Aladağ Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 5 Yer (Detaylı)

Hakkında Bilgiler

Daha önce Adana hakkında bir çok bilgi verip, bunun yanı sıra yolunuz Adana’ya düşerse nereleri gezebilirsiniz hakkında da bir çok bilgi vermiştik. İncele →

Aladağ ilçesi bir kasaba ve 26 köyden oluşmaktadır. Biri ilçe merkezinde olmak üzere 2 belediyesi mevcuttur. Bu belde ve köylere bağlı 45 yerleşim birimi vardır. 2000 yılı genel nüfus sayımı sonuçlarına göre ilçenin nüfusu; ilçe merkezinde 6674 ve köylerde de 16.905 olmak üzere toplam 23.579’dur.Nüfusun % 71,7 si köylerde %28,3 ü ilçe merkezinde yaşamaktadır.

Kadın nüfusun oranı % 51,erkek nüfus oranı ise % 49 dur. 1990 yılı nüfus sayımında 23.207 olan ilçe nüfusu, 2000 yılı genel nüfus sayımında 23.579 olmuştur. 1990-2000 yılları arasındaki nüfus artış hızı % 1,6 olarak gerçekleşmiştir.

Sizi daha fazla bekletmeden Aladağ’da nereleri gezebilir veya fikir sahibi olabilirsiniz görsel olarak şu şekilde sıraladık.

Aladağ Gezilecek Yerler Listesi

Meydan Kalesi

aladag-meydan-kalesi

Meydan Kalesi: Kale burçlarının bir tanesi yarımay şeklinde öne çıkmaktadır. Surların bazı bölümleri yıkık durumdadır. Güneybatısında iki tane gizli odacık bulunmaktadır, kalenin en dıştaki kısmı dörtgen taşlardan örülmüştür.

Yerköprü Traverteni

adana-aladag-toroslar-karpuzbasi-selalesi

Kapuzbaşı Şelalesi Yahyalı ilçesine yaklaşık 80 km Adana Aladağ ve Kozan ilçelerine yaklaşık 40 km uzaklıkta bulunan Hacer ormanları 18 bin hektar alanı kapsamakta ve Aladağlar Milli Parkı sınırları içerisinde yer almaktadır.

Yedigöller

turk-dagcilar-aladag

Aladağlar Milli Parkı; Kayseri, Adana, Niğde ili sınırlarının kesiştiği noktalarda ilan edilmiş bir milli parktır. Milli park alanının %60’ı Kayseri ili, %30’u Adana ili, %10’u da Niğde ili hudutları dahilindedir. Türk turizminin geleceği açısından çok mühim olan Aladağlar Milli Parkı’nın Yahyalı sınırlarında doğa harikalarından Kapuzbaşı Şelaleleri, Hacer Ormanı, Yedigöller bulunmaktadır. Kapuzbaşı Şelaleleri ve Yedigöller hakkında geniş bilgi yukarıda verilmiştir.

Akören Antik Kenti

Akören Antik Kenti
Akören Antik Kenti

Akören Antik Kenti: Akören I ve Akören II olarak adlandırılan iki farklı noktada bulunan harabeler, bölgedeki en ilgi çekici kalıntıları barındırır. Yöresel adı Göveren olarak da bilinen Akören, kimi kaynaklara göre Roma döneminde kurulmuş olan ve bugüne değin yayla olarak kullanılan bir merkez olarak bilinmektedir.

Hacer Ormanı

Hacer Ormanı
Hacer Ormanı

Hacer Ormanı: Aladağlar’ın, Kapuzbaşı Şelaleri’ne yakın ve turizm yönünden önemli bir diğer kesimi de dağın doğu kısmındaki Hacer Vadisidir. Günümüzde vadide ağırlıklı olarak , karaçam, kızılçam, köknar, sedir, ladin, ardıç ve titrek kavak gibi ağaç türleri vardır.

 »   Eğer Yolunuz Adana ve çevresine düşerse daha önce hazırlamış olduğumuz Adana’da gezilecek yerler listemizi inceleyebilirsiniz.

  • Baki
    Baki - 16:52

    Teşekkürler

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Pardon! Bölüyorum ama;

Sitemizde zaman geçirdiğinize göre sanırım görmediğiniz yerleri keşfetmeyi seviyorsunuz.

Youtube kanalımızda hazırladığımız Gezi listeleri ve Yürüyüş turları videoları tam size göre.

Göster bakalım

Don`t copy text!