Yüreğir Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 6 Yer (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Yüreğir ilçesi Adana’nın turistik yerleri bakımından zengin ilçeleri arasında bulunuyor. Yüreğir turistik yerler hakkında hazırladığımız listeye geçmeden önce sizlere ilçe hakkında genel bilgileri sunmak istedik.

Yüzölçümü 1.538 km2 olan Yüreğir ilçesinin nüfusu 415 bin 198 kişiden oluşuyor. Yüreğir ilçesi Akdeniz ikliminin özelliklerini barındırıyor. Dilerseniz Yüreğir’in en güzel yerleri seçilerek hazırlanmış Yüreğir gezilecek yerler listemize başlayalım.

Yüreğir Gezilecek Yerler Listesi

Adana‘nın gözde turistik ilçelerinden biri olan Yüreğir tarihi anlamda pek çok zenginliğe sahip. Sizler için oluşturduğumuz Yüreğir turistik yerler listesinde antik çağlar ve sonrası dönemlerle ilgili bolca eser bulunuyor. Tarihi yerleri gezmek ilginizi çekiyorsa Yüreğir gezilecek yerler listemizi okurken çok eğleneceksiniz.

Atatürk Evi Müzesi

Atatürk Evi Müzesi
Atatürk Evi Müzesi

Adana, Kurtuluş Savaşı’nda yeri önem arz eden şehirlerimiz arasında bulunuyor. Atatürk’ün pek çok kez ziyarete geldiği biliniyor. Bu ziyaretlerinden birindeyse Suphi Paşa evinde kalıyor. Konak 1980’li yıllara gelindiğinde müze haline getiriliyor.

Müze içerisinde Atatürk’ün Adana ziyaretiyle ilgili çok sayıda fotoğraf bulunuyor. Bunun yanı sıra etnograf kalıntılara da yer verilen müze ziyaretçilerine tarih şöleni sunuyor.

 • Giriş ücreti: Ücretsiz.
 • Ziyaret saatleri: 08:00 – 17:00 saatleri arasında
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Misis Ören Yeri

Misis Ören Yeri
Misis Ören Yeri

Kuruluşu milat öncesine dayanan Misis Ören Yeri çağlar boyunca savaşlara neden olmuş İpek Yolu üzerinden geçer. Bu anlamda eski yüzyılların önemli ticaret bölgelerinden biri olarak anılır. Amfi tiyatro başta olmak üzere çok sayıda Roma dönemi kalıntılara sahip olan Misis Ören Yeri Romalılardan sonra Bizans ve Osmanlı medeniyetlerinin etkisinde kalmış.

Öyle ki ören yerinde Osmanlı mimarisine sahip bir su sarnıcı bulunuyor. Kalıntılar arasında birde kilise bulunuyor. Kilisenin en dikkat çekici yanıysa içerisinde bulunan Arapça mezar taşları. Çağlar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış Misis Ören Yeri gezinizin en keyifli kısmı olacaktır.

 • Adres: Eski Misis, Yüreğir / Adana
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Misis Mozaik Müzesi

Misis Mozaik Müzesi
Misis Mozaik Müzesi

Misis Ören Yeri ve çevresinde yapılan kazılarda bulunmuş mozaiklerin sergilendiği müze oldukça ilgi çekici. Yine Roma dönemine ait olduğu düşünülen mozaiklerin sergilediği müzede çeşitli figürlerin işlendiği mozaikler göz dolduruyor.

Çeşitli hayvan figürlerinin yanı sıra insan figürlerine de yer verilmiş olan mozaiklerin tapınak içerisinde kullanılmak amacıyla yapıldığı düşünülüyor. Mozaiklerin yanı sıra müzede yapılan kazılarda bulunan bazı kalıntılarda sergileniyor.

 • Adres: Eski Misis,  Yüreğir / Adana
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Misis Kervansarayı

Misis Kervansarayı
Misis Kervansarayı

Misis Ören Yeri yakınlarında bulunan kervansaray Osmanlı dönemine ait bir yapı. Köprülü Mehmet Paşa’nın isteği üzerine yapılmış olan kervansaray, yapıldığı dönemin önemli bölgelerinden biriydi.

 • Adres: Geçitli Cumhuriyet, Yüreğir / Adana
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Misis Köprüsü

Misis Köprüsü
Misis Köprüsü

Bizans imparatoru tarafından inşa edilen köprünün tarihi 4. Yüzyıla dayanıyor. Tipik Bizans mimarisini gözler önüne seren köprünün dokuz gözü bulunuyor. Kervan yolu üzerinde bulunmasından dolayı tarihte önemli bir yeri bulunan köprüyle ilgili anlatılan hikayelerse daha ilgi çekici.

Söylenenlere göre ölümsüzlük iksirini keşfeden Lokman Hekim, Misis Köprüsü üzerinden geçtiği sırada iksiri burada düşürüyor. Ceyhan Nehri üzerine kurulu köprü görüntüsü ve hikayesiyle gezinin ilgi çekici bölümlerinden bir tanesi.

 • Adres: Geçitli Cumhuriyet, Yüreğir / Adana
 • Konum bilgileri için tıklayın.

Taş Köprü

Taş Köprü
Taş Köprü

Dünyanın kullanılabilir durumda olan en eski köprüsü olan Taş Köprü tam anlamıyla mimarlık harikası! Roma döneminde inşa ettirilen köprü Seyhan ve Yüreğir’i birbirine bağlayan önemli bir yapı. 700’lü yılların sonlarına doğru Adana Kalesi’yle birleştirilen Taş Köprü dönem içinde pek çok kez restore edilmiş.

Sadece tarihi ve bulunduğu bölgenin önemiyle değil sahip olduğu manzarayla da bir o kadar büyüleyici bir yapı. Özellikle gün batımını seyretmek ve bu manzaraları ölümsüzleştirmek isteyenler için tam anlamıyla bir cazibe merkezi.

Yüreğir ilçesiyle alakalı hazırladığımız listemiz burada sonlanıyor. Yüreğir gezilecek yerler listesi hoşunuza gittiyse Adana gezilecek yerler listesine göz atarak merkez il hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!