaç bilgi vermek istiyoruz. İlçe nüfusu 2019 verilerine göre 17 bin 667 kişiden oluşuyor.

Karasal iklimin özelliklerini barındıran ilçe pek çok turistik yere sahip. Sizler için bu yerleri Tufanbeyli turistik yerler listesinde bir araya getirdik.

Tufanbeyli Gezilecek Yerler Listesi

Tufanbeyli köklü tarihe sahip antik kentleriyle bölgeye gelen misafirlerinin ilgisini çekiyor. Sizler için ilçede bulunan tarihi antik kentleri ve tabiat harikası yaylalarıyla Tufanbeyli’nin en güzel yerleri listesini hazırladık.

Özellikle kültür tatili yapmayı seven kişilerin oldukça ilgisini çekecek olan Tufanbeyli gezilecek yerler listesi detaylı bilgi içeriyor.

Şar Antik Kenti

Şar Antik Kenti
Şar Antik Kenti

İlçenin Şar köyünde bulunan antik kent en ilgi çekici mekanlarından biri. Tarihi çok eski yüzyıllara dayanan ve çoğu eseri Roma medeniyetinden kalma olan antik kenti gezerken kendinizi tarihin tozlu raflarında bulacaksınız. Antik kentin en dikkat çekici yanıysa amfi tiyatro kısmı.

Alt tarafından vahşi hayvanların tutulduğu mahzenlerin bulunduğu amfi tiyatro mimarisi ve görüntüsünün ihtişamıyla hayranlık uyandırıyor.

 • Adres: Şar, Tufanbeyli / Adana
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Alakapı

Alakapı
Alakapı

Şar Antik Kenti’nde bulunan yapılar arasında Alakapı. Mitolojik değere sahip olan kapının boyutu ihtişamlı bir duruş sergilerken üzerine işlenmiş motifler görenlerde merak uyandırıyor. Tufanbeyli ilçesinin kıymetli eserleri arasında yer alan kapının Ana Tanrıça Tapınağı’nın kapısı olduğu biliniyor.

 • Adres: Şar, Tufanbeyli / Adana
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Kırık Kilise

Şar Antik Kenti

Anıt mezar olarak inşa edilmiş Kırık Kilise restore işlemi sonrası Tufanbeyli kültür mirasına katılmış tarihi kalıntılardan bir tanesi. Şar Antik Kenti’nde bulunan eserlerden bir diğeri olan kilise bölgede günümüze ulaşabilmiş en sağlam eser.

İlk inşası yapıldığında anıt mezar olan kilise Bizans hakimiyetine geçtiği dönemde çeşitli eklemelerle kilise haline getirilmiş. Bizans Dönemi mimarisini net bir şekilde inceleyebildiğimiz kilise dikkat çeken eserler arasında bulunuyor.

 • Adres: Şar, Tufanbeyli / Adana
 • Giriş Ücreti: Ücretsiz
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Kaya Mezarları

Kaya Mezarları
Kaya Mezarları

Hitit dönemine ait mezarlar köyün hemen girişinde bulunuyor. Mezarları dikkat çekici kılansa mezarların şekli. Ağlayan kadın ve bağıran erkek görüntüsüne sahip olan mezarlar ürkünç görünse de bölgeye gelen turistlerin dikkatini çekiyor.

Hanyeri Kaya Anıtı

Hanyeri Kaya Anıtı
Hanyeri Kaya Anıtı

Hanyeri Köyü’nde bulunan anıt ilçeyi cazip kılan tarihi yapılardan bir diğeri. Hayli yüksek olan anıtı uzaktan inceleyebilirsiniz. Anıt üzerinde bulunan kabartmaysa ilgi çekici.

Kabartma üzerinde bulunan erkek figürünün Hitit prensi veya dönemin önemli kişilerinden biri olduğu düşünülüyor. Hakkında çok fazla bilgi bulunmayan kabartma oldukça ilgi çekici kalıntılar arasında.

 • Adres: Hanyeri, Tufanbeyli / Adana
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Kürebeli Yaylası

kurebeli yaylasi
kurebeli yaylasi

Şehrin kirli havasından ve bunaltıcı gürültüsünden uzakta, doğayla iç içe dinginlik dolu bir tatil istiyorsanız Kürebeli Yaylası’nda mutlaka kamp yapmalısınız. Kamp yapmak için birebir olan Kürebeli Yaylası bol miktarda su kaynağına sahip olmasının yanı sıra gelen ziyaretçilerine kartpostalları aratmayan manzaralar sunuyor.

Kürebeli Yaylası’nda kamp yapmayı düşünüyorsanız kamp için gerekli olan bütün ihtiyaçlarınızı temin ederek yola çıkmalısınız.

Tufanbeyli gezilecek yerler listesi Kürebeli Yaylası’yla son buluyor. Dilerseniz sizler için hazırladığımız Adana gezilecek yerler listesine de göz atabilirsiniz.

 • Feramuz Buyukhan
  Feramuz Buyukhan - 17:35

  Olumsuz yonu dunyada koministlik biter bizim tufanbeylide bitmez .daha bir cok insan orman kanularina gore hareket eder cabuk sinirlenir arkasini onunu ogrenmeden cahilce kavga ederler termiksantrelde kavga cikarmalari gibivb normelde misafirperver yardim sever hos gorulu de birbirlerinede olsalar keske. Sukur az

  Yanıtla

 • Feramuz Buyukhan
  Feramuz Buyukhan - 17:30

  Slm ben Feramuz buyukhan TUFANBEYLIDE EN GUZEL GEZILECEK YER DAMLALI GAFAROGULLARI YAYLASI GOO BEL(YESIL BEL) CATAL PINAR, TAHTALIPINAR, SAKCALIK DEVELIOGLU YAYLASI KISIK ESKI YAYLA, KABAKTEPE SOGUTLUDERE, CEVLIGIN KAYA, CATAL PINAR VE TOZLU KOYU ARKASINDA KI DEDEBELI ORADA ERENLER HAK DOSTLARI YATIYOR CUNUP GIDERSENIZ SU KACIYOR KAYADAN CIKAN SU ORAYA GUSUL BOY ABDESTI ALIP OYLE GIDECEKSINIZ VE GEZBEL HANYERININ ARKASI VE DAMLALI KOYUNUN SRKASINDAKI KALECIK DAGI VE OREN YERI TOMAS BARAJ HALAKALAR DELIKLI TAS FIYRAT DAGI KUCUK FIYRAT BUYUK FIYRAT DAGI…VE ICME DOGANLI VE KOCCAGIZ KOYU ARASINDA 7 SENEDE BIR CIKAR☝️✍🇹🇷🕋❤📖🌍🤲⚘❤🤲👌👍

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Bu sitede sağ tuş kullanımı için giriş yapmanız gerekiyor.