ceyhan-yilan-kale
Yılan Kale

Adana’nın ilçeleri arasında yer alan Ceyhan, Adana merkezden yaklaşık 35 kilometre doğusunda yer alıyor. 1.424 km² lik bir yüzölçümlük bir alana sahiptir. Bir Akdeniz iklimine sahip olan Ceyhan, önemli bir tarım şehridir. Ceyhan Adana’nın en gözde yerlerinden biridir diyebiliriz. Ceyhan adına daha fazla bilgi istersiniz diye sizin için araştırdık.

Ceyhan Hakkında Bilgiler

2019 sayımlarına göre ortalama 160.000 bir nüfusa sahip olan Ceyhan, üzerinde bir çok medeniyete yer vermiştir. Roma dönemi ve Selçuklular zamanında çok kıymetliydi. Bu yüzden tarihe yer bırakmış kalıntılara rastlamak mümkün. Buda Ceyhan’da gezilecek yerler listemizde tarihi yerler bir hayli fazla olacak anlamına geliyor.

Ceyhan Gezilecek Yerler Listesi

Adana’nın turizm açısından en çok ziyaret edilenler arasında yerini alan Ceyhan, şehrin tüm tarihi kesimine ayna oluyor. Listeyi elimizden geldiğince kabarık tutmaya çalıştık. Eğer yolunuz Ceyhan’a düşmüşse bizim önerilerimiz haricinde yerler keşfettiyseniz yorum olarak bizlere gönderebilirsiniz. Ceyhan’da gezilecek yerler şu şekilde;

1. Yılan Kale

ceyhan-yilan-kale

Yılan Kale: İsminin neden yılan konulduğu sorusu geldi ilk aklımıza. Meğer bu kalenin bir kaç doğruluğu tartışılsa da hikayesi varmış. Halk arasında vücudunun yarısı yılan olan bir kadın vardı hatırladınız mı? Şahmeran. İşte onun yaşadığı yer olarak söyleniyor.

2. Kurtkulağı Kervansarayı

Kurtkulagi-Kervansarayi-adana

Kurtkulağı Kervansarayı: Oldukça ilgi gören Kervansaray Kurtkulağı Menzilinde bulunup, bir Osmanlı menzil handır. Ceyhan’dan 12 kilometre uzaklıktadır. Hüseyin Paşa tarafından 1659 yılında yaptırılmıştır.

3. Tumlu Kalesi

tumlu-kalesi-ceyhan

Tumlu Kalesi: Ceyhan ile İmamoğlu’na bağlanan yol üzerinde yer alır. Büyük bir alana sahip yüksek bir tepe üzerine inşa edilmiştir. Ceyhan’dan yaklaşık 18 kilometre uzaklıktadır. Adını Tumlu köyünden alıyor. İlgisiz kaldığı için tahrip olan kale, kısa zaman önce restorasyon yapılmıştı.

4. Durhasan Dede Türbesi

Durhasan Dede Türbesi: Ceyhan ilçesinin Durhasan köyü girişindeki bir tepede asırlık bir meşe ağacının altında bulunan Durhasan Dede Türbesi, 1717 ila 1720 arasında yapıldığı biliniyor. Durhasan Dede Osmanlı padişahı IV. Murat’ın şeyhlerinden biriydi.

5. Anavarza Kalesi

anavarza-kalesi-ceyhan

Anavarza Kalesi: Kaynaklarda Anavarza Kalesi diye de geçen bu yapı; tiyatrolar, su kemerleri, hamamlar, mozaik yapılar, kiliseler, kuleler, surlar ve kalelerden oluşan, 143 dönümlük bir alana yayılmış olan bir antik kenttir. Adana şehir merkezinin 70 km kuzeydoğusunda yer alan kale, Kadirli, Kozan ve Ceyhan ilçe sınırlarının kesiştiği yerde bulunmaktadır.

 #  Adana – Ceyhan’da gezilecek en popüler 5 noktadan bahsettik. Eğer yolunuz Adana ve çevresine düşerse daha önceden hazırladığımız Adana’da Gezilecek Yerler listemizde Adana’ya ait tüm bilgileri inceleyebilirsiniz. (Ne yenir, ne içilir gibi..)

Adana’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul - Adana arası mesafe bilgileri
İstanbul – Adana arası mesafe bilgileri

Adana’ya isterseniz havayolu, karayolu ve demiryolu ile kolayca ulaşabilirsiniz.

Eğer kendi özel aracınızla gidecekseniz, ulaşım bilgileri şöyle;

İstanbul – Adana arası 935 kilometre ve 11 buçuk saat sürmektedir.
Ankara – Adana arası 480 kilometre ve 6 saat sürmektedir.
Mersin – Adana arası 70 kilometre ve 1 saat sürmektedir.
Hatay – Adana arası 185 kilometre ve 2 buçuk saat sürmektedir.
Gaziantep – Adana arası 225 kilometre ve 2 saat 40 dakika sürmektedir.

Türkiye’nin her bir yerinden Adana’ya Karayolu ile ulaşım için bir çok otobüs seferleri bulmak mümkündür. Uçakla gitmek isteyenler Adana Şakirpaşa Havaalanı adına en uygun biletleri araştırabilirler.

İlginizi Çekebilecek Faydalı Bağlantılar

BİR YORUM YAZIN | yazmadan önce

Please enter your comment!
Please enter your name here